Növényvédelmi előrejelzés
Növényvédelmi előrejelzés

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: tetemes kárt tesznek a repcebecő-ormányosok

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: tetemes kárt tesznek a repcebecő-ormányosok

Agrofórum Online

Az elmúlt hét időjárását a mérsékelten meleg, de kissé változékony idő jellemezte. A nappali hőmérséklet általában 20 C0 körül mozgott, időnként felette is volt, éjszakánként 5-14 fokot mérhettünk. Szeszélyes eloszlásban időnként záporok, zivatarok alakultak ki, de jelentősebb csapadék csak zivatargócokban hullott. A csapadékhiány továbbra is jellemző az ország minden tájegységére. A felmelegedő időjárás kedvezett a betegségek és kártevők fokozottabb fellépésének szinte minden növénykultúrában.

Az őszi kalászos gabonák fejlődése látványosan változott, az árpa kikalászolt, elkezdett virágozni, a búza pedig kiterítette zászlós leveleit. Már látható, hogy bőséges szalmatermésre nem lehet számítani, de ettől még a szemtermés elfogadható lesz. A melegebb és párásabb körülmények hatására a gabonalisztharmat „kúszik” fel az árpa és a búza szárán, most a 2. és 3. levélemeleten találhatók a friss lisztharmat telepek. A többi, levélfoltosságot előidéző kórokozó terjedése kevésbé látványos, mint a lisztharmaté, de jelenlétük minden táblán megfigyelhető. A gabona levéltetvek szaporodására kedvező feltételeket teremt a párás meleg, általánosan megfigyelhetők a kisebb-nagyobb kolónia a leveleken és a szárakon. A legfelső levélemeletek most még mentesek a fertőzéstől, de egyértelmű a kalászok irányába történő terjeszkedés.

búza gabonalisztharmat

A melegebb idő elősegítette a vetésfehérítő bogarak további betelepedését, folyamatosan rakják petéiket a levelekre, de ezzel párhuzamosan már az eddig kikelt, L1-L2-es fejlettségű lárvák hámozgatják a leveleket. A fertőzöttség a táblák és fajták között is erősen változó, tehát érdemes minden területet külön-külön megvizsgálni, és így meghozni a védekezési döntést. A vetésfehérítő bogarak mellett kis egyedszámban jelen vannak a gabonapoloskák is.

Az őszi káposztarepcére nagy fertőzési nyomás nehezedik a becőormányosok részéről. A többszöri védekezés ellenére most is jelentős a becőkön tartózkodó populáció (30-150db/10 hálócsapás), ami a fejlődő becőkben tetemes kárt tesz. A lárvák folyamatosan kelnek, és rágják a becők magkezdeményeit. A megrágott becőkbe a folyamatosa rajzó becőszúnyogok rakják tojásaikat, így összegződik a kár.

repcebecő-ormányos

A napraforgó és a kukorica jelentős része kikelt vagy kelőfélben van. Az eddigi felmérések szerint a talajlakó kártevő (elsősorban drótféreg) fertőzöttség szinte valamennyi táblát érint, kisebb-nagyobb mértékben. Emellett a kukoricabarkó fertőzöttség nyomait a vetések mintegy 30 %-án figyelhetjük meg, az okozott levélveszteség átlagosan 15 % körüli.

A burgonya ültetések, most kezdenek kelni, de megjelentek az első áttelelő burgonyabogarak. A jelenlegi fertőzöttség 5-6 imágó 100 négyzetméterenként, de a közeljövőben további erősödéssel kell számolni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Gyorsan terjed a moníliás fertőzés: Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. szeptember 5. 16:10

Ekkora nedvességhiány mellett minden szabadföldi növény élettevékenysége a minimálisra csökkent, továbbra is mindennapos a légköri aszály, a napégés, valamint a lomb- és gyümölcshullás.

Még mindig károsít a kukoricamoly: Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. szeptember 4. 16:10

Némi szünet után ismét rajzik a kártevő lepke alakja a dél-magyarországi térségben, feltehetően ez már a 3. nemzedék kukoricamoly.

Erősödött a szőlőlevelek lisztharmat-fertőzöttsége – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. augusztus 28. 16:10

Almásokban és körtésekben pedig a megszokottnál kb. 1 hónappal korábban elkezdődött a termés betakarítása.

Készülődnek a mezei pockok – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. augusztus 28. 08:10

A kisült területek mezei pocok populációja jelenleg a ruderális területeken (parlag, árokpart) tartózkodik, illetve az évelő pillangósokon összpontosul.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (14. rész)

2020. január 28. 09:17

A száraz időjárás elsősorban a rovarkártevőknek, a csapadékosabb pedig a kórokozók nagyobb arányú megjelenésének fog kedvezni. Fertőzési forrásból bőven van a talajokban, ezért továbbra is fokozott lesz a jelentősége a megfelelő vetésváltásnak, a harmonikus tápanyagellátásnak és a prevención alapuló növényvédelemnek.

Most kell a kalászfuzáriózis fertőzést megelőzni a gabonákban

2018. május 1. 16:10

Az átlagosnál melegebb és száraz időjárás hatására a növénytermesztési munkák az elmúlt időszakban igen jól haladtak. Az idő kedvezett a növények fejlődése számára, szinte egy időben kel a napraforgó és a kukorica.

A távérzékelés felé nyitott a Syngenta, fejlesztik a növényegészségügyi adatgyűjtést

2018. április 24. 06:50

A Syngenta februárban megvásárolta a FarmShots néven alapított agrártechnológiai távérzékelésre specializálódott startup vállalkozást.

A 130 éves Budai Arborétumról

2023. október 18. 05:40

A Budai Arborétum története gyakorlatilag elválaszthatatlanul összekapcsolódik a kertészeti oktatás kialakulásával Magyarországon. Október 13-15. között került megrendezésre az „Őszkert” 2023 Őszi Kertészeti Napok, melynek keretein belül az arborétum fennállását is ünnepelték a résztvevők.