Növényvédelem

Diófa: őszi növényvédelmi teendők a fa körül

Agrofórum Online

Az ősz érkezése nem jelenti azt, hogy gondoskodás nélkül kell hagynunk a házikert diófáit. Sajnos az év korai levélszáradást, és lombhullást eredményezett kertünk páratlan díszein. Mi a teendő az ősz beköszöntével?

A növényvédelemtől mentes óbudai megfigyelőkertben található diófa ugyanazokat a tüneteket mutatja, mint az ország egyéb diófáinak zöme: a legnagyobb ,,sláger” a nyugati dióburok-fúrólégy (Rhagoletis completa) kártétele volt, de az elmúlt egy-két évben mintha csökkent volna előfordulása.

Nyugati dióburok-fúrólegyek a ragacslapon (Forrás: Agrofórum archívum)

A fára függesztett sárga ragacslappal, a fúrólegyeket és cseresznyelegyet vonzó illatanyaga segítségével követhető nyomon a kártevő rajzása.

A csapadékos idő hatására megjelentek azok a gombás és bakteriális betegségek is , amelyek jelentős problémát okoztak. Korábban hullott a dió levele, több helyen látható a dió gnomóniás betegségének (Gnomonia leptostyla) levéltünete kiszürkülő közepű foltokkal. Maga a baktériumos fertőzés is mutatja jelenlétét: levélérbarnulással kezdődik és levélhullást is eredményezhet.

A dió szemölcsös gubacsatka (Aceria tristriata) ellen védekezni ebben a vegetációs időszakban már nem tudunk, valószínűleg már a rügypikkelyek alatt várják a tavaszt, hogy onnan indíthassák élettevékenységüket a következő évben, és megkeressék a letelepedésükre legalkalmasabb területet.

Dió szemölcsös gubacsatka kárképen levélen (Forrás: Agrofórum archívum)

Teendőnk: 50%-os lombhullásnál érdemes egy rezes lemosópermetezést végezni, és akár megismételni tavasszal is. Súlyos gubacsatka-fertőzés esetén érdemes egy olajos lemosó permetezést végezni rügypattanáskor a kirajzó, ám szabad szemmel nem látható atkák ellen. Amikor gubacsot képeztek a kártevők, a védekezéssel elkéstünk, hiszen a gubacson nem hatolnak át az atkaölő készítmények.

A tanács Zsigó György növényorvos hozzájárulásával készült.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Nyári invázió: itt a lepkekabóca!

2025. július 3. 08:10

Ragacsos nyomok, károsodott lombozat – a viaszpáncélos amerikai lepkekabóca egyre több növénykultúrát veszélyeztet hazánkban is.

Színes, de veszélyes: a poloska, amely tönkreteszi a fűszereinket

2025. július 2. 11:10

Virágzás idején veszélybe kerülhetnek a fűszernövények a csíkos pajzsos poloska miatt – védekezni csak körültekintően lehet.

Levéltetű: nem csak a búza problémája + videó

2025. július 1. 16:10

A levéltetű nem kizárólag a búza esetében okozhat problémát - szinte az összes zöldellő gabonánkat érintheti. De miért nem feltétlenül érdemes védekezni ellene? Videónkból kiderül.

Tombol a lisztharmat: így menthetjük meg a szőlőnket

2025. július 1. 08:10

A meleg, száraz időjárás kedvez a szőlőlisztharmatnak. Most dől el a termés sorsa – ideje hatékonyan védekezni!

Őszi aktualitás: záró lemosó permetezés

2018. október 4. 06:00

A még betakarításra váró növényeket jó ütemben aratják. Kertészeti kultúrákban növényvédelmi téren aktuálissá válik az őszi záró lemosó permetezés.

Véd a fagy ellen a fák törzsének lemeszelése?

2022. november 2. 04:36

Szeretném a segítségüket kérni abban, hogy vajon véd-e a fagy ellen is valamelyest a fák törzsének lemeszelése?

Szüret utáni lombvédelem

2024. július 16. 15:10

A nyári forróság visszafogta a levélnedvességet és a mérsékeltebb hőmérsékletet igénylő gombák terjedését, pl. a varasodásét. Úgy tűnik, hogy a lisztharmat kevésbé sínylette meg a kánikulát, hasonlóan a molyokhoz és főleg a „mindent kibíró” poloskákhoz.

Hamarosan megjelennek a virágbimbók a parlagfüvön – Védekezzünk ellene!

Az Alföld észak-keleti részén a természetes vegetáció és kultúrnövények az erős aszálytól szenvednek.