A CEMA (www.cema-agri.org) az európai mezőgazdasági gépgyártást reprezentáló szövetség. A 11 nemzeti szövetségből álló hálózatban a nagy multinacionális és a kis és közepes gépgyártó cégek egyaránt megtalálhatók. A CEMA több mint 4500 gyártó vállalatot képvisel, amelyek 7000-nél több géptípust gyártanak, több mint 40 milliárd euró értékben. A mezőgépgyártó szektorban 150.000 alkalmazott dolgozik közvetlenül és további 125.000 a forgalmazásban és a vevőszolgálatban. A CEMA gyártmányportfóliója felöleli a mezőgépek sokaságát a vetéstől a betakarításig, sőt az állattartási technológiák működtetéséhez szükséges eszközöket is.
A mezőgépgyártók európai szövetségének meghatározó szerepe van a mezőgépfejlesztésben és -gyártásban. Az időszakonként megjelenő előrejelzései és állásfoglalásai útmutatóként szolgálnak nem csak a tagszervezeteinek, hanem az egész mezőgépiparnak. A hazai mezőgépgyártók szövetsége (MEGOSZ) nem tagja a CEMA-nak, ezért célszerűnek és szükségesnek tartjuk, hogy rovatunkban időnként hírt adjunk a CEMA történéseiről.
Tisztújítás a CEMA elnökségben
Thierry Kriert a KUHN Group korábbi vezetőjét választották (a CEMA történetében először virtuális keretek között) a CEMA elnökének, 2020. november 26-án. Az elnöki megbízás két évre szól és egyszer megismételhető.
Mr Krier francia és amerikai mérnöki diplomával és nemzetközi üzleti tudományok MSc-vel rendelkezik. Szakmai tapasztalatot a Kuhn cégnél töltött harminc év alatt szerzett. Elnökké választása előtt két cikluson át töltötte be a CEMA elnökhelyettesi pozíciót.
A korábbi CEMA elnök, Anthony van der Ley (LEMKEN) a német mezőgazdasági gépgyártó szövetség (VDMA Landtechnik) elnöke lett. Sok sikert és kitartást kívánt követőjének a jövőbeni fejlesztésekhez, amelyek a szektor magas technológiai szintjének megtartásához szükségesek.
Az elnökválasztással egy időben megválasztott alelnökökkel együtt a következő elnökség alakult ki:
Elnök:
Thierry Krier, KUHN
Alelnökök:
Paul Snauwaert, CNH Industrial
Anthony van der Ley, Lemken
Christoph Wigger, John Deere
Tagok:
Maurizio Bandini, Argo Tractors
Thomas Böck, CLAAS
Steve Clarke, AGCO
Alessandro Malavolti, AMA
German Martinez, KUBOTA
Heinz Pöttinger, Alois Pöttinger
Massimo Ribaldone, SDF
Gijs Scholman, Lely Industries N.V.
John B. Smith, JCB Agriculture
Federico Perez, Fede Pulverizadores
Stefan Top, AVR
Megválasztását követően Mr. Krier kifejtette, hogy a CEMA korábban több politikai kihívással szembesült. A következő két évben viszont véglegesíteni kell a Közös Agrárpolitikát (Common Agricultural Policy, CAP), és el kell indítani az Európai Zöld Programot (European Green Deal), valamint a Termelőtől a Fogyasztóig Stratégiát (Farm to Fork). A mezőgazdasági szektornak bizonyítani kell, hogy a COVID-krízis ellenére képes kielégíteni Európa alapvető élelmiszerigényét. Fontos továbbá, hogy a fenntarthatóság és profitabilitás megvalósításában segítsük a termelőket annak érdekében, hogy az európai mezőgazdaság versenyképességét megőrizzék.
A mezőgép szektor fontos, integrált része a mezőgazdasági termelési láncnak. Segítségével lehetséges az európai lakosság ellátása magas minőségű és biztonságos élelmiszerrel. Mr Krier szerint ez elsősorban a precíziós mezőgazdaság és a fejlett technológiák, gépek és megoldások révén érhető el.
Forrás: CEMA press release