Ha már a méhek éve van, és a vízcsapból is a biodiverzitás és a méhlegelők folynak, akkor itt az ideje beszélni arról, mennyire sokoldalú a méz!
A mézet már emberemlékezet óta használják az emberek, mert nemcsak gyógyír, de egy egészséges formája az ételek édesítésének. A méz mára már alapanyaga kozmetikumoknak, természetes ételeknek, cukrászati termékeknek ugyanúgy, mint akár gyógyító készítményeknek.
A nyers méz és alkotóelemei
A nyers méz önmagába véve főleg cukorból áll. Nem véletlen, hogy időről időre előkerül a téma a mézhamisításról, hiszen az izocukor vagy cukorszirup alkalmazása az egyik legismertebb mézhamisítási mód.
A cukrokon kívül a mézben antioxidáns anyagok, ásványi anyagok és aminosavak is vannak.
A polifenolok miatt került az egészséges életmód középpontjába is, hiszen ennek az antioxidáns vegyületnek gyulladáscsökkentő hatása is ismert. A beltartalma miatt ennyire sokoldalú a méz!
A nyers méz a következő mikrotápanyagokat tartalmazza kisebb mennyiségben:
- kalcium,
- magnézium,
- mangán,
- niacin,
- pantoténsav,
- foszfor,
- kálium,
- riboflavin,
- cink.
A sokoldalú méz és a gyógyszeripar
A méz, a méhviasz, a méhpempő sok gyártó fantáziáját foglalkoztatja. Naturkozmetikumoknál a méhviasz az egyik olyan alkotóelem, amivel az állagon lehet javítani, ha kókuszzsírral vagy sheavajjal dolgozunk például.
Sokszor a gyógyhatás attól is függ, hogy milyen mézről van szó! A napraforgóméz fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő hatású, de segíthet a vérnyomás csökkentésében is. A repceméz hatása: magas vastartalma miatt akár vérszegénység ellen is hatásos lehet, gyomorsavtúltengés esetén kiváló, ennek a mézfajtának a legalacsonyabb a savtartalma, ami miatt refluxosoknak is ideális választás lehet.
A nagy kedvencem az akácméz, jótékony hatása a hurutoldásban mutatkozik meg, de emésztési zavaroknál is jól működik. Gyerekkorunkban a hársfateába tették szüleink a hársmézet, és máris pikkpakk kigyógyultunk a náthából! De a legtöbben még mindig a vegyes virágmézért rajonganak.
A vegyes virágméz hatásai közé soroljuk az immunerősítő hatást és a sebgyógyítást (tehát körömvirágkrémekbe is beletehető emiatt), és mivel több virág nektárja adódik össze benne, tápérték szempontjából is elsőrangú. A már említett hársméz viszonylag ritkán érhető el teljes tisztaságában. Hatása egyik összetevője miatt jelentős: kolintartalma révén felveszi a harcot az érelmeszesedés ellen, sőt álmatlanság esetén is gyógyírt jelenthet, de nagyon erős gyulladáscsökkentő hatása miatt kiválóan teljesít torokfájás fellépésekor is.
És a lista végén ugyan, de nem utolsósorban a selyemfűmézről is szót kell ejteni, mely a vérnyomásproblémások kedvelt méze lehet, hiszen a népgyógyászatban a roboráló hatása mellett a vérnyomás szabályozására is alkalmazták.