Egyéb szakmai közlemények

Aratás utáni csend vagy mégsem?

Agrofórum Online

Ma reggel arra ébredtem, hogy csend van. Miután felkeltem, nyugodtan megettem a reggelimet, megittam a kávémat, felöltöztem és elindultam. Semmi idegeskedés, semmi telefon, hajnalban nem jártam körül a határt, és nem az időjárás jelentést böngésztem. Miért? A 2018. évi gabonaaratást befejeztük. Egy fejezet lezárult, feldolgozzuk az eredményeket, és kezdjük az következő évet.

Jöhet a matek

Azok után, hogy sikerült felocsúdni ebből az állapotból, kezdhetünk is számolni. Mennyi volt a termés, milyen minőségű a betárolt termény. Melyik terület mennyit adott? Melyik fajta hozta az elvárt szintet, és melyik az, amitől búcsúzunk? Megannyi kérdések sorozata, és még annál is több kimutatás vár ránk. Ez is nagyban hozzájárul ahhoz, hogy tudunk-e tovább fejlődni, tanulunk-e az elmúlt év hibáiból és sikereiből?

Egy kis kitérő

Emlékszem, mikor elkezdtem a szakmában dolgozni, hittem a gazdák összetartásában, abban, hogy segítsük egymást. Akkor azon a véleményen voltam, hogy tudunk egymástól tanulni, és együtt tudunk fejlődni. Sosem felejtem el, megkérdeztem a régi  „TSZ” agronómusát, hogy sikerült a búza betakarítása, és persze rögtön dobott egy hatalmas számot, amin csodálkoztam egy picit, hiszen a környéken mást mutattak a számok…. (de elhittem miért is ne hittem volna el, azzal nekem se több, se kevesebb), több évre rá betekintést nyertem az akkori eredményekbe és megdöbbentem, hogy egy szava sem volt igaz. Miért? Sajnos most is találkozok hasonló nagyot mondó gazdákkal, amit még mindig nem értek – nem azért kérdezem, hogy a pénztárcájukban turkáljak, hanem azért, hátha tudjuk egymást előre vinni, például adott fajtát ne vessünk azokon a területeken, mert nem bírja, vagy épp fordítva. Tisztelet a kivételnek.

Maradjunk a statisztikánál

Visszatérve, még régebben nem is foglalkoztam azzal, hogy különböző kimutatásokat készítsek az aratási eredményekkel összefüggésben. Ma már mindenkinek csak ajánlani tudom. Több éve fejlesztgetem a kis táblázataimat, hogy számokkal is megmutassa, mennyire érte meg az adott fajta, az adott területen; a hozzátartozó talajmunka, növényvédelmi, és tápanyag-gazdálkodási feladatok elvégzése után. Sima matek, de mégis nagyon sokszor megdöbbenek a valóságon. Nem egyszer fordult elő, hogy a mázsaházban örültem, mint majom a farkának, és aztán rájöttem, hogy jah, hát ez nem is volt akkora durranás, hiszen akkor a ráfordítással, sokkal többet kellet volna hoznia. Egy biztos, hogy mindenkinek érdemes végigszámolni még ha egy kockás füzetben is, mert ott szembesülünk a tényekkel.

Mikor, hova, miből, mennyit

Biztos vagyok benne, hogy unjátok már, de akkor is tervezni igenis szükséges! A kimutatások nemcsak az adott év eredményeit mutatják, hanem a következő évi termeléshez is adnak egy nagyon jó alapot. Ezekből a számokból derül ki, mikor, hova, miből, mennyit. Természetesen, próbálgatni kell, van amikor jól debütál egy fajta, van amikor nem annyira, de ez velejárója a kísérletezésnek. Sokat segít a megfelelő fajta kiválasztásában, ha utánanézünk a fajtakísérleti eredményeknek, talán kevésbé tudunk mellé nyúlni. Ugyan a fajta megválasztása csak egy azon dolgok összeségének, hogy jó termést tudjunk elkönyvelni, de azért egy nagyon fontos döntés.

Az üzlet

Maradva a mai napnál, a táblázatoktól még mentesen, a végeredménnyel tisztában vagyok, tudom mennyi van bent a tárolókban. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján személy szerint nem vagyok híve a több hónapig tartó betárolásnak, augusztus végére szeretem, ha tiszta a magtár. Jöhetnek a telefonok, a mintázások, az üzleti megbeszélések, alkudozások, kinek adjak el és mennyit. Vigyázni kell a jól csengő tonnánkénti áraktól, mert nem árt megkérdezni, hogy rendben, de mennyi a levonás (technológiai veszteség, stb.), telephelyi ár vagy beszállított ár (lehet, több kilométerre kell elvinni), tárolási díj, és még sorolhatnám. Futottam már bele, hogy rosszul döntöttem, bár lehet, hogy ezért van, hogy ma már tudom mit kell kérdezni és akkor tudunk nyílt lapokkal játszani, mert lehet másnak az természetes, de nekem nem biztos, hogy az.

Minden félretéve, az biztos, mikor befordul az utolsó kocsi a tárolóban, már nagyjából tudod: vagy jó évet zársz vagy nem. Igen tudom, hogy még rengeteg minden kint van a szabadban, és bármi lehet, de egyszer azt mondták nekem, hogy akkor mondhatom sikeresnek a mögöttünk álló évet, ha az őszi vetések bevételei fedezik a kiadásimat adott szezonra, a tavaszi vetések bevételei csak a feltét, amiből alapozom a fejlődést.

Remélem minden gazdatársamnak jól sikerültek az aratási munkák, aki tud, kicsit pihenjen, hiszen pár hét és kezdjük az 2019-es év munkálatait.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ártalmatlan gyomból komoly baj – mit kell tudni a toklászról?

2025. július 12. 13:10

A nyári hónapok alattomos veszélye a toklász – egy apró növényi rész, amely akár súlyos sérüléseket is okozhat kedvenceinknek.

Madár csapódott az ablaknak? Ne hibázzon a segítségnyújtásnál!

2025. június 27. 08:10

Egyre gyakoribb, hogy a madarak ablaknak csapódnak vagy berepülnek a lakásba. Fontos tudni, hogyan segíthetünk rajtuk – és mit ne tegyünk!

Tényleg az oleander szender a legszebb lepke?

2025. június 22. 13:10

Különleges színek, gyors röptű test: az oleander szender sokak szerint a legszebb lepke. De vajon tényleg megérdemli ezt a címet?

Tönkölybúza rejtett ereje egészségtrend vagy csoda?

2025. június 17. 14:10

A tönkölybúza egyre népszerűbb az egészségtudatos étrendekben – de valóban jobbat nyújt, mint a modern búza?

Miért kell a kombájnt átrakó kocsival kiszolgálni? - Mit kínál a Fliegl erre a célra?

2018. június 22. 10:55

A kombájn hasznos idejét, vagyis amikor arat, dolgozik a kasza, az átrakó kocsi használata, a menet közbeni ürítés, a folyamatos elszállítás jelentősen megnöveli.

Remek hírek érkeznek a szántóföldekről, az árpától a kukoricáig biztatóak az állományok

2024. június 24. 13:10

A mostani időjárás kedvez az aratásnak, gyorsítja a munkát az is, hogy nincs reggel harmat, korán indulhatnak a gépek.

Megjelentek az első amerikai kukoricabogár imágók

2019. július 2. 08:36

Kukoricában a kukoricamoly fertőzés a területek 100%-át érinti, egyre több a gyapottok-bagolylepke a csapdák fogási anyagában és megjelentek az első kukoricabogár imágók is.

Extrém körülmények között aratnak a német gazdálkodók

2024. július 7. 10:10

Hamar elkezdődött a gabona betakarítása Németországban. Komoly problémát jelent viszont a vissza-visszatérő, néha igen intenzív csapadék.