A svéd Väderstad a 2022 Agritechnica előzeteseként bemutatta Proceed elnevezésű új fejlesztését, amely egy olyan teljesen új vetőgép-kategóriát jelent, amely alkalmas különféle növények szemenkénti vetésére.
A bemutatón Mattias Hovnert (Väderstad értékesítési és marketing alelnök) kihangsúlyozta, hogy a Proceed kifejlesztése olyan mérföldkőnek tekinthető, amely alapvető változást hoz a vetéstechnikában. A Väderstad Proceed ugyanis milliméteres pontossággal képes akár a legkisebb vetőmagot is a kívánt mélységbe lehelyezni.
A szántóföldi kísérletek azt mutatták, hogy a Proceed felére csökkentheti a felhasznált búzavetőmag mennyiségét, miközben a terméshozam változatlan marad. Fontos, hogy a növényállomány erősebb és egyenletes fejlődést mutat a vegetáció minden egyes szakaszában.
A Proceed hatalmas előrelépést jelent a jelenlegi vetéstechnológiához képest, mivel kiemelkedő a mélységtartása, valamint a soron belüli és a sorvégi pontossága. Ugyanakkor a csírázás és a növényfejlődés számára optimális vetőágyat alakít ki. Ennek eredményeként gyors és egyenletes a kelés, illetve életerős a kialakult növényállomány, mivel minden növényegyed számára biztosított a teljes terméspotenciál eléréséhez szükséges feltétel.
Az őszi búzával végzett kísérletek eredményeiről Lars Thylén (Väderstad üzletfejlesztési igazgató) adott tájékoztatást. Néhány hónappal a vetés után –150 vetőmag/m2 magráta mellett – a növény biomassza tömege 102%-kal, a gyökérzet biomassza tömege 72%-kal volt nagyobb a Proceed vetőgép estén, mint a hagyományos vetőgépeknél.
Gabonafélék vetésekor a Proceed 225 vagy 250 mm-es sortávolsággal dolgozhat, ugyanakkor egy egyszerű módosítással, valamint a vetőtárcsák gyors cseréjével 450 vagy 500 mm-es sortávolságra lehet váltani cukorrépa vagy repce vetéséhez. Az új vetőgép 750 mm-es sortávolsággal, szemenkénti vetésre is alkalmas (kukorica, napraforgó, gyapot).
A Proceed legfontosabb részét a nagy pontosságú vetőegységek alkotják. A vetőmagok lehelyezése előtt az egyedi előtömörítő kerekek egyengetik a felszínt, így azonos feltételeket biztosítanak minden egyes vetőmag számára. Az előtömörítő kerekek egyedi felfüggesztéssel és hidraulikus terheléssel (0-350 kg) készülnek.
A vetőmagoknak a központi tartályból a vetőegységekhez történő juttatását a Väderstad korábbi fejlesztésű PowerShoot magszállító rendszerének egy adaptált változata biztosítja. A cég mérnökei új vetőtárcsákat fejlesztettek ki, amelyekkel a gép alkalmassá tehető bármilyen vetőmag kijuttatásához (búza, rizs, kukorica, repce, gyapot, cukorrépa, szójabab, árpa, napraforgó, hibridnövények stb.). A vetőmag típusához igazítva a felhasználónak egyszerűen ki kell cserélnie a vetőtárcsákat.
A Väderstadnál jelenleg körülbelül húsz, a különböző vetőmagokkal kompatibilis vetőtárcsa létezik. A rövid vetőcsőből kilépő minden egyes vetőmag elhelyezkedését egy nyomókerék segíti, amely biztosítja az optimális mag-talaj kapcsolatot a beállított mélységben a teljes munkaszélesség mentén.
A gép pontos működésének teljeskörű ellenőrzése érdekében, minden egyes vetőegység elektromos hajtással rendelkezik, a vezérlés pedig az iPad-alapú Väderstad E-Control-on keresztül történik. A főbb funkciók közé tartozik a soronkénti szakaszolhatóság, a változtatható magmennyiség, a pontos művelősáv kialakítás, az egyedi kalibrálás, valamint a vetés valós idejű figyelemmel követése és vezérlése.
A Väderstad Proceed nyilvános premierje a tervek szerint a 2022-es Agritechnica nemzetközi szakkiállításon lesz. Addig is a Väderstad tovább folytatja az új technológia bevezetését és megismertetését, teljes körű szántóföldi kísérletek, valamint a kutatókkal, a vetőmag előállító cégekkel és az újdonságokra kíváncsi gazdákkal való együttműködés keretében a világ számos régiójában.
Forrás: