A széltippan (Apera spica-venti) az utóbbi néhány évben a bolondját járatja a búzatermesztőkkel. Leírás szerint T2-es gyomflórába tartozó növény, vagyis illene ősszel csíráznia, majd ezután áttelelnie, a valóságban azonban nem mindig hajlandó így viselkedni. Valószínűleg az elmúlt évek meleg és aszályos őszi időjárásának köszönhetően az őszi kelés elmaradt, ellenben kora tavasszal megjelent és nagy tömegben tudta uralni a gabonatáblákat, ahol nem tudtak ellene időben a megfelelő készítménnyel védekezni. A 2019/20-as évjárat sem alakul másképpen: a széltippannal fertőzött területeken tavasszal kell megoldani a gyomirtást.
A tavaszi kezelések hatékonyságát leginkább meghatározó tényező a rugalmasság. A szerválasztást az dönti el, hogy adott készítmény a kultúrnövény mely fenológiai állapotáig használható, milyen fejlettségű gyomok ellen, illetve van-e a dózisban „játéklehetőség”: igazítható-e a gyomok fejlettségéhez a gyomirtó szer dózisa? Egyre több helyen az is szempont, hogy a széltippan mellett hatékony-e a készítmény más egyszikű gyomok ellen is?
Mindezen szempontok figyelembevételével a 2020-as tavaszi széltippan elleni kezelések egyik legjobb alternatívája az APERON WG. A készítmény hatóanyaga a szulfoszulfuron, mely egyedülálló hatékonysággal rendelkezik az őszi búzában előforduló széltippan és más egyszikű gyomfajok ellen. Sokáig az egyetlen hatóanyag volt, mely érdemi hatékonyságot mutatott tarackbúza ellen. Emellett – megfelelő dózisban – hatékonyan használható vadzab és rozsnok fajok előfordulása esetén is.
A tavasszal elvárt rugalmasságot biztosítja a készítmény széles dózisspektruma (13-26 g/ha), illetve az, hogy a búza 2 nóduszos koráig kijuttatható.
Az egyszikű gyomnövények közül az APERON hatóanyagára a széltippan a legérzékenyebb, az esetek többségében 13 g/ha elegendő ellene. Magasabb dózist (20-26 g/ha) magas fertőzöttség, illetve túlfejlett gyomok ellen célszerű alkalmazni.
Az APERON esetében – annak viszonylag szűk kétszikűirtó spektruma miatt – érdemes komplett technológiában gondolkodni, vagyis az adott tábla gyomviszonyainak megfelelő kombinációs partnert választani az APERON mellé. E szempontból szerencsére a lehetőségek száma igen nagy – az APERON e szempontból is rugalmas.
Általánosságban elmondható, hogy az APERON hatóanyaga szinergizál a szulfonil-karbamid típusú hatóanyagokkal, vagyis erősítik egymás hatását. Különösen igaz ez a metszulfuron-metil és a tifenszulfuron-metil hatóanyagokra, melyek megfelelő dózisban önmagukban is rendelkeznek széltippan elleni hatékonysággal. Ezért erős széltippan fertőzés esetén (annak gyökérváltásáig) kitűnő és gazdaságos kombináció: 60 g/ha ERGON + 13 g/ha APERON. Fejlettebb széltippan ellen alkalmazzunk 70 g/ha ERGON + 13-20 g/ha APERON kombinációt. E kombináció hatékony a bokrosodás előtti fenológiában lévő rozsnok fajok ellen is (1. kép).
Amennyiben a területen jelentős galajfertőzöttség van, az APERON partnereként alkalmazzunk ERGON STAR-t (metszulfuron-metil + tifenszulfuron-metil + fluroxipir). Veronikás-tyúkhúros gyomflóra esetén az APERON ajánlott kombinációs partnere a MODERATOR csomag, mely a felsorolt gyomok mellett a mezei acat ellen is hatékony védelmet nyújt.
A kétszikű gyomflóra és az esetleges tavalyi maradék készletek felhasználásának figyelembevételével más hatóanyag kombinációk is szóba jöhetnek. Az APERON jól alkalmazható a „nem klasszikus” hormon hatóanyag-tartalmú készítményekkel együtt (pl. aminopiralid – 2. kép; fluroxipir, klopiralid), egymás hatását jól egészítik ki.
A „klasszikus” hormonokkal (magas dózisú 2,4-D, MCPA, diklórprop, mekoprop) való kombináció esetén azonban figyelembe kell venni, hogy ezek lelassítják a szulfoszulfuron hatását. Helyes időzítéssel azonban e kombinációk is sikeresen alkalmazhatók, amint azt gyakorlati tapasztalatok is mutatják (3-4. kép).
Ami szintén fontos a termelők számára: a fent felsorolt széltippan elleni kombinációk hektárköltsége mind „tűréshatáron belül” alakul, bármely összevetésben megállják a helyüket, ezért is javasolhatók tavaszi kezelésre.
Az APERON utóvetemény-korlátozás tekintetében is rugalmasnak mondható: repce korlátozás nélkül vethető utána. 13 g/ha esetén csak zöldségnövények, 26 g/ha esetén cukorrépa, hagyományos napraforgó és zöldségnövények esnek utóvetemény-korlátozás alá.
Összefoglalásképpen elmondható, hogy az esetek nagy többségében 13 g/ha APERON + kombinációs partner gyomirtással rugalmasan, hatékonyan és gazdaságosan megoldható egy széltippanos terület gyomirtása. Megfelelő dózisban olyan területeken is alkalmazhatjuk e kombinációkat, ahol más egyszikű gyomfajok (tarackbúza, rozsnok és vadzab fajok) is előfordulnak.
Gáspár Gergely
szaktanácsadó, mérnök-üzletkötő
Sumi Agro Hungary Kft.