Növényvédelmi előrejelzés

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: a kalászfuzáriózis fertőzés további terjedésére kell számítani

Agrofórum Online

Az elmúlt időszakot döntően a „Medárdot” idéző csapadékos időjárás jellemezte. Szélsőséges határok között szinte minden nap hullott csapadék, helyenként akár kéthavi átlagnak megfelelő mennyiség is esett, viszont több körzetben alig volt csapadék.

Éjszakánként alig hűlt le a levegő, nappal pedig 22-25 C0 volt. A bőséges nedvesség miatt igen magas relatív páratartalom alakult ki, ami a kórokozók gyors terjedésének kedvez. A korábban tapasztalt kalászos gabona megdőlés már nemcsak az árpára, hanem a búzatáblák egy részére is jellemző.

A nedves idő ellenére az őszi árpa viaszérése megkezdődött, az elfeküdt foltokban sorra jelennek meg a korompenészre jellemző tünetek a kalászpelyván. A kalászfuzáriózis fertőzés terjedése sem lassult le, vizuálisan is a kalászok egy részén jelen van a kórokozó. A párás levegő folyamatos fennmaradása a nedves talajból biztosított, így a betegség további terjedésére kell számítani. A sárgarozsda fertőzés elmúltával most a vörösrozsda vette át a vezető szerepet. A terjedést segíti a párás és meleg idő, a felső levélemelet és a zászlóslevél fertőzöttség kisebb-nagyobb mértékben minden búzatáblán megfigyelhető, de még nincs járványközeli helyzet, de a kórokozó megfigyelése folyamatos feladatot jelent. A rovarkártevők közül minimálisra csökkent a levéltetű és a vetésfehérítő bogár jelenléte, viszont kis mértékben emelkedett a gabonapoloskák és a gabonaszipolyok egyedsűrűsége, de még nem közelíti meg a veszélyességi küszöbértéket. Ugyancsak előjöttek a gabonafutrinka imágók is, most még csak táplálkoznak, de aratástól kezdve lerakják petéiket a szalmával takart tarlóra és a fennmaradó árvakelésekre. A lárvák kelése a kedvező talajállapot miatt valószínűleg biztosított lesz.

Emelkedett a szipolyok egyedsűrűsége

A kukoricamoly rajzásának fokozatos erősödése figyelhető meg országszerte, a kelőfélben levő lárvák mellett az L1-L2-es fejlettségű hernyói már szabad szemmel kivehető rágástüneteket okoznak a kukorica felső levelein. A tavalyi nagyon magas fertőzöttség és az enyhe tél miatt ebben a szezonban is erős fertőzési nyomással kell számolni. Már a gyapottok bagolylepke rajzása is folyamatos, így erre a kártevőre is oda kell figyelni, bár most még nem a kukorica az elsődleges tápnövény.

A napraforgón továbbra is erősödő levéltetű fertőzéssel kell számolni, de a csapadék hatására egyre több a primer szklerotíniás tőfertőzés, valamint az árvakelésű napraforgó peronoszpórás levéltünete.

A burgonyabogár lárvakelés folyamatosan zajlik, de a burgonyavész fertőzés most az igen kedvező körülmények miatt sokkal nagyobb veszélyt jelent a növényre. A záródott állományok alsó levelein alternáriás tünetek láthatók, valamint a levéltetvek egyértelmű felszaporodása is megfigyelhető.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Talajszennyezés: az arzén (As)

2021. november 4. 04:36

Az arzén az esetek túlnyomó többségében geológiai eredetű, a talaj mélyebb víztartó rétegeiben fordul elő és onnan kerül az ivóvízbe.

Kipróbált növényvédelmi megoldások kalászosokban

2018. március 19. 07:47

A kalászos gabonafélék tavaszi növényvédelmének szakszerű és költségtakarékos megoldására mutatunk be néhány gyakorlatból vett termelői tapasztalatot.

Egy más megoldás a fenyércirok ellen!

2019. szeptember 10. 13:58

K. Margit kérdése: Környékünkön rengeteg a fenyércirok az utóbbi időben. Miért szaporodott és szaporodik el a fenyércirok, mit lehet ellene tenni?

A vadburgonya mentheti meg egyik alapvető élelmünket

2021. augusztus 4. 06:41

Számos burgonyakutató valamint -termesztő komoly aggodalommal tekint az elkövetkezendő évtizedek klímaváltozás által vezérelt élelmiszer-biztonságára, pontosabban a burgonya termeszthetőségének nyilvánvaló nehézségeire. A megoldást a burgonyafélék családjába tartozó vad növényfajok hordozhatják magukban.