Gépészet

Valós idejű magágy-minőségellenőrzés

Agrofórum Online - Forrás: Laurie Bedord és Case IH.

Az AFS Soil Command berendezés az első olyan megoldás, amellyel a magágy minősége mérhető és szabályozható közvetlenül a traktor fülkéjéből. A Case IH magágyszenzor technológiája lehetővé teszi a jó minőségű magágy kialakításának folyamatos megfigyelését és ellenőrzését.

Az AFS Soil Command berendezést a Tiger-Mate 255 szántóföldi kultivátorhoz fejlesztették ki. Az új technológia felhasználja az Advanced Farming Systems (AFS) komponenseit, annak érdekében, hogy minden egyes talajművelési menet agronómiai előnyeit maximalizálni tudja. A cél az ideális magágy minden kritikus elemének megvalósítása, amelyek a vetőmagok pontos elhelyezéséhez szükségesek.

A Case IH AFS Command berendezése a traktor vezetőfülkéjéből teszi lehető a gazdálkodó számára a magágykészítés valós idejű szabályozását, optimalizálását.

„A termelők szeretnék tudni, hogy a felszín alatt a magágyban milyen agronómiai potenciál van” – mondta Chris Lursen, a Case IH talajművelési marketing vezetője. Az AFS Soil Command berendezést úgy tervezték, hogy az képes legyen felmérni az állapotokat, és felhívni a kezelő figyelmét a beállítás módosítására még azelőtt, mikor az túl késő lenne.

A vetőgép üzemelési sebességét a magágy minősége behatárolja, ezért a nagysebességű vetés megvalósításának feltétele a jó minőségű magágy. Ha minden tökéletes lenne, akkor a vetőgép egyenletesen haladna, és minden mag azonos körülmények közé kerülne, amely lehetővé teszi az egyenletes csirázást és kelést. A gyakorlat viszont azt mutatja, hogy a talajművelő gép helytelen beállítása, a nem megfelelő gyakorlattal rendelkező gépkezelő miatt a tavaszi magágy nem mindig tökéletes. Mivel azonban a felszín alá nem látunk, ezért ez rejtett marad. A talajhibák következtében a vetőegységek „ugrálnak”, ami miatt a magelhelyezés egyenetlen lesz, illetve magkihagyás jelentkezik. Az egyenetlen tőtáv és mélység következtében a kelés is egyenetlen lesz, ami kedvezőtlenül befolyásolja a terméseredményt.

Az AFS Soil Command alkalmazásával a gazdálkodók valósidejű információhoz jutnak a magágy felszín alatti állapotáról, és lehetőséghez a módosításhoz annak érdekében, hogy megakadályozzák a vetőelemek „ugrálását”.

Az AFS Soil Command lehetőséget ad a magágy minőségének méréssel történő meghatározásához. Ezek az adatok lehetővé teszik a kultivátorok optimális beállítását és a jó minőségű magágy vetés előtti kialakítását, ami az egyenletes kelés és a jó termés alapfeltétele.

A gyári készítésű magágyszenzorokat a kultivátor szerszámaira felhelyezve jutunk a magágy minőségének valósidejű visszajelzésére. A szenzorok jelzik a rugós szerszám mozgását (le-fel, előre-hátra) és figyelmeztetik a kezelőt az egyenetlen magágy kialakulására.

Az AFS Pro 700 monitor és felhasználóbarát interfész kezelése nem igényel külön képzést. Az ISOBUS-VT-monitor segítségével elérhető az agronómiailag korrekt talajelőkészítés.

A Tiger-Mate 255 kultivátorhoz alkalmazható AFS Soil Command berendezés 2019 tavaszától érhető el a piacon.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Extrém rendfelszedési kapacitás, egyedülállóan nagy kamranyomás, villámgyors bálaürítés

2025. március 26. 16:10

A John Deere a szálastakarmány-betakarítás terén is törekedett arra, hogy minden gazdasághoz igazodva ideális bálázót tudjon kínálni.

Gabonahűtés vagy -szárítás? Most pályázati forrásból fejleszthet!

2025. március 13. 16:10

A „Terménytisztítók, tárolók, szárítók, vetőmagüzemek fejlesztésére” kiírt pályázatokba bekerült a gabonahűtés technológiája is.

John Deere motorfelújítási akció fix áron!

2025. március 10. 11:10

A dízelmotorok fejlesztését az utóbbi 20 évben elsősorban a környezetvédelmi előírások egyre szigorodó rendszere határozta meg.

Valamelyest javul a helyzet a hazai pótkocsipiacon

2025. március 5. 16:10

Utoljára tavaly szeptemberben adtak el több mezőgazdasági pótkocsit, mint most februárban, akkor 68 talált gazdára.

A nyári talajművelés eljárásai és eszközei (2/2.)

2019. május 26. 06:28

A nyári talajművelés fő feladata a nyár elején, közepén betakarított növények tarlójának művelése, ápolása és a lazításos alapművelés műveleteinek elvégzése. Az összeállításban olvashatnak a tarlóhántás eszközeiről, a hántott tarló ápolásáról és a forgatásnélküli alapművelést megalapozó nyárvégi középmélylazításról.

A barna erdőtalajok típusai: savanyú, nem podzolos, pangóvizes, kovárványos barna erdőtalajok

2022. október 23. 07:36

A barna erdőtalajok típusai közül ebben a cikkünkben a savanyú, nem podzolos, a pangóvizes, a kovárványos barna erdőtalajok kerülnek bemutatásra.

Csernozjom talajok bemutatása I.: öntés és kilúgzott csernozjom

2021. november 3. 05:36

Most a csernozjom talajtípus kategóriába tartozó két altípus kerül bemutatásra, az öntés és a kilúgzott csenozjom talajok.

Ne ássuk fel a kiskertet mindenáron!

2020. október 27. 08:27

A korábbi esőzések miatt a talajok vízkapacitása 80-90 százalék körüli, ami nehezíti a még el nem végzett mezőgazdasági munkák befejezését. Így van ez a házi kertben végzendő feladatokkal is.