A tavasz beköszöntével, elérkeztek a kritikus hónapok is a gyümölcstermesztők számára. A hazai gyümölcstermesztés csökkenő tendenciájához és a vállalkozások tömbösödéséhez a gyakori tavaszi fagykárok is hozzájárultak.
Komplett kultúrák, fajtakörök tűntek el az elmúlt évtizedekben a drasztikus klímaváltozás hatására. A fagykárok elleni védekezésre viszont jobbnál jobb módszereket dolgoztak ki a szakemberek.
A védekezésnek számos olyan aspektusa van, amelyet érdemes elvégeznünk a biztos terméshozás érdekében. Sokszor nem elég a parafin gyertyát meggyújtani egy-egy hűvösebb éjszakán.
Melyek ezek a lépések, hogyan óvhatja egy haza kertészet a gyümölcsfákat? Milyen fagyok ellen vagyunk képesek védekezni. Ezeket a kérdéseket járjuk körbe a következőkben.
Csökkenő terület, változatlan hozam
A folyamatos gazdasági nehézségek és a változó időjárási feltételek hatására, a művelt termőterület nagyságát tekintve folyamatos csökkenés figyelhető meg az ágazatban. Érdemes figyelembe vennünk azonban azt is, hogy a termésmennyiség viszont folyamatosan stagnál és nem változott az elmúlt tizenöt évben. Holott a megművelt területek több ezer ha-ral csökkentek az elmúlt évtizedekben.
Ebből arra következtethetünk, hogy a gyümölcsösök termőképessége növekedett. Illetve a terméshozamok is emelkednek az új technológiák és fajták bevezetésével. A vállalkozók egyre több pénzt áldoznak egységnyi gyümölcs előállítására, mert a kis gazdaságok megszűnésével csak azok fektetnek be a gyümölcs termesztésbe, akik többek között ebből várnak jövedelmet.
Az intenzív termesztés technológia fontos eleme lett az elmúlt években a fagyvédelmi eszközök beszerzése is. Az új technológiai megoldások növelik a termésbiztonságot, és a folyamatos termésminőség megőrzését.
Kétféle fagy – különböző védekezési lehetőségek
A tavaszi fagyokat tekintve két fő típust különböztetünk meg, úgy, mint kisugárzási fagy és szállított fagy. A kisugárzási fagyok ellen kisebb nagyobb mértékben képesek vagyunk védekezni.
A szállított fagyok esetében viszont nem áll rendelkezésre hatékony módunk csökkenteni a fagykárt. Ugyanis ebben az esetben északi-keleti tájegységből érkező hideg légtömegek teljesen lehűtik a felsőbb és talajmenti légrétegeket is.
A levegő folyamatos mozgás jellemzi, és a rendelkezésre álló fagyvédelmi technológiák nem alkalmasak a hatékony termésvédelemre. A következőkben a szállított fagyok elleni védekezéseket fogjuk részletezni.
A fagy hatása a növényekre
A kérdést érdemes növényvédelmi szempontból is vizsgálni. A kárt gyakorlatilag a hőmérséklet drasztikus csökkenése okozza, ezáltal a növényi sejtben lévő víz megfagy. A kialakuló jégkristályok pedig a térfogat növekedésével szétroncsolják a sejtalkotókat, szöveteket.
A fagyok elmúltával a roncsolt szövetek bomlásával elkezdődik a virágok elhalása, amely a terméskezdemények drasztikus csökkenéséhez vezet. A fagysérülések azonban számos módon jelentkezhetnek, pl.: fatörzs kicsattanása, a fagyléces gyümölcsök.
Ezek után nagyon fontos a fagyok utáni rezes lemosó permetezés és a kontakt, illetve felszívódó gombaölő szerek alkalmazása. Ezzel ugyanis csökkenthetjük a sérülések elfertőzését is.
Kisugárzási fagy elleni technológiák
A kisugárzási fagyok elleni védekezés fontos eleme lehet a korona feletti öntöző rendszer alkalmazása. Ezáltal a virágokon képzett jégpáncél szigeteli a bimbók belsejét. Ez a módszer alapvetően a mínusz 3-4 fokos fagyok ellen nyújt részleges védelmet.
A másik járható út a légkeveréses fagyvédelem. Amely a felsőbb melegebb légrétegeket keveri össze a talajmenti hideg légtömegekkel, ezáltal növeli nulla fok fölé a hőmérsékletet.
Amire lehet, érdemes felkészülni
Összegezve, ahogy a régi mondás tartja „halál ellen nincs orvosság”, tehát nem tudunk minden típusú fagykár ellen védekezni, de bizonyos típusok ellen vannak hatékony módszerek. A mínuszos esték után érdemes egy fertőtlenítő permetezést beiktatnunk, ugyanis ezzel hozzájárulhatunk a fertőzésmentes ültetvények fenntartásához.
Kiemelt kép forrása: Pixabay.