Állattenyésztés

Egyszerű trükkje van a tejhozam fokozásának

Agrofórum Online

Kutatások szerint a megtermelt tej mennyisége nő, ha biztosítjuk, hogy a tehenek több időt töltsenek pihenéssel.

A legtöbb tejelő szarvasmarhát tartó termelő tisztában van vele, hogy állatai kényelmes, stresszmentes környezetben több tejet adnak, kevésbé fordul elő közöttük sántaság, és még a borjaik is egészségesebbek. De talán még számukra sem teljesen nyilvánvaló, hogy kritikus jelentősége van a pihenő- és emésztésre szánt időnek a megfelelő kényelmi szint eléréséhez.

Egy tejelő tehén idejét hat tevékenység tölti ki egy nap: táplálkozás, fekvés/pihenés, szociális kapcsolatok, kérődzés, ivás és az ellátásával kapcsolatos tevékenységek, mint a fejés vagy a vemhesség megállapítása, ezek között pedig lehetnek átfedések.

Ebből a fekvés/pihenésnek legalább 12–14 órát kell kitennie naponta.

Több kutatás is azt bizonyítja, hogy ha egy tehén több időt tölt pihenéssel és kevesebbet az ellátása körüli tevékenységekkel, a tejtermelése és az általános egészségi állapota javul.

Egy tanulmány szerint napi plusz egy óra pihenés 1,7 kg többlettejet jelentett naponta, tehenenként.

Egy másikban azt találták, hogy elengedő pihenőidőt biztosítva a hozam 2,2–3,8 kg-mal nőtt, és kevesebb volt a sántaság. A harmadik alapján fekvés közben több vér áramlott a méhbe, elősegítve a magzat fejlődését. Ugyanakkor ha az állatoknak több időt kellett állva eltölteniük, az rontotta a termelés hatékonyságát.

A pihenőidő növelése érdekében több termelő az ultrahangos vagy tapintásos vemhességi vizsgálatról átállt a mintavétellel történő tesztre (vérből vagy tejből mérnek vemhességre jellemző hormonszintet), így az akár egy óráról néhány percre csökkentették azt az időt, amikor az állatnak állnia kellett, és a mintavétel nem járt stresszel sem. További előnye ennek a módszernek, hogy hamarabb kimutatható a vemhesség, mint ultrahanggal.

(Fotó: Wolfgang Ehrecke/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Emu, mint alternatív haszonállat

2025. május 10. 16:10

Az emu tartása hazánkban egyre népszerűbb, de vajon megéri-e gazdaságilag, és milyen feltételekkel?

Sikeres csirke keltetés otthon: így csinálja jól!

2025. május 8. 16:10

Fedezze fel lépésről lépésre, hogyan keltethet csirkéket otthon biztonságosan és hatékonyan, keltetőgép segítségével!

Ragadós száj- és körömfájás a járványtan szemszögéből + videó

2025. május 5. 16:30

A nemrégiben hazánkban megjelent ragadós száj- és körömfájás betegség nagy áldozatokat követelt. Videónkban a járványtan irányából közelítünk.

Ne féljünk hazai marha- és sertéshúst venni!

2025. május 5. 05:40

Úgy tűnik, hogy a hazai fogyasztók a ragadós száj- és körömfájás vírus kitörése óta félnek marhahúst vásárolni. Pedig nincs mitől tartani.

A madárinfluenza „tejcseppfertőzéssel” terjedhet tehénről tehénre

2024. május 8. 10:10

A madárinfluenza (H5N1) vírus a szarvasmarhák között a fejőházakban, tejjel terjedhet. A pasztörizálás viszont biztos védelmet nyújt ellene.

Hogy függ össze a körömápolási napló és a kézműves sajt?

2019. május 23. 03:48

A magas minőségű tejnek ma már komoly felvevő piaca van. Nem túlzás azt állitani, hogy a Hétforrás Birtokról származó tejért, és csekély mennyiségű sajtért, túróért sorban kell állniuk a vevőknek, „akik” jelenleg éttermek, kávézók, reggelizőhelyek.

Teendők, ha a tehén nem áll lábra

2024. április 4. 08:10

Mit tegyünk, ha a szarvasmarha nem tud felállni? Tippek az elsősegélynyújtáshoz, a kezeléshez és a nehéz, de fontos döntések meghozatalához.

Optimális kalciumpótlással megelőzhető a tehenek tejláza

2025. január 3. 16:10

A tehenek más, elléssel kapcsolatos betegségei kialakulásának esélye is csökken, ha a kalciumot tudatosan adagolja az állattartó.