Állattenyésztés

Egyszerű trükkje van a tejhozam fokozásának

Agrofórum Online

Kutatások szerint a megtermelt tej mennyisége nő, ha biztosítjuk, hogy a tehenek több időt töltsenek pihenéssel.

A legtöbb tejelő szarvasmarhát tartó termelő tisztában van vele, hogy állatai kényelmes, stresszmentes környezetben több tejet adnak, kevésbé fordul elő közöttük sántaság, és még a borjaik is egészségesebbek. De talán még számukra sem teljesen nyilvánvaló, hogy kritikus jelentősége van a pihenő- és emésztésre szánt időnek a megfelelő kényelmi szint eléréséhez.

Egy tejelő tehén idejét hat tevékenység tölti ki egy nap: táplálkozás, fekvés/pihenés, szociális kapcsolatok, kérődzés, ivás és az ellátásával kapcsolatos tevékenységek, mint a fejés vagy a vemhesség megállapítása, ezek között pedig lehetnek átfedések.

Ebből a fekvés/pihenésnek legalább 12–14 órát kell kitennie naponta.

Több kutatás is azt bizonyítja, hogy ha egy tehén több időt tölt pihenéssel és kevesebbet az ellátása körüli tevékenységekkel, a tejtermelése és az általános egészségi állapota javul.

Egy tanulmány szerint napi plusz egy óra pihenés 1,7 kg többlettejet jelentett naponta, tehenenként.

Egy másikban azt találták, hogy elengedő pihenőidőt biztosítva a hozam 2,2–3,8 kg-mal nőtt, és kevesebb volt a sántaság. A harmadik alapján fekvés közben több vér áramlott a méhbe, elősegítve a magzat fejlődését. Ugyanakkor ha az állatoknak több időt kellett állva eltölteniük, az rontotta a termelés hatékonyságát.

A pihenőidő növelése érdekében több termelő az ultrahangos vagy tapintásos vemhességi vizsgálatról átállt a mintavétellel történő tesztre (vérből vagy tejből mérnek vemhességre jellemző hormonszintet), így az akár egy óráról néhány percre csökkentették azt az időt, amikor az állatnak állnia kellett, és a mintavétel nem járt stresszel sem. További előnye ennek a módszernek, hogy hamarabb kimutatható a vemhesség, mint ultrahanggal.

(Fotó: Wolfgang Ehrecke/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Miért nem ehetnek a kutyák szőlőt?

2024. november 12. 10:10

A szőlő egyes kutyák számára már kis mennyiségben mérgező. Mit tegyünk, ha a kutyánk szőlőt evett?

Hogyan lehet víz nélkül halat termelni?!

2024. október 7. 08:10

A hazai halgazdálkodás helyzetéről, az ágazat nehézségeiről és lehetőségeiről beszélgettünk Lévai Ferenccel, az Aranyponty Zrt. vezérigazgatójával.

Afrikai sertéspestis: nem lazulhat a fegyelem

2024. október 1. 11:10

Az őszi-téli időszakban jellemző tevékenységek kapcsán fontos, hogy mindenki tudatosan figyeljen a járványügyi előírásokra az afrikai sertéspestis megelőzése érdekében.

Az agrárpálya orientációját nem lehet elég korán elkezdeni: KÁN Egyetemi Napok

2024. június 19. 14:10

Sajtótájékoztató keretében ismertették a szeptember 27-29. között megrendezésre kerülő KÁN Egyetemi Napok programját június 17-én, a MATE Kaposvári Campusán.

Hajdú-Biharban van a legtöbb szarvasmarha hazánkban

2021. április 30. 04:46

A 2020. december elsejei előzetes adatok szerint hazánkban összesen 932,9 ezer szarvasmarha volt, ebből pedig 413,8 ezer tehén.

Takarmányozással ellensúlyozható a nyári tejzsírcsökkenés

2024. augusztus 4. 08:10

A nyári melegben a tehenek által adott tej zsírtartalma az alacsonyabb takarmányfelvétel miatt jellemzően csökken. Mit tehetünk ellene?

Tippek, hogyan tarthatók távol a legyek a fejőháztól

2024. július 29. 11:10

Mindennapi probléma és kellemetlenség az irritáló, akár csípő légyfélék jelenléte a fejőházban. Pedig legalábbis jelentősen mérsékelhető a számuk.

Sokat pereskednek az osztrákok a tehenek miatt

2020. december 26. 05:46

Ausztrián belül Tirol tartományban pereskedtek a legtöbbet szarvasmarhák miatt. Karintiában és Alsó-Ausztriában is elég sokszor került a bírósági anyagok témájába tehén.