Növényvédelem
Fizetett tartalom

Támadnak a gombák a kalászosokban – hogyan védekezzünk?

Nufarm Hungária Kft.

A Nufarm széles hatású gombaölő szereivel hatékonyan vehetjük fel a harcot a gabonafélék kórokozóival szemben.

A fejlettebb, korai vetésű őszibúza-állományokban, az alsó leveleken kutakodva, azok alsó harmadán már most rátalálhatunk a vörösrozsda első tüneteire (1. kép). A vörösrozsda mellett egyre gyakrabban bukkannak fel a szeptória tünetei (2. kép), és persze jelen van az elmaradhatatlan lisztharmat is (3. kép). De az ősziárpa-vetéseket is érdemes már most megszemlézni, hiszen ott szintén „zajlik az élet” (4. kép).

Vörösrozsda tünete őszi búza levelén
1. kép: Vörösrozsda tünete őszi búza levelén, 2024. január 31., Miske
Szeptóriafertőzés tünetei őszi búza levelén
2. kép: Szeptóriafertőzés tünetei őszi búza levelén, 2024. február 6., Hajós
Lisztharmatfertőzés tünetei őszi búza levelén
3. kép: Lisztharmatfertőzés tünetei őszi búza levelén, 2024. január 31., Miske
Törperozsda, lisztharmat és kezdődő hálózatos levélfoltosság tünetei őszi árpa levelén
4. kép: Törperozsda, lisztharmat és kezdődő hálózatos levélfoltosság tünetei őszi árpa levelén, 2024. január 31. Hajós

A tünetek azt mutatják, hogy az első fertőzések már ott vannak az állományokban. A sárgarozsda még nem mutatta meg magát, de jelen helyzetben ez csak idő kérdése. És hogy mire lehet számítani a későbbiekben? Ez továbbra is a csapadék és a hőmérséklet alakulásától függ.

Előre tekintve az időjárás-előrejelzések nem mutatnak nagyobb lehűléseket, tehát a fagyok segítségére már nem számíthatunk. Amennyiben a kora tavaszi, tavaszi időszak (március–április) nem vált át csapadékmentes, hirtelen felmelegedő szakaszba, akkor fel kell készülnünk a gombák elleni védekezésre, akár már a gyomirtásokkal egy menetben.

Hogyan tud segíteni ebben a Nufarm?

A gombák elleni védelemre a korai időszakban nagyon jó hatékonyságú és pénztárcakímélő megoldás a tebukonazol hatóanyagot tartalmazó Orius 20 EW gombaölő szer 1,0–1,2 l/ha adagban kipermetezve, ami a fent említett kórokozókkal szemben kellő védelmet biztosít. Erős lisztharmatfertőzés esetén, különösen őszi árpában, a Flosullal kiegészítve jelentősen növelhető a hatékonyság a lisztharmat ellen, köszönhetően a készítmény kén hatóanyagának.

A gombák elleni védelem legfontosabb időszaka a zászlóslevél védelme, hiszen a termés mennyisége leginkább ennek a levélnek az állapotától függ. A kezelést akkor célszerű elvégezni, amikor a zászlóslevél már teljes mértékben kiterült, esetleg a kalász csúcsa is látható. A Tazer Kombi technikai csomag hatóanyagai (Tazer – azoxistrobin és Mystic 250 EW – tebukonazol) egymást segítve komplex védelmet biztosítanak az ebben az időszakban támadó gombák ellen.

Veldig XPro: új termék, kedvező élettani hatással

A Nufarm kalászos gombaölő szer palettája 2024 tavaszán egy új termékkel bővül. A Veldig Xpro egy SDHI (bixafen) és egy azol (protiokonazol) hatóanyag gyári kombinációja. A bixafen hatóanyag a gombákban a sejtlégzés leállításával, míg a protiokonazol a membránképződés blokkolásával fejti ki a gombaölő hatást.

A két eltérő hatásmechanizmusú hatóanyag szinergista hatással működik együtt, és a kalászosok valamennyi fontos gombabetegsége ellen hatékony. SDHI hatóanyagának köszönhetően kiemelkedő hatékonysággal bír a hálózatos levélfoltosság ellen, ezért az őszi árpát termesztők számára különösen nagy segítség lehet.

Mint minden gombaölő szert, a Veldig Xprót is célszerű megelőző módon, még a fertőzések megtörténte előtt használni, hiszen ekkor adja a legjobb hatékonyságot. Amennyiben a fertőzések már megtörténtek, a protiokonazol hatóanyag blokkoló hatásának köszönhetően a készítmény azonnal leállítja a további fertőzéseket.

A gombaölő hatás mellett az SDHI hatóanyagokra is jellemző a strobilurinok esetében már jól ismert kedvező élettani hatás. Ennek alapja, hogy ezen hatóanyagok elősegítik a növényekben a nitrát-reduktáz enzim működését, amely fokozza a nitrogén-monoxid termelését.

A nitrogén-monoxid molekulának számos pozitív hatása van a növényekre: antioxidáns hatásának köszönhetően növeli a fertőzésekkel szembeni ellenállóságot, száraz körülmények között csökkenti a gázcserenyílások átmérőjét, így csökken a transzspiráció, vagyis mérsékli a szárazság okozta stressz káros hatásait, az etiléntermelés csökkentésével lassítja az öregedést, valamint a fotoszintézis hatékonyságának javításával fokozott lesz a tápanyag-beépülés, így magasabb lesz a termés.

Molnár Szabolcs
fejlesztési vezető
Nufarm Hungária Kft.
www.nufarm.com/hu

Senyved a buxus? A puszpángmolyt még elkaphatjuk! + videó

2025. május 7. 16:10

A selyemfényű puszpángmoly növényvédelem nélkül egyszerűen tarra rághatja közkedvelt dísznövényünket, a buxust. Növényvédelmi tippek a növényorvostól!

Házikerti növényvédelem májusban

2025. május 7. 15:10

A májusi kertben akad bőven növényvédelmi teendő. A csigák, a levélbetegségek és a talajból fertőző kórokozók egyaránt kihívást jelentenek.

Fukszia fontosabb betegségei: így ismerje fel időben a bajt!

2025. május 7. 11:10

A fukszia gyönyörű, de érzékeny dísznövény – ismerje fel időben a betegségeket, hogy megóvhassa a virágzást és az egészséget!

Kalászfuzáriózis: most kell megelőzni a katasztrófát!

2025. május 5. 08:10

A kalászfuzáriózis most fenyeget – csak preventív védekezéssel védhetjük meg a búzát és a termés forgalmazhatóságát!

Milyen állapotban vannak az őszi vetésű növények?

2020. május 6. 15:37

Az idei tavasz nem kíméli az ősszel vetett szántóföldi kultúrákat. A gabonaféléknek és a repcének is hiányzott a téli hótakaró, a tavaszi fagy viszont már kevésbé. Most pedig a száraz időben a kártevők elleni védekezésre kell alaposan felkészülniük a termelőknek.

Kalászosok trágyázása, de mikor hasznosul a „hasznos”?

2020. szeptember 25. 07:59

Termesztett növényeink táplálását szolgálja termőtalajaink tápanyagtőkéje, mely áll a talajképződés folyamán akkumulálódó természetes tápanyag tőkéből és a gazda által alkalmazott, azt kiegészítő és gazdagító trágyaanyagok hatóanyagaiból. Ezen talajban lévő tápanyagok (tőke formák) körfolyamatai határozzák meg a hozzáadott tápanyagok sorsát és hasznosulását (is).

Csócsárolókártétel az őszi kalászosokban

2022. október 13. 14:35

Érdemes a védekezésre olyan készítményt választani, amelynek hatása több napig is fennáll, mint például a mikrokapszulázott piretroid termékeké.

Megoldás veronikák ellen kalászosokban
Xanadu WG

2023. február 28. 12:11

Hazánkban az elmúlt időszakban felerősödött a veronika fajok (Borostyánlevelű veronika, Perzsa veronika) jelenléte kalászosainkban.