Gépészet

Intelligens permetezőgépet mutatott be a BASF hazánkban

Agrofórum Online

A BASF Európában második országként Magyarországot jelölte ki Németország után, az új SmartSprayer intelligens permetezőrendszerének teszteléséhez. Hazánk – egyedülálló adottságainak köszönhetően – remek terepet bizosít az innovatív megoldás teszteléséhez, melyre május 5-én, Baracskán, a Keve Zrt. kísérleti területén került sor.

Hogy miért pont Magyarországon, az a magyar üzemi struktúrákkal, a termelők, növényvédő szakemberek precíziós gazdálkodás iránti nyitottságával, illetve a napraforgó kiterjedt hazai vetésterületével magyarázható. A döntés okai között említhetők továbbá a Kárpát-medence specifikus klimatikus és talajtani tulajdonságai, illetve a két ország gyomflórája közötti különbségek is (például: Németország sokkal kevésbé fertőzött terület parlagfű szempontjából).

A precíziós növényvédelem fogalmát minden tekintetben kielégítő BASF SmartSprayer intelligens permetezőrendszer alapját egy Amazone UX permetezőgép képezi, melyre számos kiegészítő eszközt szereltek fel, többek között olyan, a permetezőkeretre elhelyezett kamerarendszert is, melyet kedvezőtlen látásviszonyok esetén fényforrások támogatnak. A rendszer így naplemente, vagy borús idő esetén, sőt éjszaka is hatékonyan működtethető.

A rendszer egy menetben, normál üzemi sebesség mellett az előzetesen betáplált paraméterek alapján képes különbséget tenni haszonnövény a gyomnövény között, és irányított foltkezelést végezni. A szenzorosan működtetett fúvókák a kamerák által egyedileg pásztázott 50×25 cm kiterjedésű földterületről származó adatok alapján ,,hoznak döntést” a permetezés szükségességéről. A kamerarendszer által regisztrál képek segítségével a termelő komplex képet kaphat állományának fejlődéséről, amely akár évekre visszamenően is adatokat szolgáltathat, mi több egymásra ,,rétegezve” az információkat láthatóvá válik a gyompopuláció alakulásának dinamikája évről évre.

A technológia nyilvánvaló előnye a konvencionális permetezéstechnológiához képest a mérsékeltebb szerhasználat, illetve a gyomok esetében csökken a rezisztencia kialakulásának valószínűsége is. Méhn Gábor a SmartSprayer okos permetezőgép globális szakmai értékesítés vezetője szerint Európában Németországban és Magyarországon kezdték meg a – BOSCH-sal 2016 óta közösen fejlesztett – technológia bevezetését. A technológiával felszerelt gép most kerülhetett először terepre hazánkban. Ez lehetőséget nyújt a termelőknek arra, hogy az EU-ban elsőként megfeleljenek a Green Deal által támasztott követelményrendszernek. Az okos-premetezőrendszer segítségével a termelő csak ott permetez, ahol erre szükség van.

A tesztelésen megjelent Michael Wagner, a BASF Mezőgazdasági megoldások divízió Észak-Európáért felelős alelnöke, akivel rövid interjút készítettünk.

Milyen módon határozná meg a szerepét a BASF életében?

Az észak-európai régióért vagyok felelős, mely 14 országot ölel fel, köztük Németországot, a balti és észak-európai államokat, valamint Lengyelországot, Szlovákiát és Svájcot. Talán furcsa lehet, hogy Magyarország is északi besorolást kapott, de ebben az országban számos közvetlen termelői kapcsolattal, erős disztribútorhálózattal rendelkezünk, és a német struktúrához hasonló üzleti modellrendszer jellemző.

Hogyan látja a BASF fenntarthatósági és innovációs stratégiáját?

Egy erős, innovációorientált vállalat vagyunk. Jövedelmünk több mint 10%-át mezőgazdasági kutatás-fejlesztési tevékenységre fordítjuk, ami megközelítőleg 900 millió eurónyi befektetést jelent éves szinten. A befektetések tekintetében hosszú, 10-15 éves távlatokban gondolkodunk mind a növényvédelmi készítmények fejlesztése, mind a vetőmag-előállítás, és a digitális technológiák hozzáférhetőségének megteremtése területén. Látjuk, hogy a mezőgazdaság nagy átalakulási folyamatban van, és ahogy a múltban a hozammaximalizálás lebegett a szemek előtt, úgy ez ma is prioritást élvez, ugyanakkor napjainkban kisebb a rendelkezésre álló termőterület és egyre több ember élelmiszerbiztonságát szükséges megteremteni. Az orosz-ukrán háborúból eredő élelmezési bizonytalanság is rámutat arra, hogy a kielégítő mennyiségű élelmiszer hozzáférhetősége nem alapvetés. Ezzel párhuzamosan figyelmet kell fordítanunk a biológiai sokféleség fenntartására is, miközben a klímaváltozás is érezteti a hatását. Így az innovációs stratégiánk az említettek mentén bontakozik ki.

Hogyan helyezi előtérbe az Agrokémiai/Növényvédelmi/Mezőgazdasági Iparszövetség cégeket képviselő IVA (Industrieverband Agrar) elnökeként a fenntarthatóságot a német mezőgazdaságban?

A német inputanyagok ipari szegmensét képviselem, vagyis a termésnövelő anyagokat, növényvédő szereket, biológiai készítményeket gyártó, valamint biológiai készítményeket kínáló vállalatokat. Szervezetünk arra törekszik, hogy csökkentse a növényvédőszer-felhasználást, és kedvező feltételeket teremtsen a biodiverzitás megtartása érdekében, amely célkitűzés összecseng az európai zöld megállapodásban foglalt elvekkel. Léteznek azonban olyan kérdések, amelyekre más módon keresnénk választ. Olyan, a biológiai sokféleség és az élelmiszer-előállítás számára egyaránt kedvező, tudományosan megalapozott megoldásokat keresünk, amelyek mellett szem előtt kell tartanunk a társadalmi elvárásokat is (a műtrágya-felhasználás hatékonyságának javítása; a vetőmag-előállítási, illetve digitális technológiák beágyazása az agráriumba). Szervezetünk jelentős szakpolitikai hatással is bír, ami az európai agráriumot illeti.

Miért éppen Magyarországot választották kísérleti országnak az intelligens permetezőgép-koncepció bevezetéséhez?

Először is a koncepcióhoz elengedhetetlen a lelkes, megfelelő tudással felruházott szakembergárda, a digitális technológiák iránti nyitottság és érdeklődés, a digitális eszközökhöz történő gyors piaci alkalmazkodási készség. Ezek mind olyan tényezők, amelyek Magyarországot alkalmassá teszik a ,,feladatra”. Európában eddig kizárólag Németországban és Magyarországon került kísérleti bevezetésre a BASF SmartSprayer technológia.

Másodsorban Magyaroszág nagy területen termel kapás kultúrákat (napraforgó, kukorica). Tekintettel a napraforgó-termesztés magas technológiai színvonalára, és a kukoricatermesztés nívójára, kedvező régiónak tekinthető.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új DeereNS kombájnok – Digitalizált betakarítás

2025. május 1. 16:10

A John Deere betakarítógépek új modellsorai, a T5/T6, S7 és X9 kombájnok a teljes betakarítási folyamat automatizálását elvégzik.

Letolós vagy láncos? Szervestrágyázás Fliegl módra

2025. április 25. 16:10

A szerves anyag visszapótlásának fontossága az utóbbi években jelentősen megnőtt, melyhez számtalan gyártó kínál eszközöket.

A Hardi AEON permetezőgép Dombiratoson is bizonyít + videó

2025. április 24. 16:10

A Hardi AEON típusú permetezőgéppel kapcsolatos másodéves tapasztalatokról készült gazdainterjú Dombiratoson. A gép beváltotta a hozzá fűzött reményeket.

Megbízható gépek, egyedi ajánlatok: kertészeti pályázathoz (is)

2025. április 15. 16:10

Használja ki a pályázat adta lehetőségeket, és válasszon prémium gépeket, amelyek hosszú távon is kifizetődő befektetést jelentenek!

Káros a fán élő taplógomba?

2022. október 27. 04:37

Káros a fán élő taplógomba? A gomba kivágásával megszabadulhatunk tőle?

Fagyok után – fagyok előtt

2021. december 4. 05:36

Egyáltalán nem dőlhetünk nyugodtan hátra a téli fagyok csodatévő hatásában bízva. Jó pár kártevő és kórokozó képes ideig–óráig, akár nagyon sokáig is dacolni a téllel.

Paradicsom foltos hervadás vírus – „szupervírus szupervektorral”

2019. január 31. 05:17

Ha a széles gazdanövénykör nagy patogenitással, gyors alkalmazkodóképességgel és nagy járványtani potenciállal párosul olyan „szupervírusok” üthetik fel a fejüket, melyek ellen nagyon nehezen és csak komplex stratégiát alkalmazva védekezhetünk. A paradicsom foltos hervadás vírus (Tomato spotted wilt orthotospovirus, TSWV) ezekhez a vírusokhoz sorolható.

Tudnivalók a növényvédő szer vásárlási, forgalmazási és felhasználási engedélyek érvényességéről

2021. január 15. 06:56

A koronavírus-járványra tekintettel a növényvédelmi hatóság a 2020. november 4. napját követően lejáró zöld és fehér könyveket – a lejáró személyi okmányokhoz hasonlóan – a veszélyhelyzet megszüntetését követő 180 napig még érvényesnek tekinti.