18℃ 7℃
április 3. Buda, Richárd, Hóvirág, Indira
Gyümölcs

Metszőollók fertőtlenítése a gyakorlatban

Agrofórum Online

A metszőollók fertőtlenítése kiemelten fontos munkafolyamat, hiszen több növénykórtani dolog (vírusok, fitoplazmák, gombás és baktériumos megbetegedések) továbbvitelének megelőzésére szolgál, így szerves részét képezi az integrált növényvédelemnek.

Korábbi cikkünkben Dr. Némethy Zsuzsanna már írt a metszőollók fertőtlenítésének fontosságáról és a házikertben alkalmazható szerekről. Fontos megjegyezni, hogy míg házikertben a metszés után elvégzett rezes lemosó kezelés vagy fasebkezelés nagyszerű célt szolgál a megelőzésre önmagában is, addig az ültetvényekben, ahol gyakorta elhúzódnak a metszési munkálatok, fontos kiemelt figyelmet fordítani a metszési higiéniára.

De hogyan lehet ezt megoldani ott, ahol több hektárt több dolgozó metsz végig a szezon alatt? Ennek a gyakorlati megvalósításról kérdeztem meg profi gyümölcstermesztőket.

„Mi éveken át végeztük a fertőtlenítést 20 hektár körüli gyümölcsültetvényben. A legjobb megoldásnak az bizonyult, hogy zsebre tehető, 3-4 dl-es spray palackba töltöttük az alkoholt és minden fa után rendesen eláztattuk vele az ollót, ami kb. 4-5 fújást jelent. Ezt annyi idő alatt el lehet végezni, amíg az egyik fától átérünk a másikhoz, kb. 5-6 másodperc. Valójában nulla plusz munkával jár, csak odafigyelésen múlik. A tényleges problémát a sebkezelés okozza” – válaszolta Bence kérdésemre.

Sándor megoldása hasonló, csak ők alkohol helyett réz-hidroxiddal dolgoznak melyet „2,5 l-es „pumpálós” palackba, fánként előre rakva” alkalmaznak.

Enikő arra is rávilágít válaszában, hogy a hatóidő miatt sajnos a pumpálás nem biztos, hogy hatékony, ezért ők csereollóval dolgoztak. „Mivel mind a hipónak, mind az alkoholnak idő kell, hogy kifejthesse fertőtlenítő hatását és ezt az időt nem lehet a gyakorlatban kivárni, nálunk az vált be, hogy minden embernél két olló volt, az egyik ázott az övre szerelt tartóban, a másikat használta a dolgozó. Egy munkamenet után csere volt (egy fa metszése után vagy egységnyi szamóca-indanövény megtisztítása után), így a „piszkos” ollónak volt ideje megint ázni. Ez dupla ollómennyiséget jelentett, de a puszta fújkálásnál hatásosabb volt.”

A kereskedelemben fellelhető, hivatalosan erre a célra előállított és ajánlott, benzoesav tartalmú termék is, amit azonban a fenti válaszadók nagy része drágának tart, ezért oldják meg többen más hatóanyagokkal.

Azonban figyeljünk a saját „termékek” hatékonyságára is! Ahogyan a linkelt cikkben Némethy Tanárnő is felhívja rá a figyelmet, az olyan gyenge savak, mint például az ecet, nagyon szelektívek a kórokozók ellen. Ugyanerre hívta fel a figyelmet az általam megkérdezett csoportban az egyik szakember, Szabolcs, aki a saját szemével látta, amikor „birs ültetvényben tűzelhalás elleni mechanikai beavatkozásnál barackpálinkával fertőtlenítettek.” Viccesnek tűnik, de ha fertőtlenítő hatást várt el a 45%-os töménységű alkoholtól, akkor a következő évben biztosan csalódott az érintett termelő.

Összegezve tehát a fentieket elmondható, hogy a metszőollók fertőtlenítése kiemelten fontos munkafolyamat, hiszen több növénykórtani dolog (vírusok, fitoplazmák, gombás és baktériumos megbetegedések) továbbvitelének megelőzésére szolgál, így szerves részét képezi az integrált növényvédelemnek.

A felhasználható szerek közül a kereskedelmi forgalomban kapható és a háztartásokban fellelhető vegyi anyagok is hatásosak lehetnek, amennyiben megfelelő koncentrációban alkalmazzuk azokat. A hatóidőt is figyelembe kell venni, emiatt célszerűbb csereollóval dolgozni, így az egyik ázik, amíg a másik használatban van. Nagyon fontos itt is, mint minden növényvédelmi tevékenység során, a körültekintő alkalmazás!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Minden fagykárra van „orvosság”?

2025. április 1. 08:10

A klímaváltozás miatt egyre gyakoribb tavaszi fagyok kihívás elé állítják a hazai gyümölcstermesztőket, de vannak védekezési lehetőségek.

Fatörzsmeszelés: hatásos, vagy csak egy régi hóbort?

2025. március 26. 08:10

A hirtelen felmelegedő és lehűlő léghőmérséklet jelentősen befolyásolta a rügypattanást és a kártevők aktivitását is.

Jó tanácsok a tavaszi metszéshez + videó

2025. március 18. 17:10

A felmelegedéssel elindultak a kerti munkálatok és természetesen a metszés is. Talán olvasóink, nézőink zöme már túl van a műveleten. Mi azért még adunk néhány jó tanácsot.

Fügefa szaporítása házilag: hogyan érdemes csinálni?

2025. február 23. 08:10

Egy kis türelemmel és gondoskodással saját fügefa nőhet a kertünkben, amely éveken át finom gyümölcsökkel lát el minket.

Melyik hortenziákat metszhetjük most?

2023. május 3. 05:36

Április-május a hortenziák metszési ideje, de nem minden hortenziát metszünk ugyanúgy és ugyanakkor. Nézzük sorra, mit érdemes tudni róluk!

Nem akar fejlődni, hajtani a fügefám! Mi lehet a baja?

2024. május 5. 04:40

Nem akar a fügém fejlődni hiába locsoltam, pedig még trágyát is tettem rá. A fagy miatt visszavágtam, meg is jelent rajta ezután pár sötétzöld levél, de azóta nem akar többet hozni. Mit tehetnék? Az idén várható még a fa lombosodása, vagy beteg lehet? Tavaly nagyon szép volt a fa, ugyanígy locsoltam.

Mikor metsszük meg a gyümölcsfákat, bokrokat? Mit metsszünk ősszel?

2021. szeptember 24. 12:59

A bogyós gyümölcsöket általánosságban nyár végén vagy ősszel szoktuk metszeni. Optimális időszak a málna metszésére közvetlenül az érés befejezése után van, ekkor először a letermett vesszőket, majd pedig a beteg, sérült, gyengén fejlett részeket távolítsuk el.

Hajtatott paprika támrendszeres termesztése és metszése

2020. április 30. 10:03

Napjainkban, a paprika hajtatásában, a piacképes áruminőség és a jövedelmező termésmennyiség megvalósításának alapvető technológiai eleme a metszéssel történő támrendszeres termesztés.