A hazai boltok polcaira már kikerült a fekete lencse – pedig hol van még a szilveszter? Az emberek gyanakodva méregetik, hiszen különös a színe, de közben meg látványos, izgalmas – és egészségesnek tűnik. Valóban az?
Ez a lencse a fekete rizs, a fekete fokhagyma és a fekete quinoa mellett jelenleg az egyik legnépszerűbb alapanyag. A fekete lencse azonban nem csak sötét színe miatt tűnik ki a tömegből – tele van gazdag, földes ízekkel és egészséges tápanyagokkal, ezért tökéletesen beilleszthető fehérjeforrás a vegán és vegetáriánus étrendbe. Ráadásul szupergyorsan és egyszerűen elkészíthető.
Érdekességek a lencséről
A lencse apró, kerek, lapos szemű hüvelyes, amelynek zamatos, földes íze van. Az ázsiai és észak-afrikai konyhák egyik alapélelmiszere, de a világ számos más országában is fogyasztják.
Növényi fehérjékben gazdag, egészséges energiaforrást biztosít, ezért népszerű választás a vegánok és vegetáriánusok, valamint mindazok számára, akik egészségesebb életmódot próbálnak követni.
Többféle színben és méretben kapható
Általában konzervként vagy szárított formában található meg az ázsiai piacokon vagy bioboltokban – de ma már a hipermarketekben is találkozhatunk vele. A szárított lencse nem tartalmaz annyi keményítőt, mint a szárazbab, így nem kell beáztatni, és a főzése is mindössze 15-30 percet vesz igénybe, fajtától függően.
Emellett remekül magába szívja az egyéb ízeket, és levesben, fűszernövényekkel, fűszerekkel vagy zöldségekkel együtt főzve gazdag ízvilágú és aromájú ételeket készíthetünk belőle.
Mit tartalmaz?
A lencse rendkívül tápláló, mivel kiváló B-vitamin-, magnézium-, vas-, cink-, réz-, kálium-, foszfor- és mangánforrás. Amellett, hogy a lencse tele van vitaminokkal és ásványi anyagokkal, számos jótékony növényi vegyületet, úgynevezett fitokemikáliákat tartalmaz.
Ezen vegyületek védelmet nyújthatnak az olyan krónikus betegségekkel szemben, mint a szívbetegség és a cukorbetegség.
A lencse napi fogyasztása bizonyítottan növeli a „jó” HDL-koleszterinszintet és csökkenti a „rossz” LDL-koleszterinszintet. A lencse egyetlen hátránya, hogy főzéskor néha elveszíti az alakját, és pépessé válhat. Van azonban egy lencsefajta, amelyik jobban tartja magát, mint a többi.
A fekete lencsének a legtöbb fajtánál kissé vastagabb a héja, ami megakadályozza, hogy főzés közben szétessen, így a kedvenc lencsefőzelékeinknek nemcsak ízt, hanem textúrát is adhat.
Mitől különleges ízű a fekete lencse?
A fekete lencse íze gazdagabb, intenzívebben földes, mint más lencsefajtáké, és remekül illik más fehérjékhez, húsokhoz és zöldségekhez. Fényes fekete színét az antocianin nevű növényi vegyület okozza, amely egy erős antioxidáns. Ez a vegyület más kék vagy fekete gyümölcsökben és zöldségekben, így az áfonyában, a szilvában és a cseresznyében is megtalálható.
Hogyan kell elkészíteni?
Mivel a fekete lencse takaréklángon nem fő szét, levesbe is lehet tenni, vagy főzelékbe, sőt, főve saláták remek kiegészítője is lehet. Napokig eláll, rugalmas marad a textúrája, és hidegtálakhoz, szendvicsekhez is remekül illik. Currykhez, Buddha-tálakhoz vagy burritókhoz is lehet adni, de ezen túl is rengeteg olyan étel van, amelynek remek íze lesz ettől a lencsefajtától.
Nem hizlal
A fekete lencse kalóriaszegény, gyakorlatilag nincs benne telített zsírsav, és alacsony a kalóriatartalma is. Ha ez nem lenne elég, a fekete lencse polifenolokban gazdag, így hatásosak lehetnek a szívbetegségek kialakulása ellen is.