Gépészet

„Senki sem szeret folyton szerelni, ezért dolgozunk Bednar gépekkel”

Agrofórum Online

Szedett-vedett, olcsó gépekkel kezdték a gazdálkodást, mostanra viszont szinte csak Bednar gépekkel dolgoznak Jánoshalma határában a Kiss testvérek. A cseh talajművelő gépek évente nagyjából 800 hektáron bizonyítják rátermettségüket, a közelmúltban pedig egy Omega OO 4000 vetőgéppel is bővült a dél-alföldi állomány. Szeptember közepén, a búzavetés kezdetén, éppen a gép beállításakor látogattam el a Bács-Kiskun megyei településre, ahol Kiss Árpáddal a Bednar eszközökről beszélgettünk.

Kiss Árpád a Bednar Omega OO 4000 vetőgép beállításkor mutatta be a gazdaság gépparkját

A környéken nagyon sok helyen csak homokot látni. Van másféle talajtípus is felétek?
Ez a terület azért különösen érdekes, mert sokféle talajtípus megtalálható itt. A sima homoktól a 40 aranykoronás, kötött területig van minden. Előbbi esetében természetesen nem vagy csak nehezen tudunk gazdálkodni, összességében viszont mégis jók a talajadottságaink.

Mekkora területről beszélünk, és ezen rendszerint milyen növénykultúrákat találhatunk?
A saját és bérelt földekkel, valamint a bérmunkával együtt nagyjából 800 hektáron dolgozunk. Utóbbi miatt természetesen évente 50-100 hektáros eltérés lehet pluszban, mínuszban. Termesztünk napraforgót, kukoricát, repcét, zöldborsót, csemegekukoricát, búzát és tritikálét, utóbbi kettő esetében vetőmag-előállítás is zajlik a földjeinken. Próbálunk a lehető leggazdaságosabban, legszakszerűbben dolgozni. Édesapám kezdett el gazdálkodni, akkor én még autószerelő voltam. Aztán elkezdtem tanulni, letettem az érettségit, Hódmezővásárhelyen agrármérnök lettem, majd néhány szakmai tanfolyam után 6 évvel ezelőtt Gödöllőn elvégeztem a növényorvosi szakot is. Azóta a gazdaság sokat fejlődött, amit jól mutat, hogy vetőmagot is termesztünk, valamint LOMBERO néven prémium mikroelemet (levéltrágyát) készítünk, forgalmazunk.

Autószerelőként nyilván más szemmel nézed a mezőgazdasági gépeket is. Ezért lettetek hűséges Bednar tulajdonosok?
Amikor az egész kezdődött, szedett-vedett gépeket tudtunk csak vásárolni. Folyamatosan javítottunk, barkácsoltunk, mindig szerelni kellett az eszközeinket. Hol a minőségük, hol a koruk miatt voltak meghibásodások. Rengetegféle gép megfordult nálunk, majd néhány éve hozzánk került egy Bednar Swifter kompaktor. Kipróbáltuk, és egy idő után feltűnt, hogy csak dolgozunk a géppel. Nem kellett szerelni, nem állt a munka a meghibásodások miatt. Ez akkoriban egészen különleges élmény volt a számunkra. Amikor elkoptak a kapák, megrendeltük az alkatrészt, és minimális ráfordítással folytattuk a talajművelést. Hamar kiderült, hogy ezek a gépek úgy vannak összerakva, hogy alig van szükség a javításukra, ha pedig nagy ritkán mégis adódott valami probléma, azt minimális pénzből meg lehetett oldani. A csapágyak esetében például szabvány méretekkel gyártják a gépeket, tehát ha kellett egy, csak bementünk a boltba Jánoshalmán, megvettük, kicseréltük, és már indulhattunk is a földekre. A legtöbb márka esetében ilyen nincsen, mert a gépek többségére egyedi alkatrészeket tesznek, ami azonnal drágítja az üzemeltetést. Amikor az inputanyagok ára ilyen mértékben emelkedik, mint napjainkban, akkor a költségek csökkentésénél mindent figyelembe kell venni, így a karbantartási és üzemeltetési költségeket is.


Bednar Atlas nehéztárcsa munka közben

Hogyan került Jánoshalmára az első kompaktor?
Demógépként kaptuk kipróbálásra, majd adtak rá egy kedvező árat, és mi természetesen meg is vásároltuk. 4-5 évet dolgozott a gazdaságban minden komolyabb meghibásodás nélkül.

A vetőgép beállítása közben meg sem kell kérdeznem, hogy volt-e folytatás, mert a saját szememmel láthatom az egyik következő szerzeményt.
Ez előtt még egy nehéztárcsát vásároltunk, amely most is egy tarlón dolgozik. Ez a Bednar legkomolyabb, legnehezebb tárcsája, amit gumihengerrel láttak még el. Amióta nálunk van, már 5-6 ezer hektárt dolgozott nagyobb javítás nélkül. Mindössze annyit csináltunk vele, hogy az első tárcsalapokat hátra raktuk, a hátsókat pedig előre, valamint jobb hátulra új kerékcsapágyat tettünk. 4,5 méter munkaszélességben gyönyörű munkát végez.
A tárcsa használatával aztán teljesen átalakult a termesztéstechnológiánk; forgatásos és forgatás nélküli talajművelést is alkalmazunk. A legfontosabb szempont minden döntésünknél a költségcsökkentés. Ezért is cseréltük le a gépparkunk jelentős részét a kertészeti géptámogatás segítségével.

A pályázat során megvásárolt talajművelő gépek mindegyike Bednar?
Úgy gondolom, ha egy márka már bizonyított, akkor előnyös, ha a lehető legtöbb gép egy beszállítótól érkezik. Ez a megállapítás nem mellékesen az ár szempontjából is igaz, hiszen csomagban sokkal kedvezőbb feltételekkel juthatunk hozzá a szükséges eszközökhöz. Éppen ezért a legutóbbi kertészeti géptámogatásnál is az Agro-Békés Kft.-t választottuk partnernek. Lecseréltük a gépeink nagy részét. A Bednar tárcsa maradt, de a régi kompaktor helyett két új, 4 illetve 5 méteres munkaszélességűt vettünk. Emellett egy Bednar Terraland mélylazítót és egy Bednar Omega OO 4000 gabonavetőgépet is vásároltunk, ami nagy pontossággal veti a borsót.


A Bednar Omega OO 4000 a gabonavetés első napján

Most azonban éppen búzát vet, és tényleg nagyon szépen dolgozik. Viszont nem egy kis gépről beszélünk.
Ez egy 4 méter széles, kifejezetten hosszúnak mondható vetőgép. Egy hengersor, két tárcsasor, majd egy újabb hengersor készíti elő a talajt a vető- és tömörítő elemeknek. Ennek köszönhetően gabonatarlóba direktvetéssel zöldítünk, aminek köszönhetően komoly költséget spórolunk meg. Természetesen vethetünk vele tökéletesen előkészített magágyba is. Nagyon univerzális vetőgépről beszélünk. Egyetlen hátránya, hogy a hosszúsága miatt a kisebb táblákon nehéz, időigényes a fordulás. Ezért van egy kisebb, függesztett vetőgépünk is, amivel csak néhány ilyen jellegű területünkön dolgozunk.

Nagy volt a minőségváltás az előző gabonavetőgéphez képest?
Korábban egy 3 méter munkaszélességű vetőgépünk volt. Természetesen ég és föld a kettő. Eleve nagyobb, hiszen ez 4 méteres, másrészt pedig sokkal modernebb. Egyszerűbbek a beállítások, hiszen elektronikusan, a fülkéből tudjuk kezelni a gépet. Szebb, egyenletesebb talajt hagy maga után, ami az aprómag vetésekor különösen fontos. Saját szivattyúval szerelt, tehát nem a traktor teljesítményéből vesz le. Emiatt egy 165 LE-s erőgép is elhúzza. Ez persze függ attól is, hogy mennyire dolgoznak mélyen a tárcsák. De ezt a 4 méteres eszközt ugyanaz a traktor üzemelteti, ami korábban a 3 méterest. Emellett az is fontos szempont, hogy a régi vetőgépünkön sok kis kerék volt, ez viszont jóval kevesebb, ám szélesebb, nagyobb kerekeken gurul. Ezáltal könnyebb húzni, de a defekt esélye is csökkent.


A vetőgép a fülkéből, menet közben is felügyelhető, beállítható

Volt bármilyen probléma eddig a vetőgéppel?
Nagyjából 1000 hektárt dolgozott eddig, de semmi meghibásodás nem történt még, csapágyat sem kellett cserélnünk. Azt viszont mindenképpen meg kell említenem, hogy ha szükség lesz rá, az előzőhöz képest sokkal könnyebben elvégezhetjük a munkát. Ennél az eszköznél ugyanis nemcsak a tárcsa és a csapágy vehető le, de magát a csonkot is leszedhetjük a vázról. Ha tehát valami miatt a tárcsacsapágy tönkremenne és rászorulna a csonkra, akkor azt két csavarral szét tudjuk szedni. Korábban ilyen esetekben csapágylehúzókkal küzdöttünk, amelyekkel alig lehetett hozzáférni a gép adott részéhez.


A tárcsák kialakítása és rögzítése miatt könnyebb és gyorsabb a karbantartás

A többi Bednar gép esetében milyen a szerviz- és alkatrészellátás?
Az Agro-Békés Kft.-vel és a Bednar képviselőivel is kapcsolatban vagyok, így még rugalmasabb és gyorsabb az alkatrészellátás. Természetesen mindent az Agro-Békésen keresztül rendelünk meg, de volt már rá példa, hogy a gyárból egyenes hozzánk jött egy-egy alkatrész, így az nem tett felesleges kört Békéscsaba irányába. Sőt, közvetlenül Csehországból érkezett hozzánk a szervizes, aki beállította a vetőgépet. Olyan hamar itt voltak, hogy még nekik kellett ránk várniuk, mert nem volt vetőmagunk csávázva. Ha tehát bármilyen probléma akadt eddig, azt rögtön, egy napon belül megoldották. Gördülékenyek, az esetleges reklamációt kivizsgálják, nagyon korrektek. A szerviz gyorsasága különösen a vetőgépnél fontos, mert ott nincsen megállás.

Visszatérve az Omega vetőgépre, mekkora területteljesítményt lehet elérni vele?
A korábban említett 800 hektár sok táblát takar, ami csökkenti a hatékonyságot. A tapasztalatunk az, hogy egy műszak alatt 15-20 hektárt tudunk elvetni. Nagyobb táblaméret esetében ez természetesen valamivel magasabb szám. De meg kell fordulni, tölteni, ellenőrizni, átmenni a másik táblába… megy az idő, ha szép és pontos munkát akarunk. A hatékonyságot természetesen növeli a GPS alapú robotkormányzás, ami csak a táblavégi fordulókat nem tudja.


A szép és pontos munka alapja a pontos beállítás

Az RTK rendszert is az Agro-Békés Kft. szolgáltatja?
Igen, és eddig meg vagyunk elégedve ezzel is. Még soha nem veszítettünk jelet. Nagyon hasznos szolgáltatás, megkönnyíti a gépkezelőink munkáját. Az ember csak beül a gépbe, elvégzi a szükséges beállításokat, elindul, a gép pedig dolgozik magától.

Milyen traktorok húzzák a Bednar munkagépeket?
Van John Deere és New Holland is, de főleg Case IH traktorokkal dolgozunk, amikkel szintén meg vagyunk elégedve, azért is vásároltuk őket. Homlokrakodóból is van Caterpillar, Manitou és Case IH gépünk, de minden emberem ez utóbbival szeret legjobban dolgozni. Komfortosabbnak és jobban kezelhetőnek tartják.


Vetőmagcsávázás a CASE IH teleszkópos rakodógép segítségével

A beszélgetés végén még a jövőbeli tervekről is ejtsünk néhány szót!
A jövőben is csak Bednar munkagépeket fogunk használni. Az embereimnek is ez a véleménye, amikor megkérdezem őket. Valamikor én is traktoroztam, de ahogy nő a cég, már főként irodában vagyok. Gépeket beállítani, ellenőrizni, segíteni kimegyek, de már nem vetek, nem tárcsázom. Azt viszont nagyon jól tudom, hogy senki sem szeret kínlódni. Az embereim azt szeretik, ha 7 órára mindenki megérkezik, fél nyolcig megkávézunk, majd odamegyünk a gépekhez, átnézzük, és indulunk ki ténylegesen dolgozni. Az nem működik, hogy minden nap 10 óráig csak szerelünk, és áll a munka. Természetesen előfordul néha, mikor egy mezsgyekaró letöri a lámpát, és hegeszteni kell, de alapvetően nem így indítjuk a napjainkat. Ehhez pedig megbízható, könnyen karbantartható eszközökre van szükség.

(Gribek Dániel – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kubota 7173 – Erő, teljesítmény, sokoldalúság és megbízhatóság egy traktorban

2024. szeptember 23. 16:10

Válasszon olyan traktort, amely kemény munkát végezhet kiváló teljesítmény mellett, folyamatos terhelés alatt.

A kompakt univerzális szállítókocsi: KRONE GX 360 PLUS

2024. szeptember 22. 14:10

A Krone a GX 360 PLUS, 36 köbméteres univerzális szállítókocsival ideális megoldást kínál a kis- és középméretű gazdaságok számára.

John Deere 8R/RT/RX új nyomatékváltó-opcióval: az egyedi EVT/eAutoPowr

2024. szeptember 16. 15:10

Az EVT nyomatékváltó fokozatmentes kategóriájú, ami az 50 m/h – 50 km/h sebességtartományban bármekkora haladási sebesség kiválasztását lehetővé teszi.

Fliegl KDS 140 láncos mélyágyas egytengelyes trágyaszóró nagy lábakon

2024. szeptember 12. 14:10

Tipikusan a depóból szórás eszköze, amikor a holtidőben előre kideponáljuk a kiszórandó szervestrágyát, és onnan gyorsan juttatjuk ki a táblára a megfelelő időpontban.

A CASE IH kizárólagos forgalmazója az Agri CS Magyarország Kft.

2021. október 27. 12:00

Világmárkához méltó szerviz és műszaki háttér a teljes országban: A Case IH mezőgazdasági gépek új kizárólagos magyar forgalmazójává lépett elő az Agri CS Magyarország Kft.

Egy piros traktor a legnagyobb teljesítményű erőgép

2024. február 17. 10:10

Mit válasszanak az európai gazdák, ha a legerősebb traktorra vágynak? Ennek járt utána játékos listájával egy német mezőgazdasági szaklap.

Case IH sikerek Amerikában és Európában

2019. január 31. 06:15

A Case IH társaság 3 mezőgazdasági innovációs díjat nyert az AE 50 (American Society of Agricultural and Biological Engineers) értékelésben. Továbbá a párizsi SIMA 2019 kiállítás megnyitása előtt a zsűri már bejelentette a díjazottak listáját, amelyen szintén szerepel a CNH Industrial társaság globális brand-je a Case IH.

Automatikus finombeállításokkal érkezik a Case IH új kombájncsaládja

2018. szeptember 14. 05:40

Drezdában megismerkedhettünk azokkal az újdonságokkal, amik még hatékonyabbá, még könnyebben kezelhetővé és még gazdaságosabbá teszik a Case IH legújabb szériáját.