15℃ 10℃
május 7. Gizella, Gusztáv, Bendegúz
Figyelmébe ajánljuk

Aranysakál: robbanásszerű terjedés Magyarországon

Agrofórum Online

Az aranysakál, más néven nádi farkas vagy toportyán, a 20. század közepére eltűnt Magyarországról. Az 1980-as évek végén azonban újra megjelent, és azóta folyamatosan terjeszkedik.

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) kutatása szerint az aranysakál évente átlagosan 40%-os növekedést mutat, és mára az ország 86%-át belakta. A visszatérés hátterében több tényező áll: a mezőgazdaság szerkezetváltása, a nagyragadozók hiánya, valamint a klimatikus változások és az élőhelyek összekapcsolódása.

Populációs robbanás

A legfrissebb becslések szerint a hazai aranysakál-populáció elérheti a 60.000 egyedet, ezzel Magyarországon élhet Európa legnagyobb állománya. A vadászok évente több mint 12.000 példányt ejtenek el, de ez sem lassítja jelentősen a terjedést.

A sakálok alkalmazkodóképessége rendkívüli: jól viselik az emberközeli környezetet, és változatos étrendjük lehetővé teszi számukra a gyors szaporodást és a területszerzést.

A populáció növekedése térben is kimutatható: korábban elsősorban Dél-Dunántúlon voltak jelen, mára azonban az Északi-középhegység és a Tiszántúl területén is rendszeresen észlelik őket. A vadkamerás megfigyelések, genetikai vizsgálatok és vadászati statisztikák egyaránt alátámasztják ezt a terjeszkedést.

Vadgazdálkodási kihívások és viták

Az aranysakál jelenléte komoly kihívást jelent a vadgazdálkodás számára. A vadászok szerint a faj szabályozása elengedhetetlen a többi vadfaj védelme érdekében, mivel a sakálok zsákmányolják az őzgidákat, nyulakat és fácánfiókákat. A vadásztársaságok egy része kvótarendszert szorgalmaz, míg mások célzott állománykezelési programokban látják a megoldást.

Az aranysakál mára az ország 86%-án megtalálható, populációja évente 40%-kal nő
Az aranysakál mára az ország 86%-án megtalálható, populációja évente 40%-kal nő

Ugyanakkor a kutatók szerint a populáció növekedése természetes folyamat, és a faj fontos szerepet játszik az ökoszisztémában: főként dögöket, elhullott állatokat fogyaszt, így hozzájárul a természetes hulladékfeldolgozáshoz. Továbbá visszaszoríthatja a rágcsálók és egyes invazív fajok számát is.

Mezőgazdasági hatások és védekezési lehetőségek

Az aranysakálok jelenléte a mezőgazdaságban is érezteti hatását. Az állattartók szerint a sakálok veszélyt jelentenek a fiatal jószágokra, különösen a bárányokra és kecskegidákra. Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) több ízben jelezte, hogy a sakálok méhészeteket is látogatnak, a családok környezetében turkálnak, bár a méheket nem veszélyeztetik közvetlenül.

A védekezés módjai között egyre elterjedtebb a pásztorkutyák, például kuvaszok vagy komondorok alkalmazása, valamint az elektromos kerítések használata. Többen csapdázást is alkalmaznak, bár ez jogszabályilag szigorúan szabályozott. A vadászat szezonális és térbeli korlátozásokhoz kötött, de a faj nem áll természetvédelmi oltalom alatt.

Természetvédelmi szempontok és jövőbeli kilátások

A természetvédők szerint az aranysakál visszatérése pozitív jelenség, amely a biodiverzitás növekedését jelzi. Ugyanakkor fontosnak tartják a populáció folyamatos monitorozását, az állomány méretének pontos felmérését és a természetes ragadozó-predátor kapcsolatok újraértékelését.

A szakemberek szerint a faj terjedése az utóbbi években lassulni kezdett, ami arra utalhat, hogy a populáció a környezet eltartóképességéhez igazodva stabilizálódik. A MATE 2024-es kutatása szerint a Duna-Tisza közén például már nem mutatható ki további növekedés. A jövőben az ember–sakál konfliktusok kezelésének kulcsa a kiegyensúlyozott, adatvezérelt vadgazdálkodás lehet.

Képek: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A mocsári nőszőfű az év vadvirága 2025-ben!

2025. március 23. 13:10

Az idei évben szakmai kuratórium választotta meg az Év Vadvirágát! A szavazatok alapján a címet a mocsári nőszőfű nyerte el.

Kukorica és mikotoxinok - Hogyan védjük meg a termést?

2025. március 18. 11:10

A kukoricatermesztéshez elengedhetetlen a megfelelő növényvédelmi technológiák, valamint a legújabb kutatási eredmények alkalmazása.

Kevesebb lesz a vadkár? - Jelentősen csökkentenék a hazai nagyvadállományt

2018. február 5. 09:26

Alaposan csökkentené a hazánk erdeiben, sík- és dombvidékein élő nagyvadak számát a tájegységi vadgazdálkodást segítő jogszabálytervezet.

Egy ragadozó, ami fokozott figyelmet követel

2019. április 26. 05:36

A 80-as évek elejéről még csak egy-egy példányról van tudomásunk országunkban, ma pedig már 6000 körüli az a szám évente, amit a vadászok elejtenek. Magyarországon több tízezer példányról kell beszélnünk, ami az állományát illeti.

A csapdázás természetvédelmi célokat is szolgálhat

2020. április 13. 04:37

Hajas Péter Pál vadbiológussal a csapdázás céljáról, hatályos rendeletekről, kímélő és élvefogó eszközökről, sőt, még a műszőrme-bundákról is beszélgettünk.

Magyar megfigyelés segítheti, mitől terjeszkedik villámgyorsan az aranysakál Európában

2023. november 16. 08:10

Párja pusztulása után egy nappal új nőstény szegődött egy hím aranysakál mellé Somogy megyében – derítették ki magyar kutatók az állatokra rögzített GPS-nyakörvek adatainak elemzésével. A világon egyedülálló megfigyelés egy korábbi sejtést igazol, és annak megértéséhez vihet közelebb, hogy a sakál miért képes Európa-szerte ennyire sikeres és rohamos terjeszkedésre.