Állattenyésztés

Megmérték, mennyi trágyát termel egy hízósertés

Agrofórum Online

A trágya mindig értéket képviselt a mezőgazdaságban, de az orosz–ukrán háború és az energiaárak robbanásszerű emelkedése óta a jelentősége még jobban megnőtt. Emiatt is jó tudni, hogy átlagosan mennyi trágya keletkezik egy hízó után.

Valójában pontos válasz azért nincs a kérdésre, hogy mennyi trágyát várhatunk hízónként, mert nagyon sok múlik azon, hogy a sertések milyen takarmányt kapnak. Ugyanis ha a takarmány fehérjetartalma alacsonyabb, akkor kevesebb trágya termelődik.

Ennek az az oka, hogy kevesebb méreganyag termelődik a szervezetében, így kevésbé terheli az állat máját és veséjét, ami azzal jár, hogy a sertés vízfogyasztása is csökken.

A részletes eredmények érdekében Németországban, az alsó-szászországi mezőgazdasági kamara tesztüzemében végeztek vizsgálatokat. A 200 férőhelyes hizlaldában a malacokat 5 elkülönített egységben helyezték el, egységeként 4 rekeszben volt rekeszenként 10 állat. Egyenként transzponderrel is ellátták őket, hogy a takarmányfelvételüket nyomon tudják követni, és minden adatot számítógépen rögzítettek.

A malacok 28 kg-os súllyal kerülnek be a telepre, a napi átlagos gyarapodásuk 950 gramm volt és 120 kg-os súllyal vágták le őket. Az öt egységhez külön-külön tartozik egy trágyacsatorna, ahonnan a hígtrágyát rendszeresen tartályokba szivattyúzták, miközben rögzítették a mennyiségét.

A kísérletben hat hizlalási ciklust vettek figyelembe, és pontosan mérték az ivóvízfogyasztás mértékét is. A vizsgálat bő 2 éve alatt 1185 állatot értékeltek a kutatók. A trágya nemcsak az elfogyasztott vízmennyiséget, hanem a tisztításhoz használt víz mennyiségét is tartalmazza.

A végeredmény: átlagosan sertésenként 0,444 köbméter trágya keletkezett, és 0,654 köbméter víz fogyott, a rekeszek tisztításához pedig állategységenként átlagosan 0,088 köbméter vízre volt szükség az újabb malacok érkezése előtt.

Azt is megállapították, hogy a takarmány nyersfehérje-tartalmának 1%-os csökkentése átlagosan 3,7%-kal csökkentette a trágya mennyiségét. Ez azt jelenti, hogy egy állatra jutó helyen évi 1,06 köbméter trágya termelődik.

Kísérleteztek nemcsak a német műtrágya rendeletnek megfelelő csökkentett fehérjetartalmú, hanem még annál is lényegesen kevesebb nitrogént és foszfort tartalmazó takarmánnyal. Ez utóbbi hatására a trágya szárazabb volt, és további 12%-kal kevesebb nitrogént, 7%-kal kevesebb foszfort és 11%-kal kevesebb káliumot tartalmazott.

(Fotó: MrSamson/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Márciustól nőhetnek a vágósertések árai

2025. február 25. 08:10

A malacár növekedése pedig első lépcsőben Dániában indult el, amit másnap már Németországban is követtek.

Mitől lesz szénahasuk a lovaknak?

2025. február 19. 11:10

A gyenge minőségű széna nem tartalmazza az állat számára szükséges összetevőket, így az állat egyre többet és többet próbál enni belőle.

Jó, nem jó? Egyre inkább koncentrálódik a magyarországi állattenyésztés

2025. február 15. 08:10

A gazdaságok száma tovább csökkent, valamint tovább növekedett a növénytermesztők aránya a KSH legfrissebb adatai szerint.

A szójaolaj részleges kiváltása rovarzsírral a brojlertakarmányokban

2025. február 11. 14:40

Környezetvédelmi és társadalmi aggályok merülnek fel az intenzív tenyésztési rendszerrel és a szójadarával mint a brojlerek takarmányában leggyakrabban használt fehérjeforrással kapcsolatban.

Jövőre lehet vakcina afrikai sertéspestis ellen

2020. december 6. 05:37

Sikerült elkülöníteni, és az afrikai sertéspestis betegség vírusbankját létrehozni egy kutatócsoportnak Vietnámban. A kezdeti oltástesztek biztató eredményeket hoztak.

Stratégiai cél megállítani a sertésállomány csökkenését

2019. február 11. 09:03

Lényeges új javaslati elem a PRRS „mentes vakcinázott” (mV) állomány fogalma, amely szerint a mentesítési folyamat során az utódállomány mentességét kell elérni és nem cél a tenyészállatok teljes vírusmentessége.

Az utolsó európai toronyház – sertések számára

2024. július 4. 16:10

Létezik egy toronyház Európában, amelyben 10 500 anyakocát látnak el. A tulajdonos vállalatcsoportnál évi 280 ezer malac születik.

Már Ukrajna is kitiltotta a magyar sertéshúst a sertéspestis miatt

2018. május 3. 19:14

Ukrajna is kitiltotta piacáról a Magyarországról származó sertéshúsokat és sertés eredetű termékeket a Heves megyében talált vaddisznótetemben kimutatott afrikai sertéspestisre (ASP) hivatkozva.