32℃ 20℃
július 23. Lenke, Brigitta, Apollinár
Gyümölcs

Kora tavaszi kártevők a gyümölcstermesztésben

Agrofórum Online

A változékony időjárás hatására egyre nagyobb és változatosabb számban jelennek meg gyümölcstermő növényeinken a tavaszi kártevők korai nemzedékei.

A fő védekezési időszak egyértelműen április-május hónapokra tehető, ha az ország egészét vizsgáljuk. Vannak azonban olyan kártevők, amelyek február végén és márciusban már elkezdik a gyümölcsösök károsítását kisebb-nagyobb mértékben. Ezek közül a kártevők közül említünk meg néhány fajt a következőkben.

Alapvetően a gyümölcsöseink kora tavaszi munkái közé az úgynevezett „lemosó” permetezést, műtrágyaszórást, egyéb karbantartási munkákat soroljuk. Illetve nem szabad elfeledkeznünk az egyre fogyatkozó kajszi-, illetve őszibarackosainkról sem, ugyanis ebben az esetben tavasszal rügyfakadás után végezzük el a metszési munkálatokat.

Lepkék, hernyók

Sok esetben azonban már különféle károsító szervezetekkel is számolnunk kell. A kora tavaszi kártevők közül számos lepkefajt említhetünk, amelyek problémát okozhatnak bizonyos évjáratokban.

Ilyen veszélyforrás lehet a nagy téli araszoló (Erannis defoliaria), amely egy országosan előforduló, bizonyos években nagymértékű felszaporodásra képes kártevő. Jelentős ivari dimorfizmus jellemzi, a nőstény egyed röpképtelen, de a lárvák helyváltoztatása is szót érdemel.

Ennél a fajnál ugyanis a megtermékenyített nőstény közvetlenül a rügyek mellé petézik, a lombkoronába. Kora tavasszal a hernyó selyemszálat képez, majd ezen leereszkedik, és a széllökések hatására „elvitorlázik” más tápnövények irányába.

Ezután a talajba fúr, és ott bábozódik, illetve itt vészeli át a nyári időszakot. Az ősz folyamán rajzanak és késő ősszel petéznek a lombkorona szintjén. Majd a folyamat megismétlődik. Veszélyessége abból ered, hogy a korán fakadó rügyekbe belerág, de a későbbi rajzású egyedek még a levelekben is kárt tehetnek.

Fontos megemlítenünk a ligeti sodrómolyt is (Pandemis heparana). Ez évente két nemzedéket nevel, a növényi szövedékben áttelelt hernyók tavasszal rügyfakadás után kezdenek el károsítani.

Az augusztusban rajzó második nemzedék kifejezetten veszélyes, ugyanis ekkor már számos kultúrában a betakarítást szükséges tervezni és sok esetben már nem, vagy alig használható inszekticides kezelés az ültetvényben.

Ezért kifejezetten fontos a kora tavaszi védekezés, és az időben elkezdett megfigyelés. Könnyen felismerhető a szárnyon látható barna vonalakról. Fiatal hernyók hámozgatnak a fiatal leveleken és hajtásokon.

Kellemetlen poloskák

A kora tavaszi kártevők között meg kell említenünk a zöld vándorpoloskát is (Nezara viridula), amely a címeres poloskák családjába tartozik. Sokak számára jól ismert, zöld színéről könnyen felismerhető, és hosszú évek óta kellemetlen része a hazai háztartásoknak.

Növényvédelmi szempontból egy új kihívást jelent ez az invazív faj a szakemberek számára, polifág kártevőként jelentős kártételt okozhat számos gyümölcstermesztő vállalkozásban. Ez a mediterrán eredetű faj már 20 éve jelent meg Magyarországon.

Évente 3-4 nemzedéket nevel, könnyen telel a háztartásokban, kártételét főleg a szívogatás adja, szúró-szívó szájszervével felsérti a kiszemelt növény bőrszövetét, és az emésztő enzim bejuttatásával könnyen hozzáfér a növényi nedvekhez.

Jelentős kártevő a gyümölcstermesztés mellett a zöldségtermesztésben is. Főleg bogyós gyümölcsösökben okoz a tavasz folyamán szívogatásával gazdaságilag is értékelhető kárt, illetve bűzmirigyével beszennyezi, rontja a leszedett áru minőségét is, rontva ezáltal a gyümölcs tárolhatóságát és piacképességét is.

Hosszútávon nem is, de könnyen képes helyváltoztatásra repüléssel, illetve mászással, könnyen megtalálja a raktárak, háztartások melegebb, zegzugosabb részeit, és az imágó a tél beköszöntével itt telel át. Csak úgy tudunk védekezni ellenük, ha odafigyelünk a raktárak, pincék, különböző helyiségek megfelelő higiéniájára.

Az előrejelzés szempontjából érdemes kiskertekben, illetve üzemi ültetvényekben is kihelyezni már márciusban egy sárga színű ragacslapot, melynek segítségével már csapdázhatók lesznek a korai kártevők. Fontos, hogy szemrevételezéssel vizsgáljuk át gyümölcsfáink törzsét és termőágait, hogy pl. nagy kéregszú, vagy nagy farontó lepke kártétel esetén időben tudjunk védekezni.

Alapvetően a korai felmelegedések hatására új kártevők megjelenésével kell számolnunk, de fokozott megfigyelésekkel, időben elvégzett ápolási munkálatokkal, és okszerűen felhasznált növényvédőszeres kezeléssel képesek lehetünk megóvni gyümölcstermő növényeinket.

(Kép: Penelope883/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Két termés egy évben? – Mi az igazság a fügénél

2025. július 23. 13:10

A füge különleges gyümölcs: nemcsak az íze miatt kedvelt, hanem azért is, mert egyes fajtái évente akár kétszer is teremhetnek. De valóban mindig így van?

Otthon is nevelhet áfonyát – mutatjuk, hogyan!

2025. július 21. 11:10

Az áfonya nemcsak szuperélelmiszer, hanem otthon is sikerrel termeszthető – mutatjuk, mire figyeljen, hogy bőtermő legyen a bokor!

Dió termelési és piaci hullámzások

2025. július 19. 08:10

Világszerte átalakulóban a diópiac – a hazai termesztés jövője a korszerű ültetvényeken és az összefogáson múlik.

Mit igényel a dézsás füge nyáron? – Így gondozza júliusban!

2025. július 17. 11:10

A dézsában nevelt füge nemcsak mutatós, hanem ízletes termést is adhat – de a nyári hónapokban különös odafigyelést igényel.

Hogyan védekezhetünk a káposztát rágó hernyók ellen?

2023. szeptember 5. 04:37

Kertben termesztett káposztámat hernyók rágják. Mit tehetnék ellenük?

Hatalmas hernyó rágja a koktélparadicsomot! Mi lehet ez a károsító?

2023. szeptember 27. 04:36

Segítséget kérek: a képen látható zöld, nagyméretű hernyó rágja a koktélparadicsomot, kb. 30 darabot találtam eddig, összegyűjtöttem őket. Mi lehet ez, ilyennel még nem találkoztam? Szeretném valamivel lepermetezni, ami nem káros az emberre. Nem tudom, hogy fontos-e, jelenleg Észak-Amerikában élek, itt van a kertem.

Érdemes még permetezni ősszel a káposztalepke hernyói ellen?

2023. október 31. 04:38

A megmaradt káposztafejeken kertemben elszaporodtak a képen látható tarka lárvák. Mik ezek? Érdemes még permetezni ellenük?

Mi károsíthatja a mogyoró levelét?

2022. június 13. 04:36

Mi károsíthatja a mogyoró levelét? Barna foltokat és rágásnyomokat is találtam a levelein.