Növényvédelmi előrejelzés

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: erős a gyomosodás, fuzáriózis tünetek az árpán

Agrofórum Online

Az elmúlt hét során időjárási szempontból ketté szakadt az ország. Míg a Dunától keletre alig hullott csapadék, addig a Dunántúlon jelentős mennyiségű eső esett, sokszor trópusi intenzitással, helyenként villámárvizet idézve elő. A hőmérsékleti értékek alig változtak, maradt a nappali 25-30 fok körüli meleg, és éjszakánként sem hűlt le túlságosan a hőmérséklet. A gyakori szeles időjárás miatt, az esők ellenére viszonylag gyorsan felszáradtak a növények, így kis mértékű volt a nedvességborítottság. Az esők elmaradása az Alföld egyes térségeiben, főként a középső és a keleti tájegységekben tovább rontotta a növények terméskilátásait, megkezdődött az őszi kalászosok kényszerérése.

Az őszi árpa viaszérésben, a búza pedig a tejesérés végén-viaszérés kezdetén tart. A növénykórtani helyzetben jelentős változás nem történt. A levelek felszáradása még a csapadékkal jobban ellátott térségekben is folyamatosnak mondható. A szeptóriás-és a pirenofórás levélfertőzöttség jelen van a felső leveleken, de mértéke nem okoz növényvédelmi gondot a csapadékjárta országrészekben sem. A viharok okozta megdőlés őszi árpában általánosnak mondható, szinte minden táblát érint. Búzában kevésbé jelentős a szárdőlés, de a kalászfuzáriózis tünetei már árpán és búzán egyaránt megjelentek kifehéredés, rózsaszín penészfoltok formájában. A gyorsabb terjedés egyelőre várat magára, mert gyors a növényzet felszáradása, a talaj pedig gyorsan elnyeli a nedvességet. Az alacsony relatív páratartalom szintén kedvezőtlen a kórokozó számára. A szeptóriás szemfertőzöttség csupán néhány százaléknyi, a szipolyok és gabonapoloskák más években nagyobb egyedszámban vannak jelen.

A kukorica fejlettségi állapotában nagy különbségek tapasztalhatók. Még gyakori az 5-6 leveles növény, de már 9-10 leveles kukorica is megfigyelhető. A kukoricamoly rajzása már a nyugati tájegységekben is általános, a melegebb országrészekben hamarosan várható az első hernyók kelése. Míg nyugaton gyapottok bagolylepkét alig fognak a csapdák, másutt sok a lepke, a peterakás számára kedvezőek a feltételek. A korai kártételek több növényt veszélyeztethetnek. A több táblán tapasztalható erős gyomosodás megszüntetése gondot okoz több termelőnek, különösen azért, mert közeleg a parlagfű virágzás kezdete.

Gyapottok bagolylepke

A napraforgó bimbós fejlettsége általános. Sok a gyűrött, levéltetves levél a bimbótájékon, de a levéltetű fertőzöttség csökkenése megkezdődött. A poloskafertőzöttség általában még alacsony, viszont gyakori az árvakelésű napraforgó növények szisztemikus peronoszpóra fertőzöttsége, ami veszélyt jelent a vetett napraforgó számára.

A repce érése folyamatos, már csak a becőszúnyog fertőzés okozhat gondot a becők kifejlődésében.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (14. rész)

2020. január 28. 09:17

A száraz időjárás elsősorban a rovarkártevőknek, a csapadékosabb pedig a kórokozók nagyobb arányú megjelenésének fog kedvezni. Fertőzési forrásból bőven van a talajokban, ezért továbbra is fokozott lesz a jelentősége a megfelelő vetésváltásnak, a harmonikus tápanyagellátásnak és a prevención alapuló növényvédelemnek.

Gyommentes kalászosok ősszel

2021. szeptember 2. 08:38

Számoljon! Ami előny a növénynek, előny a gazdának!

Hogyan fertőtlenítsük a talajt?

2019. május 2. 11:29

A növényvédelem egyik legproblémásabb pontja a talajfertőtlenítés kérdése, ugyanis a talajfertőtlenítő beavatkozásunk hatása vizuálisan kevésbé követhető nyomon, nem látjuk közvetlenül a hatást, mint például egy permetezés esetén.

A sárgarozsda idei fellépéséről

2023. május 15. 05:37

A búza, durum és a pelyvás búzafélék (tönköly, tönke, alakor) számára az idei esztendő ismét hozott egy régi – új problémát, a sárgarozsda megjelenését.