A NAK szántóföldi bemutatója visszakerült indulási helyére, Mezőfalvára. Az előző bemutatóhoz képest a terület nagyobb lett (62 hektár), a kiállítók száma nőtt (több mint 150), az álló- és mozgógépes részek egyaránt nagyobbak lettek, a szakmai programok is kiegészültek az erdőgazdálkodás témájával.
A NAK és a MEGFOSZ közös eseményén számos MEGOSZ tagvállalat is bemutatta termékét. Az ország legnagyobb szántóföldi rendezvénye két napig tartott, ahol a gépbemutatók kiegészültek erdészeti konferenciával, növénytermesztés-technológiai bemutatóval és gazdálkodói kerekasztallal:
- MEGFOSZ Szántóföldi Gépshow,
- KITE precíziós növénytermesztés-technológiai és fajtabemutató,
- Erdészeti szakmai konferencia: A magántulajdonú erdők földhasználati viszonyai; az erdészeti szakirányítási rendszer tervezett szabályozása. Erdőtelepítések, fás szárú ültetvények, fásítások és az agrárerdészet szerepe a termőföldek racionális hasznosításában,
- A legújabb nemesítési és kutatási eredmények, valamint az évszaknak megfelelő fajtabemutatók mikroparcellás bemutatása,
- Technikai és technológiai változások a gabonatermesztésben – PREGA – precíziós gazdálkodói kerekasztal.
A bemutató terjedelme, a szakmai programok gazdagsága az adott körülmények között nem teszi lehetővé a teljeskörű tájékoztatást. Az érdeklődők számára a közeljövő szakmai beszámolói (TV, rádió, szaklapok, világháló) segíthetik az eligazodást. A jelen rövid összeállítás egy talajművelőgép kutató/oktató benyomásait, gondolatait tartalmazza és osztja meg az olvasóval.
A működés közben bemutatott gépcsoportok a hagyományos szántásos és a forgatásnélküli technológia külföldi és hazai reprezentásait egyaránt szemléltették. Az ekék közül érdekességnek számít a Kubota színekben megjelenő Kverneland függesztett váltvaforgató eke és a Lemken Diamant ekecsaládot képviselő, OPTILINE szabályzó berendezéssel ellátott féligfüggesztett váltvaforgató eke.
Az előző napi esők hatására a talaj, szántásra optimális állapotban volt, aminek eredményeként mindkét eke kiváló munkát végzett. A forgatás nélküli alapművelést meghatározó kombinált nehéz kultivátorokra az előző megállapítás már nem érvényes, mivel a talaj megfelelő lazítását a magas nedvességtartalom nem tette lehetővé.
A napjainkban széles népszerűségnek örvendő kompakt tárcsák közül felhívom a figyelmet a hazai mezőgépfejlesztést reprezentáló SOKORÓ SET-GM tárcsacsalád 4,5m munkaszélességű változatára, amely korábban a Bábolnai Nemzetközi Gazdanapokon Innovációs Nagydíjat nyert.
A kompakt tárcsák szokásos konstrukciós megoldásait meghaladó, különleges szerszámok voltak láthatók a Väderstad Carrier kompakt tárcsa legújabb példányán. A CrossCutter Knife késes előművelő hengerrel kiegészített, CrossCutter tárcsa („a 2018 év munkagépe” cím birtokosa) a gyártó ajánlása szerint tökéletes vágást és intenzív keverést biztosít az ultrasekély talajművelés során.
A szántáselmunkáló, magágykészítő gépek közül az adott körülmények között a Vadkert Agrotechnika Kft. VFK V féligfüggesztett forgókapás konstrukciója aratott sikert. A BUSA Bt. által korábban már nagy sikert elért talajhajtású forgó kapákhoz hasonló szerszámok, a nagy haladási sebességnek köszönhetően igen hatásos aprító és egyengető munkát végeztek.
A kukorica sorközművelésben érdekeltek figyelmét nem kerülhették el az automatikus sorkövetést lehetővé tevő megoldások. A bemutatón látható volt a CARRE PRECICAM – automatikus sorkövető egység, amely különböző kultivátorokhoz adaptálható. Nagy érdeklődés övezte, az immár a Lemken gyártmányskálát gazdagító Steketee sorközművelő kultivátort, amely saját fejlesztésű kormányzó kamerarendszerét mutatta be.
A szántóföldi bemutató talajművelési részlegének egyik legnagyobb sikerét viszont az egyes gépek munkáját bemutató talajszelvények aratták. Az időjárás sajnos nem volt kegyes a szervezőkhöz, mert az előző napon elkészített szelvények képét az eső előnytelenül befolyásolta. Arra viszont ez az installáció is jó volt, hogy felhívja a látogatók figyelmét arra, hogy a talajfelszín látványa néha becsapja a szemlélőt. A munkagépek elmunkáló részeinek munkája ugyanis eltakarja a felszín alatt előforduló hibákat. Ezért a talajművelő eszközök hatásának pontos megismerésére, a kiásott talajszelvények tanulmányozása ad lehetőséget. Jó lenne, ha mind több bemutatón találkozhatnánk hasonló prezentációval.