34℃ 21℃
július 23. Lenke, Brigitta, Apollinár
Figyelmébe ajánljuk

Kukorica és mikotoxinok – Hogyan védjük meg a termést?

Kukorica Kör Egyesület

A Kukorica Kör Egyesület március 6-án tartotta meg szakmai webináriumát, amely az aflatoxin-fertőzés és a kukoricatermesztés kihívásait helyezte a középpontba.

Az előadók gyakorlati tapasztalataik megosztásával segítették a szakmai fejlődést. Szó esett a talajművelési technológiák alkalmazásáról, a fungicidek hatékonyságáról, a vetőmagcsávázás jelentőségéről, valamint a biológiai megoldásokról is.

Aflatoxin és más mikotoxin: rejtett veszélyek a kukoricában

Daoda Zoltán (AGRO.bio Hungary Kft.) előadásában az aflatoxin kialakulásának legfontosabb tényezőit és megelőzését taglalta. Beszédében kiemelte, hogy az aflatoxinok olyan mérgező anyagok, amelyeket bizonyos penészgombák termelnek, és különösen veszélyesek lehetnek a kukoricában.

Az aflatoxin-fertőzést befolyásoló legfontosabb tényezők közé tartozik a magas hőmérséklet, a magas páratartalom és a sérült növények, amelyek kedveznek a gombák elszaporodásának.

„Az aflatoxin megelőzésének kulcsa az integrált növényvédelmi megközelítés, amely magában foglalja a megfelelő vetőmagválasztást, az optimális tápanyag-utánpótlást, a megfelelő vetésforgót és a betakarítás utáni tárolási körülmények optimalizálását. Emellett hangsúlyozta a rendszeres monitoring és a megfelelő fungicid-kezelések jelentőségét”- tette hozzá a vezető (témában készült videónkat megtekintheti itt).

Hogyan előzzük meg a mikotoxin-fertőzést?

Dr. Körösi Katalin előadásában részletesen bemutatta, hogy a mikotoxin szennyezettség a szemesterményekben napjainkban egyértelmű élelmiszer- és takarmány-egészségügyi kockázatot jelent.

A penészgombák ellen akkor tudunk hatékonyan védekezni és a toxin szennyezettség kialakulását elkerülni, ha jól ismerjük a fejlődésüket és csökkentjük a növényeink fogékonyságát, diszpozíciós állapotát.

A védelemben nem elég egy-egy technológiai elem tökéletes kivitelezése, az integrált növényvédelmi szemléletet szem előtt tartva minden megelőzési lehetőséget alkalmazni kell a fertőzés kialakulásának megakadályozása érdekében.

A szakember hangsúlyozta, hogy komplex megközelítésre van szükség, amely magában foglalja a vetőmagcsávázást, a megfelelő talajművelési technikákat és a precíz növényvédelmet.

Biológiai védekezés és genetikai fejlesztések

Az RAGT saját mesterséges és természetes fertőzési kísérletei révén értékeli a hibridek ellenállóságát, és hangsúlyozza, hogy a hibridválasztás, a vetésforgó, az integrált növényvédelem és a megfelelő tárolás kulcsfontosságú a mikotoxinok elleni küzdelemben.

„Az előadás felhívja a figyelmet arra, hogy a szakmai tudás megszerzése, hatékony átadása és gyakorlati alkalmazása, valamint a genetikai változatok célzott vizsgálata a toleránsabb fajták irányába egy olyan út, amely hosszú távon fenntarthatóbb és megbízhatóbb megoldást nyújt a növénytermesztők számára”- összegezte előadását Szemerits Balázs, az RAGT Magyarország fejlesztőmérnöke.

Gyekiczki Bernadett, a Biocont Magyarország Kft. vezető szaktanácsadója előadásában a kukoricát fertőző, toxintermelő gombák és a hernyókártevők károsítása közötti kapcsolatot járta körül.

„A gyapottok-bagolylepke kártétele évről-évre súlyosbodik, utat nyitva a fuzárium és az aflatoxin szennyezésért felelős Aspergillus kórokozóknak. Ezért elengedhetetlen, hogy foglalkozzunk a probléma gyökerét jelentő kártevőkkel.

Ezek az információk segítik a termelőket abban, hogy azonosítsák a probléma forrását, felkészüljenek a megelőzésre és tudatosan válasszanak megfelelő megoldást, hogy elkerüljék a termények toxinszennyeződését és a szerrezisztencia kialakulását” – tette hozzá a szakember, aki bemutatta a kukorica növényvédelmének legújabb eszközét, a Helicovex rovarölő szert is.

Mit tehetünk a toxintermelő gombák ellen?

„Hazánk éghajlati és klimatikus viszonyait tekintve a kukorica gombás betegségei közül a toxint termelő gombák jelenléte, és károkozása jelenti az egyik legnagyobb kihívást az előállítás során. A védekezés szükségessége ma általánosan nem a technológia része.

Számos esetben a probléma már csak utólag a magas toxinszinttel betakarított termény mellett egyértelmű, amikor már a kiváltó okot nem tudjuk kezelni. Az évjárat hatás lehet befolyásoló tényező, de ettől függetlenül a magasabb fertőzést mutató évek száma az utóbbi időszakban emelkedést mutat.

A kukoricában előforduló toxinok elleni védekezésre érdemes egy komplex rendszerben tekinteni, amelynek számtalan összetevője van. Ebből az egyik fontos és sarkalatos rész az állomány megfelelő időben történő gombaölő szeres kezelése. A Bayer palettáján vannak megoldást nyújtó készítmények, amelyek sikeresen technológiába illeszthetőek a probléma hatékony kezelése érdekében”- foglalta össze Fogl Tamás (Bayer Hungária Kft.).

Kukoricázz velünk! – Termelési verseny

Az Egyesület idei évben is, immár harmadik alkalommal, meghirdeti Kukoricázz velünk Termelési versenyét, melyre várja a hazai gazdák jelentkezését. A verseny részletei és a jelentkezés a Kukorica Kör weboldalán található.

www.kukoricakor.hu

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ez a gyönyörű növény életveszélyes lehet a kertben

2025. július 23. 14:10

Az aranyeső nemcsak szemet gyönyörködtető, hanem veszélyes is: magjai súlyosan mérgezők, főként gyerekekre és háziállatokra nézve.

Indul az őzek "násza": növekszik a vadbalesetek kockázata

2025. július 22. 13:10

Elkezdődött az őzek üzekedési időszaka, amikor fokozott a vadveszély az utakon. Most bárhonnan előugorhat egy őz az autó elé.

A császárfa lehetséges veszélyei a városi zöldítésben

Gyors növekedése csábító, de veszélyes lehet a császárfa: invazív, törékeny és jogi korlátok közé szorulhat.

Darazsak a kertben: melyik faj veszélyes?

2025. július 15. 11:10

Több mint kellemetlen vendégek: a darazsak nemcsak csípnek, de akár életveszélyesek is lehetnek – tudja meg, mire figyeljen!

Alakul a csőpenészedés, sebzés útján fertőznek a gombák

2024. augusztus 5. 09:10

A csőpenészedés alatt olyan gombák megjelenését kell érteni a kukorica termésén, amelyek a látható jelenlét mellett még egy durvább problémát is jelentenek a felhasználók számára. Szinte mindegyik ilyen kórokozó valamilyen mikotoxint termel.

Globális mikotoxin-helyzet 2024: trendek és jóslatok

2025. március 7. 11:10

A Nutrition globális adatbázisában elérhető nyersanyagokra és teljes takarmánymintákra vonatkozó mikotoxin-adatok alapján készült az elemzés.

Eltérő alapművelések és állománypermetezések hatása a kukorica növényegészségügyi állapotára

2025. január 23. 08:10

A mikotoxikózisokat előidéző mikrogombafajok főként a legyengült, sérült és stressz által sújtott növényeket támadják sikerrel.

Hogyan védhetjük meg a fákat taplógomba-fertőzés ellen?

2020. március 14. 06:38

R. Sándor kérdése: A fák törzsén fehér színű taplógombát figyeltem meg. Mi ez a károsító? Hogyan védhetjük meg a fákat?