Állattenyésztés

A poszméhek fifikásan védekeznek az ázsiai lódarazsak ellen

Agrofórum Online

Idén hivatalosan is megjelentek az ázsiai lódarazsak Magyarországon. Ezek a hártyásszárnyúak ugyan az európai lódarázsnál kisebbek, így nagy veszélyt nem jelentenek az emberre, ám gazdasági kárt okoznak azzal, hogy előszeretettel vadásznak méhekre.

Az ázsiai lódarázs (Vespa velutina) – nem összekeverendő az óriás lódarázzsal (Vespa mandarina), ez utóbbi szerencsére nincs jelen Európában – veszélyes károsító. Nyár közepétől októberig előszeretettel vadászik házi méhekre (Apis mellifera), melyek kiváló fehérjeforrást biztosítanak számára az utódneveléshez, jelentős gazdasági kárt okozva ezzel a méhészeknek. A poszméhek viszont kifejlesztettek egy stratégiát, ami segít túlélni a lódarazsak támadását.

Amikor az ázsiai lódarázs vadászik, a méhkas közelében várja áldozatát. Ahogy egy méh arra száll, lecsap rá, és repülés közben el is fogyasztja. Nem így történik azonban a poszméhek esetében.

Erre azok a kutatók jöttek rá, akik több egyetem közreműködésében vizsgálták a Spanyolországban már igen elterjedt ázsiai lódarazsakat. A kísérletben 12 tenyésztett poszméhfészket helyeztek ki Pontevedra tartományban, majd vártak, hogy mi történik.

Több mint 120-szor figyelték meg, ahogy a lódarazsak a poszméhekre támadnak, ám azok minden esetben sértetlenek maradtak.

A trükk egyszerű: amikor megtámadják, a poszméh azonnal a földre esik, ami úgy megzavarja a darazsat, hogy általában ott hagyja a zsákmányát. Ha mégsem, akkor a poszméh a hátára fordul, kitárja a lábait és a fullánkját felemeli. Erre az ázsiai lódarázs már biztosan befejezi a támadást.

Ugyan ez a megoldás minden esetben sikeresnek bizonyult, ám sajnos mégsem tökéletes, mivel nagyon megerőltető a poszméhek számára. Bár az elmondható, hogy túlélik a támadást, de nagyon legyengülnek, így az állomány számára mégiscsak terhet jelent az ázsiai lódarázs jelenléte.

Az Ázsiában őshonos mézelő méhfajok, szemben a mi házi méhünkkel, szintén, ráadásul igen hatásosan tudnak védekezni az ázsiai lódarázzsal szemben: vagy egyenesen becsalogatják a kaptárba, és ott végeznek vele, vagy a ragadozó megjelenése esetén táplálék helyett kis ürülékdarabkákat kezdenek el gyűjteni, amit a kaptár bejáratánál felhalmoznak, így tartva távol a lódarazsakat. 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Miért tartanak egyre többen futókacsát?

2025. július 11. 08:10

A futókacsák különleges külsejükkel és természetes kártevőirtó képességükkel egyre népszerűbbek a házikertben.

Veszélyben az európai állattenyésztés – mi áll a visszaesés mögött?

2025. július 6. 16:10

2024-ben tovább csökkent az EU állatállománya: a szarvasmarha-, sertés-, juh- és kecskelétszám is apadt. Mi áll a folyamat mögött?

Egy birka nem birka: társas lények a kert végében

2025. június 15. 11:10

Sokan álmodnak saját birkáról, de mit kell tudni, mielőtt beköltöznek a kertbe? Gyakorlati tanácsok kezdőknek, közérthetően.

Jobb padozat, több tej? A komfort hatása a hozamra

2025. június 1. 14:10

A padozat minősége nem csupán az állatjólétet befolyásolja: a tejhozam, a lábegészség és a gazdaság jövedelmezősége is múlik rajta.

A poszméhek esetében számít a méret?

2023. július 11. 08:40

A tudósok egyelőre nem tudják biztosan, hogy mi áll a poszméhek testméreteinek nagyfokú eltérése mögött, de a riverside-i Kaliforniai Egyetem új projektje ezt kívánja kideríteni.

Mire jó (és mire nem) a szexferomon csapda

2022. június 18. 08:36

A szántóföldi és kertészeti növénytermesztés során a legtöbb kultúra esetében védekeznünk kell a különböző állati károsítók ellen.

Glifozát és a poszméhek

2022. június 24. 14:26

A rovarok, különösen a beporzó rovarok visszaszorulása világszerte veszélyezteti az ökoszisztémák épségét és a zavartalan gazdasági működést.

Ismerje meg a kertek szelíd óriásait, a dongókat!

2024. április 19. 15:10

Ha tudnák az emberek, milyen hasznosak a dongók és milyen veszélytelenül végzik a munkájukat, nem akarnák mindenáron lecsapni, csapdába ejteni vagy rovarirtóval lefújni őket.