A tojáshéj több annál, mint hogy csupán a benne lévő tápláló tojássárgája és tojásfehérje hasznos „tárolóedénye” legyen: a tojáshéj ugyanis a természet tökéletes csomagolását példázza. A tojáshéj számunkra is hasznos, mivel 95%-ban kalcium-karbonátból áll, így nagyon hasonlít a saját csontjainkhoz és fogainkhoz. Ebből adódóan nem meglepő, hogy a tojáshéj hozzájárul a csontjaink megerősítéséhez és a fogzománcunk védelméhez.
Bárcsak mindig felhasználnánk a tojás héját, ahelyett hogy csak úgy kidobjuk a szemétbe! Talán még nem hallotta, de ahogyan a bio banán vagy a bio citrom héját is meg lehet enni, úgy a tojás is teljes egészében fogyasztható. A tojáshéj ugyanis csodálatos kalciumforrás: már egy fél tojáshéj is biztosítja az ajánlott napi kalciumbevitelünket. Praktikus értelemben véve tehát nem csak a tojásrakó csirkéket érdemes a tojáshéjjal etetni, hanem mi is hasznosíthatjuk ezt az első pillantásra szokatlannak tűnő természetes erőforrást.
Ha háztáji csirkéket nevel, valószínűleg évente több száz tojás kerül az asztalára. Mentse meg ezeket a héjakat a kidobástól, és használja fel őket a saját otthonában és a kertjében!
A tojáshéj 15 ötletes felhasználási módja
1. Használja a tojáshéjat beltéri csíráztatásra
A műanyagmentes életre és kertre való törekvés során nem mindig könnyű fenntartható megoldást találni a magok csíráztatására. Régebben az emberek felhasználták, amijük volt, így például a joghurtos dobozokat és az ahhoz hasonló műanyag tégelyeket, ám az ilyen műanyagokat egy idő után ki kell dobni / újra kell hasznosítani. Természetesen vannak tőzegcserepek, papírból készült kaspók, tökhéjak és fából készült lapos nevelőtálcák is, amelyek egytől-egyig a modern környezetbarát ültetési módszerek közé tartoznak, a kert abszolút győztesének azonban mégis a tojáshéj bizonyul. Töltse meg a héjakat félig földdel, óvatosan szórja bele a magokat, és várja meg, hogy azok kinőjenek. Hogy a tojáshéj a helyén maradjon (és ne billenjen meg), tegye vissza a tojástartó dobozba. Amikor a növények elég nagyok lesznek, a tojáshéjjal együtt kiültetheti őket a kertbe, hiszen a tojáshéj lebomlik, ráadásul ezáltal a körülötte lévő talajnak plusz kalciumot biztosít.
2. Használja talajtakarásra
Egy kiadós reggeli vagy egy finom sütemény elkészítése után törje össze a tojáshéjat, és vigye ki egyenesen a kertbe! Ahogy a tojáshéjak lassan lebomlanak, nemcsak a talaj levegőztetésében segítenek (mivel javítják a víz átfolyását), de idővel kalciumot juttatnak a talajba. Minél finomabbra zúzza őket, annál gyorsabban bomlanak le.
3. Táplálja a paradicsomot egy kis kalcium-lökettel
Bár ültetéskor közvetlenül a paradicsom alá is szórhat zúzott tojáshéjat, néha előfordul, hogy az előző szezonból felbukkan egy-egy spontán hajtás, amit meg szeretne menteni. Gondoljon rá úgy, mint egy túlélőre, és adjon neki egy kis extra szeretetet és figyelmet (tojáshéj formájában). A kalcium hozzáadása segít megelőzni a paradicsompalánták virágvég-rothadását (ez nem betegség, hanem a kalcium egyensúly-hiányából adódó fiziológiai rendellenesség). Ugyanezen okból kifolyólag a tojáshéj rendkívül kedvezően hat a tökfélékre, a paprikára, a káposztára és a brokkolira is!
4. Etessen tojáshéjat a csirkéivel
Ha egészséges tojásokat szeretne kapni a csirkéitől, egyszerűen dobja vissza nekik a tojáshéjat! A tojótyúkoknak rengeteg kalciumra van szükségük, ezért ha azt látja, hogy a csirkéi valóban megeszik a saját tojás(héj)aikat, az valószínűleg vitaminhiányból adódhat. Szárítsa meg a tojáshéjakat szobahőmérsékleten, és ha már eleget gyűjtött össze, akkor bátran törje össze őket, majd vékonyan terítse szét a zúzott tojáshéjakat egy sütőpapírral bélelt tepsiben. Süsse a héjakat omlósra (135 °C-on körülbelül tíz percig), majd törje össze még jobban, és kis adagokban adagolja a csirkéknek.
5. Használjon zúzott tojáshéjat a kertben lévő kártevők elriasztására
A kacsák szívesen lakmároznak a csigákból, ám ezeket nem mindig engedheti be a kertjébe (kiváltképp, ha veteményese is van). Ebben az esetben próbáljon kiszórni a növények töve köré durvára zúzott tojáshéjat, hogy elriassza a csigákat és a meztelencsigákat, akik fel akarják falni a gyönyörű zöld növényeit.
6. Adja őket a komposzthoz
Ezúttal is a kalciumtartalmon van a hangsúly. A komposzt minőségének javítása érdekében minden biológiailag lebomló anyagot hozzá kell adnia a meglévő keverékéhez, amit csak tud, beleértve a tojáshéjat is. Ha van egy saját komposztkupaca, az eleve csökkenti a szemét mennyiségét a háztartásban, és a kertnek is jót tesz.
7. Vadon élő madarak eledele
Ahogyan a tyúkokat is etetheti, úgy a vadon élő madaraknak is adhat egy kis tápot. Ugyanazok a műveletek érvényesek itt is: süsse meg, majd törje össze a héjakat falatnyi darabokra, és szórja a takarmánykeverékbe, vagy szórja a földre (akár magokkal keverve), hogy megtalálják a madarak.
8. Főzze a tojáshéjat a kávéjába
A kávéhoz adott tojáshéj segítségével a kávé kevésbé lesz savas. Ha egy csésze olcsó kávé, vagy egy túl sokáig állni hagyott kávé túlságosan kesernyés ízűvé válik, megint csak a tojáshéj az, ami megmentheti a helyzetet. Már egyetlen tojás porított, vagy finomra tört héja is elegendő ahhoz, hogy 4 csésze fantasztikus kávét készítsen belőle. Próbálja ki! Másrészről ez is egy remek módja annak, hogy egy kis kalciumot juttasson a főzetébe, ha tejmentes kávét kortyolgat.
9. Dobja a tojáshéjat a csontlevesbe vagy a húsleveses fazékba
Akár egy nagyobb fazék csontlevest, akár egy kiadós húslevest készít, a tojáshéj hozzáadása rendkívül hasznos lehet. Nem csak kalciumot nyer vele, a tojáshéj kis mennyiségben más ásványi anyagokat is tartalmaz: például magnéziumot, fluoridot, szelént, cinket, vasat és foszfort. A leves ízén mindez mit semmit sem változtat, csak azt fogja érezni, hogy feltöltötte magát egy csomó értékes ásványi anyaggal.
10. Adja őket az almaecethez
Adjon néhány szárított tojáshéjat egy üveg almaecethez, és hagyja, hogy a természet tegye a dolgát. A végeredmény egy olyan tinktúra lesz, amely enyhíti a savtúltengést, enyhíti a kisebb bőrirritációkat és a bőrviszketést.
11. Házi készítésű tojáshéjas fogkrém
Ha egyszer úgy dönt, hogy nem használ többé hagyományos fluoridos fogkrémet mivel irtózik már a tubuson megjelenített megszámlálhatatlanul sok káros összetevőtől, nincs visszaút. Ezután sokféle megoldást talál majd arra, hogy a fogait egészségesen és tisztán tartsa – az aktív széntől elkezdve az agyagon és a zeoliton át egészen a kókuszolajjal és illóolajokkal kevert szódabikarbónáig. Emlékszik még arra, hogy azt mondtuk: a tojáshéj, anyagában hasonlít a saját fogainkhoz? Nos, ez éppen elég indok ahhoz, hogy egy különleges tojáshéj-poros bio fogkrémet készítsünk magunknak, amivel aztán – sakkban tartva a szuvasodást – rendszeresen megmoshatjuk a fogainkat.
12. Készítsen tojáshéjas arcmaszkot
Táplálja és feszesítse bőrét: törje össze a szárított tojáshéjat egy mozsárban egészen annyira, hogy a kis darabkák is finom porrá álljanak össze. Ezután verjen fel egy tojásfehérjét enyhén kemény habbá, és adja hozzá a tojáshéjport. Kenje szét az arcán a masszát, és hagyja megszáradni. Mossa le a maszkot hideg vízzel, és élvezze az ingyenes arcpakolás adta kényelmet és a bőre selymességét.
13. Fehérítse ki a ruháit
Ha a fehér ruhái már nem olyan vakító fehérek, mint régen, és a klór nem fér bele a természetes mosási rutinjába, miért ne próbálná ki azt a módszert, hogy tojáshéjat tesz egy szorosan szőtt zacskóba (vagy régi harisnyába) néhány szelet citrom társaságában? Nem kerül sokba, ha egyáltalán kerül valamibe is, és mindenképp megér egy próbát!
14. Súrolja át a nehezen tisztítható edényeket
Szorult helyzetben néhány tojáshéjat is belemorzsolhat egy koszos edénybe, ami egy kis mosószappannal és némi forró vízzel együtt tisztává varázsolja azt. A héjak csiszoló hatásuk révén csodálatosan ledörzsölik és eltüntetik az edényre rakódott szennyeződéseket. Nehezen tisztítható vázákhoz is használhatja az összetört tojáshéjat, hogy csillogóvá tegye az üvegfelületet.
15. Egye meg a tojáshéjat
Hogy mi a legmegfelelőbb módja a tojáshéj elfogyasztásának? Darálja le őket finomra, és adja gyümölcslevekhez, turmixokhoz, levesekhez és pörköltekhez. Ne vigye azonban túlzásba, ha már így is elég kalciumot tartalmaz az étrendje, ez esetben érdemes más felhasználási módot találnia a tojáshéjaknak. Naponta fél tojáshéj fedezi az alapvető kalciumszükségletet, ennél többre azonban nincs is szüksége.
Miért érdemes tojáshéjat enni?
Amellett, hogy a tojáshéjból származó biológiailag hasznosuló kalcium nyilvánvaló előnyökkel jár, és javítja a csontsűrűséget, valamint támogatja a fogak ásványianyag-szükségletét, a tojáshéjról ismert, hogy enyhíti az ízületi fájdalmakat és a gyulladásos folyamatokat. Így aztán mi lehet egészségesebb annál, mintha elfogyaszt egy egész tojást?
Milyen tojáshéjat használjunk?
Az egészséges, természetes táplálkozás érdekében mindenképpen győződjön meg arról, hogy a tojáshéj, amit elfogyasztani készül, bio- vagy szabad tartású csirkéktől származik. A gyári gazdaságokból származó tojások sokkal kevésbé táplálóak, és rejtett kórokozókat hordozhatnak, amelyeket mindenképpen el kell kerülni. Ha nincsenek saját tyúkjai, vásároljon egy helyi gazdától vagy a termelői piacon, hogy a lehető legegészségesebb tanyasi friss tojást kapja. És igen, tökéletes a kacsa- vagy a pulykatojás, sőt, a fürjtojás is.
Hogyan készítsünk ehető tojáshéjport?
Tojáshéjból saját kalcium-készítményt előállítani pofonegyszerű:
- Tegye félre az összetört tojáshéjakat, amíg egyszerre elegendő mennyiséget tud feldolgozni. Ebben a fázisban elég, ha alaposan leöblíti őket.
- Ha elkészült, forraljon fel egy fazék vizet a tűzhelyen, és tegye bele a tojáshéjakat.
- A forró vízben néhány percig sterilizálja őket.
- Szűrje le és vegye ki a tojáshéjakat, majd terítse szét őket egy tepsiben.
- Hagyja őket a levegőn száradni néhány órán át vagy egy éjszakán át.
- Alacsony hőmérsékleten (130 °C) süsse a tojáshéjakat kb. 10 percig, amíg szépen megpirulnak és ropogósak nem lesznek.
- Ha kihűltek, darálja le a tojáshéjakat egy kávédarálóban vagy fűszerdarálóban. Egy konyhai robotgép vagy mozsár is jól használható.
- Tárolja légmentesen záródó üvegben, a kamrában vagy a szekrényben. Ha a tojáshéjport még mindig túl szemcsésnek érzi, turmixolja tovább, vagy használja fel alapanyagként süteményekben és energiaszeletekben, ahol a por észrevétlenül elvegyülhet a többi hozzávalóval.
Egy kevés port keverhet az almaecethez is, és az egészséges ébredési rutin jegyében minden nap megihat egy evőkanálnyi tojáshéjjal „megbolondított” ecetet.