22℃ 10℃
április 21. Konrád, Zelmira, Anzelm
Szakcikkek

Csócsárolókártétel az őszi kalászosokban

Agrofórum Online

A kelőfélben lévő, vagy már intenzíven fejlődő kalászosokban máris megtalálhatók a csócsároló kártételének első tünetei.

A kártevőről

A csócsároló a gabonatermesztés egyik, hazánkban közönségesnek tekinthető kártevőjének, a gabonafutrinkának a lárvája. A kifejlett, sötét színű, nagy méretű egyedeket az érőfélben lévő gabonatáblákon főként a kalászokon találhatjuk meg, ahol a tejes- vagy viaszérésben lévő szemeket fogyasztják (1. kép).

1. kép: Gabonafutrinkák a búzakalászon (2022.06.07.)

A tojásrakás ugyanott, a tábla talajában történik meg, ezért a kikelő lárvák a területre visszavetett kalászos növényeket károsítják. Ez többnyire a levelek szöveteinek elfogyasztását, „csócsárolását” jelenti, amely után csak az összegubancolódott szállító edénynyalábok maradnak meg. A kártétel során előfordulhat a teljes növény talajszint alatti átrágása is, de nem ez a legjellemzőbb tünet. A fénykerülő lárvák a növények töve körül függőleges aknákat készítenek, ahol a nappali órákat töltik. Ezekből csak éjszaka jönnek elő, ekkor károsítják a leveleket. Táplálkozásukra jellemző, hogy az az egészen alacsony hőmérsékletű (1-2 °C) de fagymentes időszakokban is zajlik, ezért az enyhébb teleken folyamatos lehet a kártételük. Ennek nyomán tőpusztulás is bekövetkezhet, ami az állomány kiritkulásához vezethet.

Hol keressük, mit figyeljünk?

A csócsároló kártétele szempontjából az egyik legfontosabb tényező a kalászos monokultúra, ezért elsősorban azokon a területeken érdemes figyelnünk a kártételére, ahol a kalászosunk önmaga után került visszavetésre. Ebből a szempontból az őszi búzát és az őszi árpát is veszélyeztetett kultúraként kell kezelnünk, bármelyik kerül bármelyik után, a futrinkakártétel veszélye fennáll.

Bár a tojásrakás a táblán elszórtan történik, mégis vannak olyan helyek a területen, ahol a kedvezőbb körülmények miatt ez nagyobb valószínűséggel történik meg. Ezek a szalmarendek, szalmacsomók alatti részek, ahol a környezethez képest kedvezőbb, párásabb mikroklíma kialakulása, a nedvesebb talaj kedveznek a tojásrakásnak, az embrionális fejlődés megindulásának. Ezért, amennyiben megállapítható ezek helye, érdemes a kártevő keresését ezeken megkezdeni. Ugyancsak érdemes a táblaszélen lévő füves szegély felől is megvizsgálnunk a táblánkat, mert sok esetben indul el onnan, és húzódik a tábla belseje felé a kártétel.

A növényeket közelebbről megvizsgálva, több jele is van a futrinkalárva jelenlétének. Az első a károsított, „csócsárolt”, összegubancolódott levélmaradványok (2. kép) megléte. Ezek nagyon sokszor látványosan mutatkoznak, előrehaladott kártétel esetén akár tömegesen is előfordulhatnak.

2. kép: Csócsárolókártétel a fiatal gabonaállományban (2022.10.10.)

Azonban, ha a kártevő a leveleket behúzza abba az aknába, amelyben fejlődik, ez nem minden esetben szembetűnő, különösen nem a kártétel kezdetekor. Ilyen esetekben azok a tövek körül kialakult kis földkupacok (3. kép) is nyomra vezethetnek minket, amelyeket a lárva az akna készítésekor halmoz fel.

3. kép: A csócsárolt levelek és a tő körüli kis földkupacok a futrinkalárva jelenlétére utalnak (2022.10.10.)

Ez a függőleges akna egyébként könnyen megtalálható a növény töve mellett (4. kép), sokszor különösebb keresgélés nélkül is rátalálhatunk.

4. kép: A károsított növény közelében könnyen megtalálhatjuk a lárva által készített aknát is (2022.10.10.)

Ugyanez nem mondható el a lárváról (5. kép), amelyet gyakran egészen mélyen, akár harminc centiméteres mélységben érhetünk el.

5. kép: Gabonafutrinka lárva, a csócsároló (2022.10.10.)

A védekezésről

A gabonafutrinka lárvája ellen a korábbiakban alkalmazott felszívódó hatású rovarölő, csávázásra is alkalmazható hatóanyagok kellő védelmet biztosítanak. A jelenleg engedélyezett kontakt termékek esetében is tapasztalható hatás, azonban ezek alkalmazása korántsem olyan széleskörű, mint az előzőekben említett hatóanyagoké volt. Ezért felértékelődik az állományban történő védekezés szerepe, amelynél egyértelmű nehézséget jelent, hogy a nappali időszakban a talajban rejtőző lárvát nem érjük el a permetlével. Ezért, hacsak nem tervezünk éjszakai permetezést, érdemes a védekezésre olyan készítményt választani, amelynek hatása több napig is fennáll, mint például a mikrokapszulázott piretroid termékeké.

Talán kijelenthető, hogy a csócsároló kártételétől a felszívódó rovarölő hatású csávázószerek széles körű használata miatt egyszerűen elszoktunk, még az is lehet, hogy kisebb figyelem irányul rá, mint korábban. Azonban az önmaga után vetett kalászos gabonában valós veszélyt jelent a kártevő, ezért érdemes az ősz során figyelemmel kísérni kártételét.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kalászosok védelme: figyelni kell a levélbetegségekre!

2025. április 21. 08:10

A tavaszi időjárás hullámzása eltérően befolyásolta a kalászosok betegségeit – a lisztharmat és más gombák újra megjelentek.

Kritikus időszak a repcében: most kell lépni!

2025. április 20. 11:10

A repcefénybogarak rajzása elindult – a virágzás előtti időszakban életbevágó a gyors és célzott védekezés.

Gyümölcsfaoltás okosan + videó

2025. április 19. 10:10

A gyümölcsfaoltás érdekes területe a kertészetnek. Szeretnénk megtámogatni nézőinket hasznos tippekkel e tekintetben is.

Egy vízkedvelő kórokozó: levélfoltosság az őszi árpában

2025. április 19. 08:10

A rinchospóriumos levélfoltosság az árpa lombozatán ijesztő tüneteket okoz, de ritkán jelent komoly veszélyt a termésre.

Levéltetű: pár nap és 100 százalékos a fertőzöttség

2018. május 22. 11:16

Az időjárási körülmények most főként a kártevők szaporodásának kedveznek szántóföldön és kertészeti kultúrákban egyaránt, de a helyi körülmények néhány kórokozó terjedésének is jó feltételeket teremtenek.

Szakmázzunk a BAYER-rel! – Színre lépett az új fungicid generáció: Ascra Xpro

2020. március 25. 12:03

Változik a magyarországi és a Kárpát-medencei kalászos gabona termesztése: alacsonyabb szinten állandósult a kalászosok súlya a vetésforgóban, növekszik a termesztés intenzitása és növekednek a termésátlagok is. Annak érdekében, hogy a megváltozott piaci környezetben is megőrizzük versenyképességünket, felül kell bírálni a termesztéstechnológiánk elemeit, és ahol szükséges, újítanunk kell.

Dilemmák a kalászosok lombvédelmében

2021. május 27. 09:15

A kalászos gabonák, főképp az őszi búza növényvédelmének meghatározó eleme a lombozat, illetve a kalászok fungicides védelme. A kezelések időzítését - szerencsére – már egyre több gazdálkodó nem programszerűen, hanem az aktuális, illetve a várható fertőzések mértékét figyelembe véve végzi el. Sok esetben ugyanakkor az időjárás, illetve a kórokozók meglehetősen hektikus előfordulása még mindig megkérdőjelezheti egyes védekezések, főképp a lombvédelem időzítését.

A helyes műtrágyázási stratégia a búza esetében

2020. április 7. 13:33

Napjainkban a búzát takarmány-, liszt-, keményítő- és bioetanolgyártás céljából egyaránt termesztik. Ennek megfelelően a búzafajtákat a minőségi paramétereik alapján különböző osztályokba sorolják.