Gépészet

Egyenletes munkavégzés, precíz beállítás – Bednar gépek a Gergely Farmon

Agrofórum Online

Gergely Dávid a Borsod megyei Gesztely térségében 850 hektáron gazdálkodik családjával. Leginkább szántóföldi növénytermesztéssel foglalkoznak, ám van 40 hektár legelőjük is, hiszen mintegy 100 anyatehenüknek takarmányt is kell termelniük. Mivel a megbízhatóság és a nagy teljesítmény mindennél fontosabb számukra, így a gépvásárlások is ennek tudatában történnek. Nem véletlen tehát, hogy a néhány éve megvásárolt Bednar Swifter magágykészítőjük után az idei szezonra már egy Bednar Omega vetőgéppel is bővült a gépállomány.

A megszokott módon, kezdjük a beszélgetést a gazdaság bemutatásával!

Alapvetően klasszikus szántóföldi növényeink vannak: őszi búza, őszi árpa, repce, napraforgó, kukorica, és egy kis borsót is szoktunk termeszteni, minden évben nagyjából 40 hektárt. Emellett foglalkozunk növényvédőszer-, illetve műtrágya-kereskedelemmel, terményfelvásárlással, bérszárítással, bértárolással, illetve bérmunkával. Ez utóbbi főleg a betakarítást és a növényvédelmet jelenti, sokfelé járunk permetezni is. A területeinkre jellemző, hogy a jó csernozjom talajoktól a kötöttekig szinte minden megtalálható. Nagyon sok parcellánk van, jellemzően több kisebb táblára oszlik el a terület. Ami a traktorállományt illeti, leginkább CASE IH erőgépeink vannak, amiket az Agro-Békés Kft.-től vásároltunk.

Hogyan alakult ki a kapcsolat az Agro-Békés Kft.-vel?

2013-ban kezdődött, amikor egy nagy traktort szerettünk volna vásárolni. Ők adták a legjobb ajánlatot, ráadásul már ismertük a traktort is. Egy Magnummal kezdődött minden, utána pedig egy kombájn is érkezett, majd további erőgépek. Minden esetben megkérdeztük a konkurenciát is, kértünk be árajánlatokat, de végül rendszeresen az Agro-Békés Kft. nyújtotta a legjobb feltételeket. Azóta pedig minden rendben van a gépekkel, még a szerviz terén is. 2016 júniusában vásároltunk egy 620-as Quadtrac-ot, ami után kerestünk egy magágykészítőt. A Bednart ajánlották, kihozták, kipróbáltuk, megtetszett, és meg is vettük. Ez egy 10 méteres Swifter volt, ami azóta is eredményesen dolgozik a gazdaságunkban.

Ezt pedig egy Omega vetőgép követte…

Valóban, idén lecseréltük a vetőgépünket. A Bednar Omegát korábban is próbáltuk a területeinken, a legjobb ajánlatot pedig ismét az Agro-Békés Kft.-től kaptuk.

Mielőtt az Omega vetőgépet részletesen is bemutatnánk, beszéljünk egy kicsit az első Bednar gépetekről, a Swifterről!

Nagyon egyenletesen tartja a munkamélységet, és rendkívül precízen be lehet állítani, hogy hány centiméteren műveljük a talajt. Ráadásul mindeddig semmilyen problémánk nem volt vele. A kapatagok cserélhetők, így változtatni is lehet a gépen. Van lándzsás kapa és lúdtalpas is. Nyáron ez utóbbit szoktuk használni. Fontos megemlíteni, hogy gyomos területeken nem kell előtte átmenni tárcsával, egy menetben megoldhatjuk az egész műveletet. Eddig több mint 1100 hektárt dolgoztunk vele, és a gép egyik legnagyobb előnye, nagyon jól variálható. A miénk három hengerrel szerelt: van rajta crosskill és pálcás henger is. Demó gép volt, éppen ezért a legnépszerűbb kombinációban kaptuk meg. Kipróbáltuk, bevált, úgyhogy végül nem változtattunk ezen az összeállításon.

A 10 méteres munkaszélesség ideális a gazdaságotokban a Quadtrac-hoz?

Teljesen megfelel, bár az erőgéphez vehettünk volna 12 métereset is. Mivel azonban demó gépről volt szó, így nem kellett rá várni, és ez nagy előnyt jelentett. A tapasztalatok azt mutatják, hogy egy 12 órás műszakban 80 hektár felett teljesít, de akadt olyan nap, amikor 130 hektárt csináltunk meg. Napi szinten tehát 90-100 hektáros átlagteljesítménnyel lehet számolni, ami nagyon meggyőző. Tavasszal két vetőgéppel dolgoztunk utána, és a fiúk nem győzték bevetni a Swifterrel előkészített területet.

Ehhez mekkora teljesítményre van szükség?

Ha muszáj, akkor a Magnummal is el tudjuk húzni, sőt tudunk róla, hogy az Alföldön vannak, akik 300 lóerős gépekkel dolgoznak ekkora magágykészítővel. De ott nyilván más a talajszerkezet. Összességében viszont azt mondhatom, hogy a Magnum esetében kompromisszumot kell kötnünk a munkamélység és a sebesség terén. Az ideálisabb tehát tényleg az, ha a Quadtrac mögé csatoljuk. Azt tapasztaltuk, hogy ez fogyasztásban sem jelent megnövekedett költséget. Ha a bérmunka miatt kétfelé kellett menni, akkor persze a Magnum is megoldja a feladatot. A katalógus egyébként 35 LE teljesítményigényt ír méterenként, az én tapasztalataim szerint azért kell neki 40 is, ha 10 km/h feletti sebességgel akarunk dolgozni.

Ezt milyen munkamélység esetén lehet elérni?

Ez munkamélységtől teljesen független. A repce esetében 3-4 centiméternél mélyebbre nem szoktunk lemenni, tavasszal is 7-8 centiméteren dolgozunk.

Ha már a talajművelésnél tartunk, felmerül a kérdés, hogy forgatásos módszert is alkalmaztok-e vagy csak forgatás nélkülit?

Van forgatásos művelés, leginkább a kukoricatarlók esetében. De két kultivátorral is dolgozunk, hogy megpróbáljuk csökkenteni ezt a területet. Azt gondolom, hogy a forgatás nélküli művelés mindinkább előtérbe kerül a kukoricatermesztésnél is.

Beszéljünk egy kicsit az Omega vetőgépről is. Interjúnk idején még a gabonavetés előtt járunk, de úgy tudom, hogy repcében és zöldítésben már kipróbáltátok az új szerzeményt.

Jelenleg egy 6 méter munkaszélességű géppel dolgozunk, de alapvetően 8 métereset rendeltünk, és hamarosan meg is érkezik a gép. Az eddigi tapasztalatok viszont így is nagyon jók.

Mi volt a döntésetek legfőbb oka?

Korábban egy másik márkájú géppel dolgoztunk, aminek egyetlen komoly problémája volt: a járószerkezete. Mivel a bérmunka amiatt sokat megyünk közutakon, ez elsődleges szempont. A Bednarnak sokkal erősebb, sokkal robusztusabb a járószerkezete – már csak a kerekek méretéből adódóan is. Ráadásul a csapágyak is nagyobbak. Egyértelmű, hogy ez tartósabb lesz az előzőnél. Emellett az ár/érték aránya is jobb a konkurens termékekhez képest. Ráadásul van egy nagyon jó lehetőség a Bednar esetében: három sor művelőelemet lehet kérni a gépre opcióként. A hasonló féldirekt vetőgépeken alapvetően két tárcsasor van, itt azonban rendelhető egy harmadik, egy hullámos tárcsasor is. Ezzel rögösebb talajban jobb magágyat tudunk készíteni egyetlen menetben. Ezzel pedig spórolunk, ami nagyban segítette a döntésünket. Amikor pedig kipróbáltuk, nagyon tetszett a munkája.

Tehát a gép direkt vetésre is alkalmas?

Igen. Kipróbáltuk már tarlóhántás nélkül, aratás után vetettünk direktben zöldítést, és nagyon szépen dolgozott. Egyenletes volt a felszín, teljesen eldolgozta. Nyilván a traktornak nem esett olyan jól, de különösebb gondot nem okozott. Nem mondom, hogy mindenáron ezt kell erőltetni, de fontosnak tartom, hogy lehetőségként ott legyen a direkt vetés, ha szükséges például az időjárás miatt.

A búzavetésig mennyit dolgoztatok vele összesen?

Nagyjából 300 hektár van most benne a zöldítés és a repcevetés után, most pedig készülünk a gabonára. Ha ideér a 8 méteres, akkor azzal kezdünk neki, ha nem, akkor a 6 méteressel oldjuk meg.

Milyen a teljesítményigény a 6, illetve a 8 méteres kivitelnél?

A 6 méter munkaszélességű gépet egy 230 LE teljesítményű CASE IH Puma traktorral húzzuk, ami elviszi probléma nélkül. Az is igaz, hogy még nem volt telerakva a tartály. A 8 métereshez pedig most vásároltunk egy 310 LE teljesítményű Magnumot, mögé csatoljuk majd fel.

Mekkora a magtartály, és milyen területteljesítménnyel számoltok?

4000 literes, a területteljesítmény pedig naponta 40 hektár feletti is lehet. Eddig nagyjából 12 km/h sebességgel húztuk a gépet mindenféle gond nélkül. A magadagolás pontos volt, a kalibrálás pedig nagyon egyszerű. Kifejezetten jó megoldásnak tartom, hogy a kalibrációs zsákot kivezették a gép hátuljához, így nem kell bemászni a tartály alá. Leteszed a zsákot, van kívül egy kapcsoló, megnyomod, majd megkezdi a kalibrációt. Így nem kell a gép alatt bujkálni, ahogy sok konkurensnél.

Műtrágyatartály van a gépen?

Lehet kérni, van duplatartályos változat, de ez nem olyan, mert nem így szoktuk megoldani. Mi starterműtrágyát teszünk a gabona alá, arra pedig van külön eszközünk.

A munkaszélességen kívül mi lesz a legjelentősebb különbség, ha megérkezik a 8 méter munkaszélességű Omega?

Az osztástávolság. Mi 16,5 centimétereset rendeltünk – ami jelenleg itt van, az egy 12,5 centiméteres. Úgy gondolom, hogy azért lesz jobb a nagyobb, mert napraforgó után nehezebben dugulnak el a csoroszlyák. Ezért is választottuk ezt a méretet.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Nagy tömeghez extratartós gumiabroncsot

2024. december 16. 16:10

Legelőször az Alliance VF750/50R26, VF650/65R38 és VF620/70R46 méretek lesznek azonnali hatállyal elérhetők.

Terepre tervezve: újdonság érkezett a John Deere-től

2024. december 12. 16:10

Számos feladat végrehajtása hatékonyabbá válik az új Gator XUV 875M géppel, amely mostantól nagyobb rakodókapacitást, több kényelmet kínál.

Jön az AGROmashEXPO 2025!

2024. december 12. 12:40

2025-ben ismét megnyitja kapuit hazánk legjelentősebb mezőgazdasági eseménye, a 43. AGROmashEXPO kiállítás és vásár.

Megújult szervizháttér az AGRI CS Magyarországnál

2024. december 11. 10:40

A Case IH kizárólagos magyar márkakereskedőjeként az AGRI CS Magyarország Kft. számos jelentős átalakulással fut neki 2025-nek.

Magágyat készít, vet, tápanyagot pótol: LEMKEN Solitair DT

2024. október 18. 17:10

A talaj heterogenitásának megfelelően differenciáltan, helyspecifikusan, takarékosan lehet beosztani és kijuttatni a műtrágyát, illetve elvetni a vetőmagot.

Amazone Cataya 4000 Super - 4 méteres munkaszélességgel

2018. július 16. 12:45

Az Amazone mechanikus ráépített vetőgépe, a Cataya 4000 Super a tavaly megjelent Cataya Super sorozat második modellje.

E-Control Mobile alkalmazással kalibrálható Väderstad vetőgépek

2019. november 11. 14:50

Mivel az okostelefon vezeték nélkül kapcsolódik a Väderstad vetőgéphez, a gép kezelője szabadon mozoghat a gép körül a kalibrálás közben.

FARM MACHINE 2022 - Az év mezőgépe 6.

2022. április 5. 05:36

Terveink szerint a győztesekről az olvasóink számára folyamatos tájékoztatást adunk. A sorozat hatodik fejezetében a vetőgép kategória döntőseit (Lemken Solitair DT, Pöttinger Aerosem VT, Väderstad Proceed), de elsősorban a győztesét mutatjuk be.