Gépészet

Valós idejű magágy-minőségellenőrzés

Agrofórum Online - Forrás: Laurie Bedord és Case IH.

Az AFS Soil Command berendezés az első olyan megoldás, amellyel a magágy minősége mérhető és szabályozható közvetlenül a traktor fülkéjéből. A Case IH magágyszenzor technológiája lehetővé teszi a jó minőségű magágy kialakításának folyamatos megfigyelését és ellenőrzését.

Az AFS Soil Command berendezést a Tiger-Mate 255 szántóföldi kultivátorhoz fejlesztették ki. Az új technológia felhasználja az Advanced Farming Systems (AFS) komponenseit, annak érdekében, hogy minden egyes talajművelési menet agronómiai előnyeit maximalizálni tudja. A cél az ideális magágy minden kritikus elemének megvalósítása, amelyek a vetőmagok pontos elhelyezéséhez szükségesek.

A Case IH AFS Command berendezése a traktor vezetőfülkéjéből teszi lehető a gazdálkodó számára a magágykészítés valós idejű szabályozását, optimalizálását.

„A termelők szeretnék tudni, hogy a felszín alatt a magágyban milyen agronómiai potenciál van” – mondta Chris Lursen, a Case IH talajművelési marketing vezetője. Az AFS Soil Command berendezést úgy tervezték, hogy az képes legyen felmérni az állapotokat, és felhívni a kezelő figyelmét a beállítás módosítására még azelőtt, mikor az túl késő lenne.

A vetőgép üzemelési sebességét a magágy minősége behatárolja, ezért a nagysebességű vetés megvalósításának feltétele a jó minőségű magágy. Ha minden tökéletes lenne, akkor a vetőgép egyenletesen haladna, és minden mag azonos körülmények közé kerülne, amely lehetővé teszi az egyenletes csirázást és kelést. A gyakorlat viszont azt mutatja, hogy a talajművelő gép helytelen beállítása, a nem megfelelő gyakorlattal rendelkező gépkezelő miatt a tavaszi magágy nem mindig tökéletes. Mivel azonban a felszín alá nem látunk, ezért ez rejtett marad. A talajhibák következtében a vetőegységek „ugrálnak”, ami miatt a magelhelyezés egyenetlen lesz, illetve magkihagyás jelentkezik. Az egyenetlen tőtáv és mélység következtében a kelés is egyenetlen lesz, ami kedvezőtlenül befolyásolja a terméseredményt.

Az AFS Soil Command alkalmazásával a gazdálkodók valósidejű információhoz jutnak a magágy felszín alatti állapotáról, és lehetőséghez a módosításhoz annak érdekében, hogy megakadályozzák a vetőelemek „ugrálását”.

Az AFS Soil Command lehetőséget ad a magágy minőségének méréssel történő meghatározásához. Ezek az adatok lehetővé teszik a kultivátorok optimális beállítását és a jó minőségű magágy vetés előtti kialakítását, ami az egyenletes kelés és a jó termés alapfeltétele.

A gyári készítésű magágyszenzorokat a kultivátor szerszámaira felhelyezve jutunk a magágy minőségének valósidejű visszajelzésére. A szenzorok jelzik a rugós szerszám mozgását (le-fel, előre-hátra) és figyelmeztetik a kezelőt az egyenetlen magágy kialakulására.

Az AFS Pro 700 monitor és felhasználóbarát interfész kezelése nem igényel külön képzést. Az ISOBUS-VT-monitor segítségével elérhető az agronómiailag korrekt talajelőkészítés.

A Tiger-Mate 255 kultivátorhoz alkalmazható AFS Soil Command berendezés 2019 tavaszától érhető el a piacon.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Nagy tömeghez extratartós gumiabroncsot

2024. december 16. 16:10

Legelőször az Alliance VF750/50R26, VF650/65R38 és VF620/70R46 méretek lesznek azonnali hatállyal elérhetők.

Terepre tervezve: újdonság érkezett a John Deere-től

2024. december 12. 16:10

Számos feladat végrehajtása hatékonyabbá válik az új Gator XUV 875M géppel, amely mostantól nagyobb rakodókapacitást, több kényelmet kínál.

Jön az AGROmashEXPO 2025!

2024. december 12. 12:40

2025-ben ismét megnyitja kapuit hazánk legjelentősebb mezőgazdasági eseménye, a 43. AGROmashEXPO kiállítás és vásár.

Megújult szervizháttér az AGRI CS Magyarországnál

2024. december 11. 10:40

A Case IH kizárólagos magyar márkakereskedőjeként az AGRI CS Magyarország Kft. számos jelentős átalakulással fut neki 2025-nek.

Többet ésszel, mint erővel! - Talajlazítás pró és kontra talajszkenner alapján

A változó mélységű talajművelés alkalmazásakor talajszkenner segítségével megállapítható a tömörödött rétegek felszíntől mért távolsága és a tábla heterogenitása a kötöttség szempontjából. Az információ birtokában, mért eredmények alapján, költséghatékonyan és környezetkímélően végezhetünk talajművelést.

Égbe szökő terméshozam helyes talajműveléssel: talajlazítók a DONDI-tól

2020. április 17. 11:30

Amennyiben intenzív növénytermesztést folytatunk, a termésbiztonság és a kimagasló hozam biztosításához lényeges, hogy elkerüljük a művelőtalp-tömörödést szántóföldjeinken. A tömörödött rétegek jelenléte ugyanis több szempontból profitunk ellensége a mezőgazdaságban. Növeli a munka energiaigényét, ami extra költségekkel jár. Romlik a termény minősége, hiszen ilyenkor a talaj se levegőzés, se nedvesség szempontjából nem biztosít megfelelő közeget a növények fejlődéséhez.

Idén is újdonsággal állt elő a Güttler

2023. február 6. 11:13

A Güttler 2023-ban vezeti be a MasterCut 600 vágóhengert.

Milyen az élő talaj és mivel tehető élővé?

2024. október 23. 05:40

Nem győzzük hangsúlyozni a felelős talajművelést, ahol nemcsak a termés maximalizálása a cél, hanem a talaj eróziótól való védelme és az élő szerveződések védelme a földfelszín alatt.