34℃ 20℃
július 24. Kinga, Kunigunda, Kincső, Krisztina
Gépészet

Valós idejű magágy-minőségellenőrzés

Agrofórum Online - Forrás: Laurie Bedord és Case IH.

Az AFS Soil Command berendezés az első olyan megoldás, amellyel a magágy minősége mérhető és szabályozható közvetlenül a traktor fülkéjéből. A Case IH magágyszenzor technológiája lehetővé teszi a jó minőségű magágy kialakításának folyamatos megfigyelését és ellenőrzését.

Az AFS Soil Command berendezést a Tiger-Mate 255 szántóföldi kultivátorhoz fejlesztették ki. Az új technológia felhasználja az Advanced Farming Systems (AFS) komponenseit, annak érdekében, hogy minden egyes talajművelési menet agronómiai előnyeit maximalizálni tudja. A cél az ideális magágy minden kritikus elemének megvalósítása, amelyek a vetőmagok pontos elhelyezéséhez szükségesek.

A Case IH AFS Command berendezése a traktor vezetőfülkéjéből teszi lehető a gazdálkodó számára a magágykészítés valós idejű szabályozását, optimalizálását.

„A termelők szeretnék tudni, hogy a felszín alatt a magágyban milyen agronómiai potenciál van” – mondta Chris Lursen, a Case IH talajművelési marketing vezetője. Az AFS Soil Command berendezést úgy tervezték, hogy az képes legyen felmérni az állapotokat, és felhívni a kezelő figyelmét a beállítás módosítására még azelőtt, mikor az túl késő lenne.

A vetőgép üzemelési sebességét a magágy minősége behatárolja, ezért a nagysebességű vetés megvalósításának feltétele a jó minőségű magágy. Ha minden tökéletes lenne, akkor a vetőgép egyenletesen haladna, és minden mag azonos körülmények közé kerülne, amely lehetővé teszi az egyenletes csirázást és kelést. A gyakorlat viszont azt mutatja, hogy a talajművelő gép helytelen beállítása, a nem megfelelő gyakorlattal rendelkező gépkezelő miatt a tavaszi magágy nem mindig tökéletes. Mivel azonban a felszín alá nem látunk, ezért ez rejtett marad. A talajhibák következtében a vetőegységek „ugrálnak”, ami miatt a magelhelyezés egyenetlen lesz, illetve magkihagyás jelentkezik. Az egyenetlen tőtáv és mélység következtében a kelés is egyenetlen lesz, ami kedvezőtlenül befolyásolja a terméseredményt.

Az AFS Soil Command alkalmazásával a gazdálkodók valósidejű információhoz jutnak a magágy felszín alatti állapotáról, és lehetőséghez a módosításhoz annak érdekében, hogy megakadályozzák a vetőelemek „ugrálását”.

Az AFS Soil Command lehetőséget ad a magágy minőségének méréssel történő meghatározásához. Ezek az adatok lehetővé teszik a kultivátorok optimális beállítását és a jó minőségű magágy vetés előtti kialakítását, ami az egyenletes kelés és a jó termés alapfeltétele.

A gyári készítésű magágyszenzorokat a kultivátor szerszámaira felhelyezve jutunk a magágy minőségének valósidejű visszajelzésére. A szenzorok jelzik a rugós szerszám mozgását (le-fel, előre-hátra) és figyelmeztetik a kezelőt az egyenetlen magágy kialakulására.

Az AFS Pro 700 monitor és felhasználóbarát interfész kezelése nem igényel külön képzést. Az ISOBUS-VT-monitor segítségével elérhető az agronómiailag korrekt talajelőkészítés.

A Tiger-Mate 255 kultivátorhoz alkalmazható AFS Soil Command berendezés 2019 tavaszától érhető el a piacon.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Precíziós gyomirtás mesterséges intelligenciával: Kverneland és DAT EcoPatch

2025. július 23. 16:10

Az EcoPatch rendszer lényege az AI-alapú látástechnológia, amely képes megkülönböztetni a haszonnövényeket a gyomnövényektől.

Intelligens technológia, elsőosztályú precizitással – John Deere R900-as permetezőcsalád

2025. július 10. 11:10

A John Deere vontatott permetezőinek palettáján a „legek” megtestesítői a 900-as család R-es felszereltségű modelljei.

Egyre jobban fogynak a mezőgazdasági pótkocsik

2025. július 7. 14:10

Összesen 471 új mezőgazdasági pótkocsit helyeztek forgalomba 2025 első félévében Magyarországon. Ez 10,8 százalékos plusz tavalyhoz képest.

F8 és F9: silózás felsőfokon a John Deere-től

2025. július 5. 14:10

Még jobb vezetési élmény, intuitív kezelés, még jobb minőségű silótakarmány. A John Deere bemutatja az új F8 és F9 önjáró szecskázógépet.

A talajművelés- talajkímélés dilemmája

2021. október 26. 05:44

A talajművelés jelentősen fokozza annak körfolyamatainak sebességét, melyek a növények számára javuló hő, víz, levegő gazdálkodás mellett a természetes tápanyagtőkéjéből jelentős mennyiségű tápanyagot szabadítanak fel.

„A Väderstad gépekkel szemléletet is kellett váltanunk”

2022. február 5. 16:38

Néhány nappal karácsony előtt egy ködös, zúzmarás délelőttön fordultam be az öregcsertői Vadas-Agro Kft. telephelyére, ahol már fotózásra készen várt rám az agrárvállalat gépparkjának néhány Väderstad eszköze. Csend volt és nyugalom, hiszen a telepen szinte mindenki a téli pihenőre készült. Nem véletlen, hiszen ilyenkor a földekre menni, és a nagy vasakkal munkát végezni szó szerint bűn. A Bács-Kiskun megyei, 750 hektáros gazdaságban ez különösen így van, hiszen interjúalanyom, Vadasné Velker Magdolna és férje, Vadas Ferenc szerint a talaj a sikeres termelés legfontosabb tényezője.

„Néhány táblánkról több követ szedünk le, mint búzát” - Az első magyarországi ELHO kőfelszedő a Sümegi vár tövében

2020. május 6. 13:19

Nem kis munka a sokszor focilabda, alkalmanként MTZ elsőkerék méretű kövek összegyűjtése a mezőgazdasági területekről, ám elengedhetetlen. Az ilyen műveletekre szokták azt mondani, hogy „szükséges rossz”. Ezekből pedig érdemes kihozni a legjobbat, a legtöbbet. Így van ez Tóth Tamás egyéni vállalkozónál is, a Veszprém megyei gazdálkodónál ugyanis nagyon komoly járulékos költségeket okoznak a helyi viszonyok.

Változó mélységű talajművelés – AutoDepth

A talajművelés során a talaj fizikai tulajdonságainak megváltoztatásával elsősorban a víz- és levegőgazdálkodási jellemzők javítását célozzuk. Javulnak ezáltal a vízkapacitási jellemzők az altalaj és a művelt réteg között, növekszik a vízbefogadó képesség és az oxigénellátás, mindezek pedig összefüggésben vannak a hő- és tápanyag-gazdálkodási jellemzőkkel.