Gyümölcs

Hazai almatermés: időjárási változások és azok hatásai az idei évben

Agrofórum Online

A 2024-es évben számos negatív időjárási változás sújtotta a hazai almásokat. A hónapról hónapra tartó forróság és a kiegyenlítetlen csapadékeloszlás teljesen felborította a növények bioritmusát.

Hogyan mutatkozik meg ez az éves terméseredményekben, és milyen előnye és hátránya lehet ezeknek az ismétlődő abiotikus hatásoknak? Ezeket a kérdéseket járjuk körbe a következőkben.

Hasonlóan a 2022-es évhez, idén is gyakoriak voltak a nyári hőhullámok, ami a nyár végére csak fokozta a növénykondíció romlását. Pozitívumként könyvelhetjük el, hogy a tavasz csapadékmennyiség tekintetében megfelelő volt az almatermő régiókban. A gyakori áprilisi záporok csak a termékenyülést, és a méhek röpképességét befolyásolták negatívan.

A terméskötödés időszakáig azonban nem volt jelentős hiány a talaj vízkészletében. Júniusban azonban már drasztikusan csökkent az értékelhető természetes csapadék. Ez sok helyen a dió nagyságú termés hullását okozta, ez gyakori reakció a növény részéről, amennyiben csökken az életfunkciók fenntartásához elengedhetetlen víz mennyisége.

A kialakult légköri szárazság júliusra felgyorsította a hajtászáródás folyamatát, és rontotta a 2025-ös rügykészletet. A korai almafajták már a klasszikus betakarítási idő előtt 2-3 héttel beértek, és korai hullás, illetve gyors rothadás volt megfigyelhető. Hasonlóak a tapasztalatok a hazai szőlészetekben, korai szüret, magas cukortartalom, és jelentősen csökkent víztartalom jellemezte az idei szüretet.

Augusztusra már megjelentek a fán maradt gyümölcsökön a napégés jelei, amely gyorsítja az erjedési folyamatokat, étkezési célültetvényekben pedig rontja a piacképességet, illetve a tárolhatóságot.

Az öntözetlen kiöregedett ültetvények különösen megsínylették az idei kaotikus nyarat. Habár drágább az intenzív ültetvények telepítése hektárra levetítve, de a jégvédő háló szerepe szintén felértékelődik, hiszen jelentősen árnyékolja a gyümölcsfákat.

Az öntözőrendszer milyensége szintén jelentősen befolyásolja a védekezési lehetőséget. A csepegtető rendszer hatékonysága vitathatatlan, de a gyakori légköri aszály ellen nem nyújt teljes védelmet. Emellett a hazai öntözővizek jelentős része nagy mennyiségben tartalmaz vas(II)- és vas(III)-oxidokat, amelyek néhány éven belül eltömítik az öntözőgombák járatait.

Amennyiben mód és lehetőség van rá, érdemes mikroszórófejes, illetve korona feletti öntözőrendszert alkalmazni. Hiszen a páratartalom növelése mellett a lombozat felületét is tisztítja, tehát a levél sztómái is eredményesebben tisztulnak.

A hazai termőültetvények száma évről évre csökken, melynek okával már számos cikk foglalkozott az elmúlt időszakban. Ennek az előnye viszont, hogy a termelők kevesebb, de jobban felszerelt ültetvénnyel fognak rendelkezni. A vállalkozások tömbösödése felgyorsult az utóbbi évek során, ez némi piaci tisztulást fog hozni, illetve elkezdődött egy erőteljes generációváltás az almatermelő ágazatban is.

Az idei évben mind az ipari alma, mind az étkezési, frissen fogyasztott gyümölcs ára is növekedett az elmúlt évekhez képest. A betakarítás kezdetéhez képest pedig jellemző az árváltozás a szezon végére. Tehát idén még növekedhet is a felvásárlási ár.

Az elmúlt évtizedekben elkezdődött piaci változások miatt növekedett a kereslet, a termelők száma viszont rohamosan csökken. A jövőben egyre több olyan fajtát fognak használni a kertészek, amelyekkel könnyebben tudják kivédeni a kórokozók okozta járványos fertőzéseket. A termelés intenzitásának növelésével és a magas hozzáadott értékkel minőségi előnyre tehetünk szert a globális piacon.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Lenyelte a dinnyemagot? Ezt jó, ha tudja!

2025. július 25. 13:10

Véletlenül lenyelte a dinnyemagot? Nem baj! De ha hasznosítani is szeretné, így érdemes fogyasztani.

Két termés egy évben? – Mi az igazság a fügénél

2025. július 23. 13:10

A füge különleges gyümölcs: nemcsak az íze miatt kedvelt, hanem azért is, mert egyes fajtái évente akár kétszer is teremhetnek. De valóban mindig így van?

Otthon is nevelhet áfonyát – mutatjuk, hogyan!

2025. július 21. 11:10

Az áfonya nemcsak szuperélelmiszer, hanem otthon is sikerrel termeszthető – mutatjuk, mire figyeljen, hogy bőtermő legyen a bokor!

Dió termelési és piaci hullámzások

2025. július 19. 08:10

Világszerte átalakulóban a diópiac – a hazai termesztés jövője a korszerű ültetvényeken és az összefogáson múlik.

Így ismerheti fel, ha a paprika szenved – mentse meg időben!

2025. július 16. 16:10

A kánikula a paprikatermés ellensége: mutatjuk, hogyan ismerheti fel a hőstresszt, és mit tehet, hogy megmentse növényeit!

Az Alföldön óriási mértéket öltött a csapadékhiány

2023. október 20. 16:10

A múlt vasárnapi hidegfront is csak kis területre hozott számottevő csapadékot, az őszi vetéseknek egyre nagyobb szükségük lenne esőre.

Megállítható a kövecsesség kialakulása a körtében?

2019. február 27. 05:36

Gy. Gábor kérdése: A 10 éves Bosc kobak és Vilmos körte fám minden évben rendesen termett, azonban 2 éve egyre nagyobb mértékű a kövecsesedés. 2018-ban már egy ép gyümölcs nem volt. Megállítható ez permetezéssel? Vagy felesleges és érdemesebb kivágni, újat telepíteni?

Agrometeorológia: a komoly fagyok ártanak a kultúrnövényeinknek

2018. március 20. 10:04

Bár nem példa nélküli, hogy március második felében kemény, téli időjárás uralkodjon a Kárpát-medencében, de nem is átlagos.