Tavasszal az egyik legizgalmasabb, kertben is gyűjthető gyógynövény, pontosabban növényi rész a fenyőrügy, melyből kiváló fenyőrügyszirup készíthető.
De mire jó a fenyőrügyszirup?
A fenyőrügyszirup azért is különleges, mert a népgyógyászati feljegyzések alapján légúttisztítóként, a légzőszervi betegségek esetén lesz érdekes számunkra.
Mivel így tavasszal megindulnak az ilyen megbetegedések is, így nem is csoda, hogy a fenyőrügyszirupok, natúran, és/vagy mézzel egyre keresettebbek lesznek.
Emellett persze ugyanígy a kakukkfűszirup is előkerülhet a kamrapolcról.
A leírások alapján a fenyőrügyszirup a heveny orrdugulást, torokfájást is enyhíteni tudja.
A fenyőrügysziruphoz a friss, még puha tűleveleket használjuk, a tavaszi rügyeket pontosabban. Egyes leírások szerint a fenyő gyantája és toboza is megfelelő a szirupkészítéshez.
A fenyőrügyszirup készítése
- 1 l víz
- 20 dkg fenyőcsúcs (fenyőrügy)
- 1 kg cukor
- 20 db citrompótló
- 1 db citrom (karikázva)
- 1 késhegynyi borkősav
1 liter vízben áztatunk 1 napig 15-20 dkg fenyőrügyet, majd másnap átforraljuk, a cukrot beletesszük a citrompótlóval és a fél citromkarikával. Ha jól átforraltuk, mehet üvegbe, de egy késhegynyinél nem több borkősavat hozzáadunk.
Alaposan zárjuk le az üveget, melyhez mindig friss lapkát használjunk.
Miért lesz hatásos várhatóan a fenyőrügyszirup?
Rengeteg illóolajat, gyantát, keserűanyagokat, tannint, bioflavonoidokat, C-vitamint, pinitolt, coniferozidot tartalmaz a szirup. Mivel ezen összetevők nyugtató és antimikrobiális hatásúak, így segítik a nyákoldást, folyósítják a hörgőváladékot, főleg, ha még valódi, termelői mézzel is kiegészítjük a szirupot.