Állattenyésztés

Megmérték, mennyi trágyát termel egy hízósertés

Agrofórum Online

A trágya mindig értéket képviselt a mezőgazdaságban, de az orosz–ukrán háború és az energiaárak robbanásszerű emelkedése óta a jelentősége még jobban megnőtt. Emiatt is jó tudni, hogy átlagosan mennyi trágya keletkezik egy hízó után.

Valójában pontos válasz azért nincs a kérdésre, hogy mennyi trágyát várhatunk hízónként, mert nagyon sok múlik azon, hogy a sertések milyen takarmányt kapnak. Ugyanis ha a takarmány fehérjetartalma alacsonyabb, akkor kevesebb trágya termelődik.

Ennek az az oka, hogy kevesebb méreganyag termelődik a szervezetében, így kevésbé terheli az állat máját és veséjét, ami azzal jár, hogy a sertés vízfogyasztása is csökken.

A részletes eredmények érdekében Németországban, az alsó-szászországi mezőgazdasági kamara tesztüzemében végeztek vizsgálatokat. A 200 férőhelyes hizlaldában a malacokat 5 elkülönített egységben helyezték el, egységeként 4 rekeszben volt rekeszenként 10 állat. Egyenként transzponderrel is ellátták őket, hogy a takarmányfelvételüket nyomon tudják követni, és minden adatot számítógépen rögzítettek.

A malacok 28 kg-os súllyal kerülnek be a telepre, a napi átlagos gyarapodásuk 950 gramm volt és 120 kg-os súllyal vágták le őket. Az öt egységhez külön-külön tartozik egy trágyacsatorna, ahonnan a hígtrágyát rendszeresen tartályokba szivattyúzták, miközben rögzítették a mennyiségét.

A kísérletben hat hizlalási ciklust vettek figyelembe, és pontosan mérték az ivóvízfogyasztás mértékét is. A vizsgálat bő 2 éve alatt 1185 állatot értékeltek a kutatók. A trágya nemcsak az elfogyasztott vízmennyiséget, hanem a tisztításhoz használt víz mennyiségét is tartalmazza.

A végeredmény: átlagosan sertésenként 0,444 köbméter trágya keletkezett, és 0,654 köbméter víz fogyott, a rekeszek tisztításához pedig állategységenként átlagosan 0,088 köbméter vízre volt szükség az újabb malacok érkezése előtt.

Azt is megállapították, hogy a takarmány nyersfehérje-tartalmának 1%-os csökkentése átlagosan 3,7%-kal csökkentette a trágya mennyiségét. Ez azt jelenti, hogy egy állatra jutó helyen évi 1,06 köbméter trágya termelődik.

Kísérleteztek nemcsak a német műtrágya rendeletnek megfelelő csökkentett fehérjetartalmú, hanem még annál is lényegesen kevesebb nitrogént és foszfort tartalmazó takarmánnyal. Ez utóbbi hatására a trágya szárazabb volt, és további 12%-kal kevesebb nitrogént, 7%-kal kevesebb foszfort és 11%-kal kevesebb káliumot tartalmazott.

(Fotó: MrSamson/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Miért nem ehetnek a kutyák szőlőt?

2024. november 12. 10:10

A szőlő egyes kutyák számára már kis mennyiségben mérgező. Mit tegyünk, ha a kutyánk szőlőt evett?

Hogyan lehet víz nélkül halat termelni?!

2024. október 7. 08:10

A hazai halgazdálkodás helyzetéről, az ágazat nehézségeiről és lehetőségeiről beszélgettünk Lévai Ferenccel, az Aranyponty Zrt. vezérigazgatójával.

Afrikai sertéspestis: nem lazulhat a fegyelem

2024. október 1. 11:10

Az őszi-téli időszakban jellemző tevékenységek kapcsán fontos, hogy mindenki tudatosan figyeljen a járványügyi előírásokra az afrikai sertéspestis megelőzése érdekében.

Az agrárpálya orientációját nem lehet elég korán elkezdeni: KÁN Egyetemi Napok

2024. június 19. 14:10

Sajtótájékoztató keretében ismertették a szeptember 27-29. között megrendezésre kerülő KÁN Egyetemi Napok programját június 17-én, a MATE Kaposvári Campusán.

Magyar sertéshúsexportról tárgyalt a japán agrártárca képviselője Budapesten

2019. július 5. 17:33

Magyarország az első uniós tagállam, amely megállapodott Japánnal a regionalizációról, az egyezség azonban még csak a baromfihúsra terjed ki, a sertésre nem.

Változott a PRRS-mentesítésről szóló rendelet

2020. március 29. 14:17

A jelenlegi módosítás számos helyen pontosítja a korábbi rendeletet és összhangba hozza a tavaly kiadott Nemzeti PRRS Mentesítési Tervvel (NMT 4.0).

Húsüzemi dolgozók fertőződtek meg Romániában

2020. július 21. 08:34

Az üzem Temes megyében található, a termelés csak egy alapos fertőtlenítés és a dolgozók újabb tesztelése esetén indulhat újra.

A takarmányárak 27 százalékkal emelkedtek

2022. június 25. 05:37

A takarmányárak mellett jelentős volt az állattartók szempontjából fontos egyéb inputok árának emelkedése is.