A CLAAS két innovatív megoldása is díjat nyert az idei Agritechnica kiállításon: Ezüst Innovációs Díjat kapott a többdimenziós 3-pont felfüggesztés-vezérlés, és egy további ezüstérmet a 3A Autonomy Group. Mindkét fejlesztés célja az automatizálás és a precizitás további növelése a mezőgazdaságban.
Az Agritechnica-díjaknak nagy hagyománya van a CLAAS-nál. Köszönhetően az innovatív fejlesztőknek és a gyakorlatorientált megoldásoknak, amelyek célja a termelékenység és a hatékonyság növelése, valamint a kezelői kényelem fokozása. Az idei díjak bizonyítják a vállalat folyamatos elkötelezettségét e stratégia mellett.
CEMOS és 3A: a nagymértékben automatizált és autonóm munka valósággá válik
A hárompontos felfüggesztés közel 100 éve létezik – és ez idő alatt az alapvető működési elvei alig változtak. Most a CLAAS a többdimenziós 3-pont felfüggesztés-vezérlés bevezetésével kifejlesztette ennek a kulcsfontosságú traktor-munkagép kapcsolatnak a következő generációját. A CEMOS for Tractors megoldások ezen kiterjesztése az Agritechnica ezüst Agritechnica Innovációs Díját érdemelte ki.
Ez már a harmadik innovációs díj a traktorok számára készült CEMOS technológiánál. A rendszer először a 2017-es Agritechnica kiállításon kapott ezüstérmet – mint az első párbeszédalapú és öntanuló kezelőtámogató és folyamatoptimalizáló rendszer traktorokhoz.
A második ezüst innovációs díjat 2021 végén adták át a nagy Terranimo® adatbázisnak a traktorok számára készült CEMOS rendszerbe történő integrálásáért, amely először tette lehetővé a CEMOS-szal és a CLAAS CTIC gumiabroncsnyomás-szabályozó rendszerrel együtt az integrált talajvédelmet. 2022-től a talajtömörödés kockázatának integrált és automatikus megjelenítése a traktoroknál a CEMOS alapfelszereltségi körébe tartozik.
Most először a díjnyertes többdimenziós hátsó függesztésvezérlésnél, a hidraulikus felső lengőkar vagy a munkagép egy hidraulikus szelepen keresztül integrálódik az függesztőszerkezet vezérlőrendszerébe. A munkagép oldali érzékelőkkel és az ISOBUS-szal együtt ez lehetővé teszi, hogy a munkagépek a szántástól a műtrágyaszórásig precízen irányíthatóak legyenek.
A vezérlőrendszer például képes a csatlakoztatott kultivátorról a súlyt a traktor hátsó hídjára áttenni, vagy optimalizálni a műtrágyaszóró szórásképét azáltal, hogy biztosítja, hogy az mindig vízszintesen igazodjon a talajhoz.
A munka minősége minden alkalmazási helyzetben javul, miközben a talajművelés során az üzemanyag-fogyasztás 5-14%-kal csökken. Az innovatív függesztőszerkezet vezérlés középtávon bővíti a CLAAS traktorok CEMOS funkcióinak körét, támogatva a talajművelő eszközök erőforráskímélő vezérlését.
A 3A – ADVANCED AUTOMATION & AUTONOMY csoport további ezüstérmet kapott a szántóföldi műveléshez használt, nagymértékben automatizált és autonóm traktor-munkagép kapcsolatok fejlesztésére irányuló nyitott megközelítéséért. A 3A-t 2023 késő nyarán alapította a CLAAS, az AgXeed és az Amazone, és azóta negyedik partnerként a Müthinggel bővült. Már folynak a tárgyalások más mezőgazdasági technológiai vállalatokkal.
„Nagy örömünkre szolgál, hogy a világ vezető mezőgazdasági gépkiállítása előtt csatlakozhatunk a díjazottak sorához – mondják a 3A alapító tagjai, a CLAAS, az AgXeed és az Amazone. – A csoport nyitott, több gyártóra kiterjedő megközelítése lehetővé teszi, hogy a kisebb, kevesebb fejlesztési erőforrással rendelkező gyártók is részt vehessenek a szántóföldi munka fokozatos automatizálásában.
Az előnyök nyilvánvalóak: a csoport egyesített szakértelme lehetővé teszi, hogy a technológiák gyorsabban érjék el a piaci érettséget, felgyorsítva ezzel a szabványosítást. Továbbá, a gyártók megoldásainak széles választékához való hozzáférés révén a gazdálkodók és a vállalkozók kiválaszthatják a saját igényeiknek legjobban megfelelő technológiát.”
A csoport célja, hogy felgyorsítsa és megszilárdítsa a műszaki fejlesztéseket az automatizálás és az autonómia területén azáltal, hogy együttműködik az interfészek szabványosítása érdekében, és gyakorlati megoldásokat kínál a talajművelés automatizálásának változatos kihívásaira.
A 3A első műszaki megoldásai a CLAAS Autonomy connect, az AgXeed Box és az Amazone AutoTill. A csoporthoz más gépgyártók is csatlakoznak, hogy aktív szerepet vállaljanak a szántóföldi munkafolyamatok alkalmazási körének bővítésében.