Gyümölcs

Mi jön a fagyok után? – Így gondozzuk a károsodott gyümölcsfákat!

Agrofórum Online

Az elmúlt hetekben országszerte a drasztikus lehűlések jelentős anyagi kárt okoztak a hazai gyümölcsösökben.

Az elmúlt 25 évben számos esetben éltek át a hazai vállalkozók jelentős terméskiesést a tavaszi szeszélyes időjárás miatt például: 2007, 2011-es évek során.

A fő kérdés az, hogy mikor és hogyan tudunk pontos adatokat a fáinkat ért kár mértékéről? Illetve mi a teendő egy súlyosan károsodott ültetvény esetében az év további részében? Ezekre a kérdésekre keressük a választ a következőkben.

A szállított fagy és hatásai

Sajnos az idei év típusát tekintve szállított fagyról beszélhetünk, amely ellen az ismert fagyvédelmi eljárások nem biztosítanak kellő védelmet. Lengyelországban szintén jelentős terméskiesésről számoltak be a szakértők. Hazánkban a termésátlag nagy különbséget mutatott az elmúlt években.

A termésbiztonság és a védekezés költségei

A termésbiztonság kulcskérdéssé vált az elmúlt időszakban, a fagy és jégvédelmi rendszerek viszont jelentős költségeket jelentenek a termelők számára.

A fagyok utáni traumát követően gyakran felvetődik a kérdés, hogyan tovább? A legtöbben legszívesebben egy lyukas garast sem költenének az elhalt virággal rendelkezők gyümölcsfákra. Azonban, mint minden befektetés, ez sem ilyen egyszerű.

Mint minden növény, a gyümölcstermő fák is élő szervezetek. Az élő szervezeteknek pedig fejlődési fázisaik vannak, hormonrendszerük, és kondíciójuk csak úgy, mint az embereknek. Ezért komoly összefüggések vannak a különböző évjáratok között.

Mind a növényvédelmet, mind a tápanyag-utánpótlást úgy érdemes optimalizálni, szárazságtól és fagykártól függetlenül, hogy a növénynek kondíciója egyensúlyban maradjon.

A generatív fázis elmaradása és következményei

A virágzás alkalmával a fák anyagcsere folyamatai fokozódnak. Ha ezt egy hirtelen betörő fagy megszakítja, nem történik meg a ciklusváltás, a növény nem lép át a generatív fázisba.

Ezáltal folytatódik a vegetatív állapot, és megváltoznak a növények szükségletei. Ilyenkor fontos szem előtt tartanunk azt a tényt, hogy kieső termés ellenére táplálnunk kell a fákat.

Amennyiben nem kapott még az adott évben az állomány semmilyen formában műtrágyát, fontos a tavasz és a nyár folyamán akár két-három alkalommal is permettrágyával táplálni az állományt.

Csökkentenünk szükséges a nitrogén, foszfor, és más makroelemek használatát. Előtérbe kell helyezni a komplex összetételű lombtrágyákat. Ezáltal növelhetjük a növénykondíciót és energiát szolgáltatunk a július végi rügyképződés idejére. Emellett egy gyorsan feltáródó és költséghatékony tápanyag-utánpótlási módszerről is beszélhetünk.

Fontos azonban kiemelni, hogy normál években a permettrágyák csak kiegészíthetik a gyümölcsfáink szükségleteit, nem képesek pótolni a szilárd műtrágyák használatát.

Növényvédelem termés nélkül is

A tápanyag-utánpótlás mellett nem szabad megfeledkeznünk a növényvédelemről sem. A fagyok után az elhalt bibe és egyéb virágrészekben elkezdődik egyfajta enyhe bomlási folyamat. A virágzás után le is hullanak az elszáradt képletek.

A termés hiányának ellenére érdemes egy alacsony dózisú szisztémikus fungicidet használni. A termőrészek higiéniáját fenntartva ezzel, továbbá a termékeny virágzatokat is megóvhatjuk a további fertőzésektől.

A fagykár pontos mérése és becslési időszaka

A valódi fagykárok mértékét a legpontosabban csak a teljes virágzás utáni időszakban mérhetjük fel. Vannak termésbecslési módszerek, amelyek a június első felében gyakori kisdió nagyságú termés korai hullása után mutatnak pontos termésmennyiséget.

Enyhébb fagyok esetén sokszor tönkremegy a virágzatban lévő királyvirág, hiszen ez a virágrész fejlődik leggyorsabban. Sokszor alakulhat ki értékelhető, úgynevezett veszteség csökkentő részleges termés.

Ne hagyjuk magára a fákat – a következő évért dolgozunk!

Összegezve az elmúlt hetek történéseit, több tíz milliárdos kár érte a hazai kertészeteket, de hiba lenne magára hagyni a gyümölcsfákat. A fák kondíciója viszont meghatározza a következő termőéveket is. Ezért is óvjuk, és gondoskodjunk az életet adó gyümölcsfáinkról.

Képek: Pixabay.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Miért érdemes belevágni a szedertermesztésbe?

2025. július 14. 11:10

A szeder kevés gondozással is bő termést ad, jól viseli a házikerti viszonyokat, miközben az egészségtudatos étrendnek is fontos eleme lehet.

Ne nyúljon mellé: a tökéletes dinnye 5 titka

2025. július 13. 14:10

Kívül szép, de belül csalódás? Ne bízza a véletlenre – ezekkel a trükkökkel biztosan megtalálja a nyár legédesebb dinnyéjét!

Mivel permetezzünk érésben lévő gyümölcsöknél?

2025. július 11. 05:40

A gyümölcsfák érés alatti permetezéséhez ajánlott a természetes eredetű, biológiai hatóanyagokat tartalmazó készítmények használata.

A sárga szilvák királynője: a mirabelle varázsa

2025. július 10. 14:10

Apró, aranysárga gyümölcs nagy értékkel – a mirabelle szilva nemcsak finom, de piaci szempontból is figyelemre méltó fajta.

Olaszországban sem kímélte a fagy az ültetvényeket

2021. április 25. 05:19

A Coldiretti szerint az extrém időjárási események gyakoriságának folyamatos növekedése több mint 14 milliárd eurós kárt okozott már az olasz mezőgazdaságban.

Április közepéig jelenthető be a téli fagykár

2018. március 20. 11:00

A 2018-as kárenyhítési évre április 15-ig jelenthető be a téli fagykár.

Jönnek az éjszakai fagyok – így lehet védekezni a gyümölcsösökben

2021. március 4. 09:27

Sajnos a következő időszakban országosan is fagyos, fagyveszélyes éjszakákat mutatnak az előrejelzések, viszont vannak már bimbózó, virágzó gyümölcsfajták az országban. Korai kajszik, korai cseresznye fajták már károsodhatnak a huzamosabb ideig fennálló mínuszok miatt. Ellenben vannak jól bevált technikák a fagyvédelemre, amelyekkel külön-külön vagy együttes alkalmazásukkal csökkenthető a fagykár mértéke.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.