Tudja, hogy melyek azok az immunerősítő gyógynövények, amelyek segíthetnek a megfázásos tünetek és az influenzás megbetegedések leküzdésében? Az alábbi 11 gyógynövény egész évben használható, káros adalékanyagoktól mentes, ráadásul mindegyikük otthon is könnyűszerrel termeszthető.
Az évszakok változásával a megfázásos és influenzás megbetegedések száma is megnő. Az immunrendszer egészségének fenntartásával hatékonyan felveheti a harcot a vírusokkal szemben, és egész évben egészséges maradhat. A különféle vitaminok, nyomelemek és a gyógyhatású készítmények sokat segíthetnek, de mi a helyzet a természetes gyógymódokkal?
A gyógynövényeket ősidők óta használják az emberek az immunrendszerük megerősítése és az egészségi állapotuk természetes módon történő támogatása érdekében. Ma azonban már nem kell füvesasszonyhoz vagy gyógynövényboltba mennünk azért, hogy hozzájussunk egy csokornyi friss petrezselyemhez vagy egy maroknyi frissen szedett kamillához, hiszen a gyógynövényeket már mi is könnyedén termeszthetjük magunknak otthon, a kertben, az erkélyen vagy akár az ablakpárkányon is!
Az alábbiakban csokorba gyűjtöttük azt a tizenegy gyógynövényt, amelyek csodát tesznek az egészségi állapotával és az általános közérzetével, még akkor is, ha teljesen egészséges, ráadásul meseszép látványt nyújtanak mind a balkonon, mind az ablakpárkányon, mind a kertben elültetve.
Kakukkfű
A mediterrán térségben őshonos kerti kakukkfű (Thymus vulgaris) az egyik legfontosabb gyógynövény, amely támogatja az immunrendszert a megfázásos és légzőszervi megbetegedésekkel szemben. A kakukkfű magas illóolaj- és cinktartalommal rendelkező növény, amely frissen, szárítva, olaj és tinktúra formájában is felhasználható. Próbálja ki a kakukkfüvet vízben áztatva, és készítsen belőle egy kellemes gyógyteát az immunrendszere erősítése érdekében.
Koriander
A koriander (Coriandrum sativum) az ázsiai konyhákban jól ismert fűszernövény. De tudta, hogy ez egyben egy olyan gyógynövény is, amely erősíti az immunrendszert? Ez a növény összetevőinek köszönhető, ugyanis a koriander tele van esszenciális olajokkal, kumarinnal, fenolsavval és szterolokkal. A koriandermag-olaj nemcsak baktériumölő hatású, hanem természetes antibiotikum is. Akár teaként, akár olajként vagy tinktúraként használja, a koriander rendkívül jótékony hatással lehet az egészségére.
Sóska
A mezei sóska (Rumex acetosa) magas C-vitamin-tartalommal rendelkezik, ami hozzájárul természetes védekezőképességünk erősítéséhez. Ez a savanykás ízű zöld növény B1-, B2-, B6- és E-vitaminban is gazdag. Akár friss salátaként, akár szárított teaként használjuk, a sóska hatékony gyógynövény.
Kömény
A fűszerköményt (Carum carvi) nemcsak fűszerként, hanem gyógyászati célokra is használják. A magjai antibakteriális hatásúak, csíragátló hatásúak, természetesen gombaölő hatásúak és segítik az emésztést. A kömény tehát immunerősítő gyógynövény is.
Echinacea / kasvirág
Az egyik legnépszerűbb immunrendszerre ható gyógynövény a kasvirág. Az Echinacea Észak-Amerikából származik, de már Európában is elterjedt, mivel nagyon jól fejlődik a mi éghajlati viszonyaink között. A növény számos illóolajat, flavonoidokat, poliszacharidokat és C-vitamint tartalmaz, amelyek hozzájárulnak az immunrendszer erősítéséhez és a megfázás megelőzéséhez. Gyógyászati célra az Echinacea tinktúra vagy tea formájában használható.
Oregánó
Egy másik természetes antibiotikum, amelyet a saját kertjében is termeszthet, az oregánó /szurokfű, más néven közönséges szurokfű vagy vadmajoránna (Origanum vulgare). Bár elsősorban arról ismert, hogy pizzára, tésztára és hasonlókra szórva finom ízt ad az ételnek, az oregánó gyógyító tulajdonságait sem szabad alábecsülni. Az oregánó baktériumölő hatású, így teaként vagy olaj formájában fogyasztva természetes módon támogatja az immunrendszerünket.
Petrezselyem
Akár fürtös, akár lapos levelű, aligha van népszerűbb fűszernövény a Fodros metélőpetrezselyemnél (Petroselinum crispum ssp. crispum). A C-vitaminban, kalciumban és cinkben gazdag növény nemcsak az immunrendszerünket támogatja, hanem a húgyhólyag és a vese számára is jótékony hatású.
Jó tanács: Az egészséges gyógynövényeknek jó talajra van szükségük ahhoz, hogy fejlődni tudjanak és teljes mértékben kifejthessék a gyógyhatásukat. Az organikus gyógynövény- és vetőmagkomposzt vegyszerek és mesterséges adalékanyagok nélkül segíti elő a gyógynövények fejlődését. Környezetbarát és fenntartható mind az Ön, mind a környezet számára, miközben a gyógynövények növekedéséhez a legjobb feltételeket biztosítja.
Zsálya
A Salvia, a zsálya latin neve arra utal, hogy a növénynek gyógyító tulajdonságai vannak, elvégre a „salvare” latinul annyit tesz, mint „gyógyítani”. Ez a mediterrán gyógynövény különösen hatékony torokfájás esetén, de immunerősítő tulajdonságait sem szabad figyelmen kívül hagyni. A zsályatea antibakteriális és gyulladáscsökkentő tulajdonságai miatt is komoly segítség felső légúti megbetegedések esetén.
Kamilla
Szervezetünkben a fehérvérsejtek felelősek a baktériumok, vírusok és gombák elpusztításáért. A kamilla (Matricaria chamomilla) támogatja a szervezetünkben a fehérvérsejtek termelődését. Éppen ezért a kamillatea egy csodálatos módszer az immunrendszerünk erősítésére. A kamillateából készült gőzöléses inhalálás szintén segít megtisztítani a légutakat és enyhíteni a megfázás tüneteit.
Rozmaring
A rozmaring (Rosmarinus officinalis) olajban, kámforban és csersavakban gazdag, kétségkívül hatékony gyógynövény, amely megerősíti az immunrendszert. Teaként, illóolajként vagy tinktúraként fogyasztva a rozmaring antibakteriális és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik. Jótékonyan hat az emésztésre, a vérkeringésre és a keringési rendszerre is.
Citromfű
A legyengült immunrendszer két leggyakoribb oka a stressz és az alváshiány. Szerencsére erre is van hatékony gyógynövényes gyógymód. A citromfű (Melissa officinalis) nyugtató hatású, így segít a szorongással, valamint az elalvási nehézségekkel küzdőknek. Arra a kérdésre tehát, hogy melyik tea erősíti az immunrendszert, bátran kijelenthetjük, hogy a citromfűtea.
A gyógynövények nem csak táplálják és erősítik az immunrendszerünket, de abban is segítenek, hogy szervezetünk készen álljon a következő meghűléses panaszokra vagy akár az influenza-szezonra. A gyömbér (Zingiber officinale), a kurkuma (Curcuma longa), a fokhagyma (Allium sativum) és a torma (Armoracia rusticana) szintén erős és népszerű immunerősítő „csodaszerek”, amelyeket célszerű időről-időre, főként a panaszok megjelenésekor fogyasztani.
Forrás: https://plantura.garden/uk/green-living/health/immune-boosting-herbs