A növények és a károsítók életét továbbra is a száraz időjárás határozza meg. Esett ugyan némi, változó mennyiségű csapadék, de ez csupán a növények felfrissülésére volt elegendő. A talajok vízkészlete kimerült, a növények lombozatának felszáradása folyamatos. Az értékek mentése miatt már nagyon sok szemesnek szánt kukoricát lesilóztak, de takarmányozási értékük legfeljebb közepesnek mondható. A lekaszált rét és pillangós területeken nincs újrasarjadzás, így legalább egy növedék kiesik a készletből.
A kalászos és repcetarlókon a tarlóhántás ellenére nem növekszik az árvakelés és a mélyen gyökerező évelő gyomok fejlődése is elmaradt ez idáig, ez alól talán a parlagfű és a rizómás fenyércirok a kivétel. A parlagfű virágzása megkeseríti az allergiától szenvedő emberek életét, így gondoskodni kell a parlagfűvel fertőzött területek gyommentesítéséről. Az évelő gyomnövények vegyszeres gyérítésére ilyen körülmények között nincs hatékony lehetőség.
A még meghagyott kukorica területeken csökkenő létszámban, de továbbra is rajzik az amerikai kukoricabogár. A csutorára lerágott bibeszálak miatt a monokultúrás táblákon hiányos a csövek megtermékenyülése. A hőség és az alacsony relatív páratartalom miatt a bogarak a csuhélevelek védelmében tartózkodnak, illetve rágnak. Nem magas, de emelkedő tendenciájú a gyapottok bagolylepke rajzása, a lepkék mellett az eltérő fejlettségű hernyók a tejesedő kukoricaszemeket károsítják. A gyapottok bagolylepke a kukorica mellett más, főként zöldségféle növények (zöldbab, szabadföldi paradicsom, paprika) termését is felkeresi, és károsítja. A kukoricamoly 2. nemzedéke kissé emelkedő ütemben rajzik, de a korábbi peterakásból kikelt hernyók is károsítanak. A rágás elsősorban a szárat érinti még, de várhatóan megjelennek a csövekben is, illetve megkezdődik a szártörés, a károsítás nyomán.
A citromérés stádiumában levő napraforgó növényegészségügyi állapota alig változott a korábbi időszakhoz képest. Az alsó 5-7 levél leszáradásával együtt a beteg levelek is elhalnak, újabb fertőzés viszont nem képes kialakulni. Szárfertőző megbetegedéssel alig lehet találkozni. Sok a hőségtől elhalt, megtermékenyítetlen napraforgó tányér.
A burgonya érése és betakarítása több nyugati körzetben is megkezdődött, a későbbi érésű táblákon pedig gyenge burgonyabogár fertőzöttséget láthatunk. A növényeken vegyes a lárva-bogár összetétel. Kórokozó fertőzöttséget elsősorban az alternária okoz, a még zöld lombozaton. A burgonyavész tünetei alig látni az alacsony relatív páratartalom miatt.