Életmód

Higiéniai fortélyok a sikeres befőzésért

Agrofórum Online

A sikeres befőzésnek megvannak az alapvető higiéniai szabályai és fortélyai. Ezeken fogunk most végigmenni, hiszen gyártóként már 9 évnyi tapasztalattal, plusz a nagyszülőktől ellesett praktikákkal rendelkezem.

Most, hogy itt a szezon csúcsa, jön a fákról a rengeteg gyümölcs, a kertben minden szüretelhető vagy szedhető, aktuális kérdés lett a befőzés, vagyis inkább talán a tartósítási eljárások sokasága.

A befőzés inkább a gyümölcsalapú élelmiszerekre vonatkozik, a zöldségek és fűszerek már tartósítás fogalomkörbe tartoznak.

A legfontosabb higiéniai fortélyok a sikeres befőzésért

Az első és talán a legfontosabb az, hogy mindig egészséges gyümölcsöt dolgozzunk fel, vagy alaposan vágjuk ki a rossz részeket! Ugyanez igaz a zöldségekre is.

Emellett egy nagyon alapos mosás is kell, mert például a sárgarépa barázdáiba is meg tud ülni szennyeződés és nagyjából ez minden zöldségre és gyümölcsre igaz lehet.

A saját készítésű szilvalekvárnak nincsen párja
A saját készítésű szilvalekvárnak nincsen párja (fotó: Pixabay)

Aztán a higiéniához tartozik az üveg és a lapka is. Többször zsűriztem lekvárversenyeken, mint zsűrielnök és mondanom sem kell, hogy még kistermelői szinten is kóstoltam kovászos uborka ízű szilvalekvárt, vagy savanyú káposztás barackot. Szürreális. Ilyenkor az esetek 99%-ban a nem megfelelően elmosott üveg és a kupak (lapka) volt a felelős. Már nem vagyok elég bátor zsűrizni lekvárokat emiatt.

Ugyanígy higiéniai gond, ha penészesedés jelenik meg a lekvár tetején, de előfordulhat az is, hogy nem zár jól a kupak.

Honnan látjuk, hogy zár a kupak?

Egyrészt nem szivároghat. Ha a kupak be van „huppadva”, akkor biztosan vákuum alatt van. A romlás egyik fő jele, amikor a vákuum kienged és elkezd a kupak felül púposodni. Ilyenkor másképp is szisszen a kupak a kinyitáskor. A szisszenés is az erjedési mérték függvénye.

Az új kupakot, üveget is ki kell fertőtleníteni

Akár forró vízben forralva, akár ecetes vízbe áztatva: az új lapkákat és üvegeket is át kell nézni, ki kell mosni. Sokszor tárolás alatt is elkoszolódik, ami szintén romlási veszélyt jelent.

Kiemelt kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Virágszárítás: így tehetjük el a nyár színeit a szürke hónapokra

2024. szeptember 10. 05:40

A virágszínekről télen sem kell lemondani, ha ismerjük a virágszárítás apró trükkjeit. Hozok pár tippet, amivel nekem évek óta szépen száradnak, színtartóan a virágok!

A helyben termelt élelmiszer költséget és szén-dioxidot takarít meg

2024. augusztus 11. 10:10

Mennyire költség- és környezetkímélő, ha egy elszigetelt közösség élelmiszer-szükségletének jelentős részét maga állítja elő?

Hogyan szabaduljunk meg a fülbemászótól?

2024. augusztus 10. 08:10

A fülbemászók azt jelezhetik nekünk, hogy túl sok a lakásunkban, házunkban a nedvesség, ami kellemes környezetet biztosít számukra.

A görögdinnye-fogyasztás egészségügyi előnyei

2024. július 11. 11:40

A görögdinnye rengeteg vizet és tápanyagot, ugyanakkor nagyon kevés kalóriát tartalmaz, és rendkívül frissítő hatású.

Így védhetjük meg a sertéseket az istállólegyektől

2024. június 3. 08:40

Az istállólégy higiéniai probléma, mivel betegségeket terjeszt a sertés- és szarvasmarha-istállóban, másrészt a termelékenységet is csökkenti.

Fajtahasználat a gombatermesztésben

2018. november 4. 15:43

A gombatermesztésben a ’90-es évek óta visszajáró probléma a zöldpenész betegség. A zöldpenész betegséget okozó Trichoderma nemzetség fajai talajlakó, fonalas gombák, amelyek igen jelentős terméskiesést okoznak a kétspórás csiperke, a laskagomba és shiitake termesztésben egyaránt. A zöldpenész okozta tünetekről és a betegség terjedéséről, valamint a higiéniai kérdések mellett a megelőzés fontosságáról közöl ismereteket a szerző.

A jelen borjúja holnap már tejet ad, és most dől el, hogy mennyit

2024. szeptember 8. 16:10

Az állatorvosok szerint a jövő teheneit már az első pillanattól a tejadásra kell nevelni. Ennek alapja pedig a makkegészséges újszülött borjú.

Élő egér, egérfészek a húsok között - lecsapott a Nébih

2019. január 23. 14:05

Erősen kifogásolható higiéniai körülményekkel szembesültek a Nébih ellenőrei az egyik Békés megyei sertés vágóhídon, ahol január közepén folytattak helyszíni vizsgálatot.