Ukrajna, különösen az elmúlt néhány hónapban, sokkal több gabonát exportált, mint azt az elemzők és szakértők várták. Mindez annak ellenére történt, hogy több mint két éve dúl a háború a szomszédos Oroszországgal.
Ez a két ütőképes orosz búzaterméssel kombinálva óriási többletet eredményezett a fekete-tengeri gabonaszállításban az elmúlt két szezonban az eredetileg előre jelzetthez képest, ez a többlet könnyen helyettesítheti más vezető beszállítók teljes exportprogramját.
Amerika aggódhat
Ukrajna közelmúltbeli sikere korlátozta a hagyományos gabonaexportőröket, mint például az Egyesült Államokat, annak ellenére, hogy az Egyesült Államokban a tavalyi évhez képest nőtt a kínálat.
Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) nemrég az ötödik egymást követő hónapban emelte meg Ukrajna 2023-24-es búzaexportját, a kukorica exportja pedig második egymást követő hónapban emelkedett.
A becslések előzményei alapján a bővülő export a vártnál jobb szállítási teljesítménnyel és nem a nagyobb terméssel áll összefüggésben.
Ukrán logisztikai siker
Ukrajna augusztus óta sikeresen üzemelteti saját fekete-tengeri szállítási folyosóját, miután Oroszország júliusban kilépett az eredeti kezdeményezésből, annak ellenére, hogy azóta jelentős számú orosz támadás érte az ukrán kikötői infrastruktúrát. Kijev februárban rekordexportról számolt be az összes árucikk tekintetében.
Növekedő célok
Az USDA 2023 és 2024 közötti időszakra vonatkozó összesített exportbecslése Ukrajna kukorica és búza tekintetében 35 százalékkal (10,5 millió tonna) nőtt augusztus óta, bár a termelés mindössze 9 százalékkal (4,4 millió tonnával) nőtt.
Ez a közel normális exportvolumenhez való visszatérésen alapul a kibocsátással szemben, ami arra utal, hogy Ukrajna exportrendszere némileg újraszabályozott.
Jelentős bevétel
Ukrajna lényegesen több gabonát termel, mint amennyit belföldön felhasznál, ezért nagy része exportra megy, ami óriási pénzkereset az ország számára. A háborút megelőző öt gazdasági évben Ukrajna éves kukoricatermésének átlagosan 79 százalékát és búza 67 százalékát exportálta.
Kisebb termés
Ezek az arányok 2021–22-ben, a háborús zavarok első évében jóval a normál szint alá estek, majd 2022–23-ban jóval a szokásos szint fölé emelkedtek, mivel a szállítások jól haladtak, de a termés sokkal kisebb volt.
Az USDA 2023–24-es kukorica- és búzabecslései 83 százalékos és 68 százalékos export/kibocsátás arányt jeleznek, bár ezt az elmúlt néhány hónapban 68 százalékra és 49 százalékra módosították.
Csökkenő részesedés
Oroszország a posztszovjet korszakot követő rekordot, 56 százalékot exportál 2023–24-es búzaterméséből, szemben az ötéves átlag 48 százalékkal. Az Egyesült Államok a búzatermésének mindössze 39 százalékát exportálja idén, szemben az átlagos 50 százalékkal, ami tükrözi a közelmúltban a globális piaci részesedés csökkenését.
53 millió tonna
Az elmúlt két gazdálkodási évben a jelentős fekete-tengeri gabonaexport összességében 53 millió tonnával felülmúlja az eredeti becsléseket. Napjainkban ez több mint 2,5 évnyi búzaexportot jelent az Egyesült Államokból, amely a korábbi vezető búzaszállító volt.
Az exporttöbblet egyharmada Ukrajna 2022-23-as kukoricaexportjából származik, amely az eredeti becsléshez képest megháromszorozódott – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökség egyik piaci elemzőjének véleménycikkére hivatkozva.
32 százalék
Érték szerint a kukorica-, búza- és az olajos magvak a 2022-es naptári évben Ukrajna teljes exportjának közel 32 százalékát tették ki. Az árpa, a napraforgómag, a szójabab és a repce hozzáadásával a részarány 41 százalékra emelkedik a 2021-es 31 százalékról.
Oroszország esetében ugyanezek a nyersanyagok 2021-ben és 2022-ban az összes exportált érték 2–4 százalékát tették ki.
(Kép: Pixabay)