Gyomirtás

A bab gyomirtása

Agrofórum Online

Amerika felfedezéséig csak az őshazájában élő dél-amerikai indiánok fogyasztották. A XVI. századtól kezdve Európában is gyorsan elterjedt. Az elmúlt századokban jelentős élelmiszernövénynek számított. A XIX. századig alapvetően szárazbabként fogyasztották, majd elkezdett a zöldbab is teret hódítani.

 A babnak, borsónak, lencsének fontos szerepe volt a régi paraszti táplálkozásban, mivel magas fehérjetartalmával és egyéb értékes tápanyagaival jól helyettesítette a húst, ami viszonylag ritkán került az asztalra. Vidéken a családok az éves szükségletüket meg is termelték, babos étel rendszeresen került az asztalukra. Jelentősége az utóbbi időben azonban csökkent. Ma már inkább divatos nemzeti ételek, élelmiszerek fontos hozzávalójaként ismert (sült bab, chilis bab), a fiatalok inkább ebben a formában fogyasztják.

A bab meleg-, víz- és tápanyagigényes növény. Sekélyen gyökerezik, érzékeny a talaj vízellátottságára. Nem használ túlzottan sok vizet a szárazanyag felépítéshez, de nehezen tolerálja már a rövidebb száraz periódusokat. Ezért termesztése főleg öntözött körülmények között lehet sikeres. A virágzáskori szárazság (csapadékhiány és száraz levegő alacsony páratartalommal) jelentősen csökkenti a hozamot.

Termesztésekor legyünk tekintettel arra a jellegzetességére is, hogy a leggyakoribb sortávolságnál – 50 cm – a sorok növényállománya összeborul, ezzel zárt mikroklímát biztosít, de még így is gyenge gyomelnyomó képessége, különösen a nagyobb termetű gyomfajokkal szemben, ezért a területet gyommentesen kell tartani egészen a betakarítás kezdetéig.

A szárazbabtermesztés eredményessége a vetésidővel összefügg. Fontos szabály, hogy májusi fagyok után (fagyos szentek), a felmelegedési szakaszban vessünk, hogy a száraz, meleg periódusban megfelelő legyen az állomány fejlődése. Így az egész vegetáció során gyors, egyenletes fejlődés érhető el, az érés egyöntetű lesz.

Preemergensen kezelések

A bab herbicidekre érzékeny. Gyomirtására igen kevés herbicid áll rendelkezésre. Preemergensen magról kelő egyszikűek ellen S-metolaklór és pendimetalin, magról kelő kétszikűek ellen linuron hatóanyagú készítmény engedélyezett, melyeket kombinációban indokolt alkalmazni. (2017. június 3.-dikával a linuront tartalmazó herbicidek engedélyei visszavonásra kerültek és a termelőknél lévő készletek 2018. június 3-ig voltak felhasználhatóak.)

Posztemergens kezelések

A zöldbab és a szárazbab tenyészideje különböző, emiatt posztemergens gyomirtási technológiájuk eltérő. A posztemergensen alkalmazható kontakt hatású bentazon hatóanyagú készítmények zöld- és szárazbabban is alkalmazhatók. A kezelést a kultúrnövény 8-12 cm-es fejlettségénél, 1-3 lombleveles állapotában kell elvégezni. Babban a kezelést követően levélfoltosság, depresszió léphet fel, de ezt a növények rövid időn belül kiheverik. Fajtaérzékenység előfordulhat.

A tartamhatással is rendelkező bentazon+imazamox hatóanyagú készítmény csak a hosszabb tenyészidejű szárazbabban használható fel. A kezelést követően levélfoltosság, depresszió léphet fel, de ezt a növények rövid időn belül kiheverik. Fajtaérzékenység előfordulhat. Hatásfokozó adalékanyag hozzáadása nem szükséges. Vetési sorrend kialakításánál a vetéskorlátozást figyelembe kell venni.

A cikkben található növényvédő szerekre vonatkozó információk tájékoztatásul szolgálnak, az aktuálisan engedélyezett készítmények engedélyokiratai a Nébih Növényvédő szerek adatbázisában érhetők el.

Az Agrofórum szaklap átszerkesztett változat Nagy Margit: Hüvelyesek gyomirtásának lehetőségei és gyakorlati tapasztalatai (2017. E70 90. old) című írása alapján.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Egynyári perje: így védekezhetünk ellene hatékonyan

2025. június 22. 11:10

A gyorsan terjedő egynyári perje sok gondot okozhat. Mutatjuk, hogyan ismerhető fel, és milyen módszerekkel irtható ki tartósan.

Kínai alkörmös irtása: hasznos tanácsok

2025. június 17. 11:10

A kínai alkörmös gyorsan terjed és mérgező – ne hagyja, hogy átvegye az uralmat a kertben! Mutatjuk, hogyan szabadulhat meg tőle.

Megoldás a klímaváltozás hatására erősödő gyomproblémákra

2025. június 10. 11:10

A Viballa™ és Biloxa® hatékony választ ad a klímaváltozás miatt erősödő gyomnyomásra a napraforgó- és szántóföldi kultúrákban.

Szódabikarbóna gyomok ellen: természetes megoldás

2025. május 31. 13:10

A szódabikarbóna környezetbarát gyomirtóként is bevethető – főként járdák repedéseiben és térkövek között bizonyul hatékonynak.

Gyökerek – a szőlőtőkék láthatatlan szervei

2019. november 2. 08:44

A gyökerek, a szőlő láthatatlan részei, mivel a talajban fejlődnek, ott végzik életfunkcióikat. Talán ezért is szerény és hiányos ismeretünk szerveződésükről és életükről. Sokkal kevesebbet tudunk róluk, mind a tőkék föld feletti részeiről. De azt biztosan tudjuk, hogy a gyökérrendszer finom, vékonyka gyökerei veszik fel a talajból a tápanyagokat, amihez a talaj vize oldószerként szolgál.

A duzzadó vagy fakadó rügyekben fagykárokkal lehet számolni

2018. március 18. 23:35

Az őszi kalászos gabonák és a káposztarepce már szinte mindenütt megkapta az első fejtrágyát, ez meg is látszott a határ képén, hiszen a vetések üdítően zöldellenek. Most ezt a kedvező képet zavarta meg a visszatérő télies idő.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: a csapadékos idő kedvez a betegségek terjedésének

2023. május 16. 11:35

A felázott talaj kedvez a napraforgó és a kukorica gyors növekedésének, így elmúlt a keléskori kártevők támadásának a veszélye.

Inváziós kártevők: a keleti gyümölcsmoly

2019. március 19. 04:36

A karantén kártevőként számon tartott keleti gyümölcsmoly (Grapholitha molesta BUSCK) magyarországi megjelenését az 1960-as években jelezték először. A gyümölcsültetvények egyik legveszélyesebb kártevőjének tartott faj napjainkban is komoly gondot jelenthet megfelelő növényvédelem hiányában.