A dézsás füge sikeres nevelése a folyamatos megfigyelésen múlik. A nyári hónapokban különösen fontos a megfelelő öntözés, a rendszeres tápanyag-utánpótlás, valamint az, hogy a növény ne melegedjen túl. Gondoskodjunk róla, és bőséges terméssel hálálja meg a törődést!
A füge (Ficus carica) dézsában nevelve is szépen fejlődik, ezért kiváló választás erkélyekre, teraszokra. Bár a mediterrán vidékekhez szokott, Magyarországon is jól érzi magát napos, védett helyeken. A tartós edényes nevelés azonban fokozott figyelmet igényel – különösen a nyári hónapokban.
Helyválasztás: napfény és szélvédelem egyszerre
A füge sok napsütést kíván: legalább napi 6-8 óra közvetlen fényt igényel a megfelelő növekedéshez és termésképzéshez. Ugyanakkor fontos, hogy a nyári kánikula idején ne tegyük ki egész napos perzselésnek – különösen, ha betonfelületen áll a dézsa. Ilyenkor érdemes déli órákban árnyékolni, vagy a növényt félárnyékosabb helyre mozgatni.
Öntözés: egyensúly a túlöntözés és a kiszáradás között
Dézsás tartásban a talajtérfogat korlátozott, így a füge gyorsan kiszáradhat. Júliusban, a hőhullámok idején akár napi öntözés is szükségessé válhat. Ugyanakkor kerüljük a pangó vizet: az alátétből rendszeresen öntsük ki a felesleget, és ellenőrizzük, hogy a dézsa alján a vízelvezető nyílások jól működnek-e. A legjobb, ha a föld mindig enyhén nedves, de nem tocsogós.

Tápanyagellátás: a rendszeres utánpótlás elengedhetetlen
A termő fügének nagy a tápanyagigénye. Júliusban kéthetente érdemes káliumban gazdag, folyékony tápoldatot adagolni az öntözővízhez – ez elősegíti a gyümölcsérés folyamatát. A nitrogéntartalmú műtrágyák alkalmazását mérsékeljük, hogy ne csak a lombozat növekedjen túlzottan. A tápanyagot mindig nedves földbe adjuk, hogy elkerüljük a gyökerek perzselődését.
Talajminőség: jó vízáteresztő, de tápanyagdús közeg szükséges
A dézsás fügének lazább szerkezetű, komposzttal vagy érett marhatrágyával dúsított, jó vízáteresztő virágföld az ideális. A föld szerkezetének megtartása érdekében nyáron is érdemes évente legalább egyszer, tavasszal friss földdel feltölteni vagy a felső réteget lecserélni.
Ápolási tanácsok: formázás és egészségmegőrzés
A dézsás füge általában kevés metszést igényel, de a túl hosszúra nőtt hajtásokat visszacsíphetjük a bokrosodás és jobb terméshozam érdekében. A levelek sárgulása, levélhullás vagy a termés elmaradása gyakran túlöntözésre vagy tápanyaghiányra utal – ilyenkor célszerű a talaj átvizsgálása és a gondozási rutin újragondolása.
Képek: Pixabay.