Gyümölcs

Növényvédelmi teendők a gyümölcsösökben virágzáskor

Agrofórum Online

Az április hónap a gyümölcstermesztő gazdák számára leginkább a virágzásról szól, valamint a hozzá kapcsolódó különböző teendőkről. Elsősorban védekezni kell a még meglehetősen gyakori fagyok ellen. Ugyanakkor a kultúrnövények fejlődésének megindulásával egyes kártevők és kórokozók életfolyamatai is megindulnak, és ha nem figyelünk rájuk, akkor szélsőséges esetekben az elszabaduló károsítók akár a gyümölcsfák létét is veszélyeztethetik.

Ha virágzás, akkor a különböző csonthéjas kultúrák esetében a csonthéjasok moníliája elleni védekezés fontosságára kell felhívni a figyelmet. A betegség kórokozója a Monilia laxa nevű gomba részben a már megfertőzött fás részekben, részben pedig az általa az előző évben elpusztított gyümölcsök fán maradt maradványaiban, a „múmiákban” telel át. Tavasz folyamán tömegesen juttatja ezekből a forrásokból fertőző konídiumait a levegőbe. Ezek vagy sebzéseken, vagy pedig a virágzó csonthéjas fajok virágaiban a bibéken találnak maguknak fertőzési kaput.

Csonthéjasok moníliája szilván

A fertőzés sikerét nagyban befolyásolja a felületi vízborítás. Ködös, párás reggeleken kiválóak a feltételek a fertőzéshez, de egy tartósabb hajnali harmat is bőségesen elegendő lehet a fertőzések kialakulásához. Április hónapban a hatalmas napi hőingadozás gyakran vezet intenzív harmatképződéshez, amely jó lehetőséget teremt a parazita gomba számára a fertőzésre.

Csonthéjas monília fertőzéstől elpusztult meggyvirágok

A virágok belsejébe történő permetezéssel hatékonyan lehet védekezni a kórokozó ellen. Később már hiába juttatnánk ki fungicideket, a virágokon át a fás részekbe eljutott gombát utólag már nem lehet elpusztítani. Fontos, hogy a kezelések során ügyeljünk arra, hogy a termés kialakulásához elengedhetetlenül szükséges beporzó rovarokat minden lehetséges módon kíméljük. Ez nemcsak azt jelenti, hogy lehetőség szerint méhekre nem jelölésköteles készítményekkel végezzük el a kezelést, hanem azt is, hogy lehetőség szerint a méhek tevékenysége során egyáltalán ne juttassunk ki peszticideket a gyümölcsösben.

Csonthéjas monília kártétele kajszibarack hajtásán

Amennyiben nemcsak a monília, hanem pl. rovarkártevők ellen is szükséges védekezni, úgy ügyeljünk arra, hogy neonikotinoidokat (már csak az acetamiprid hatóanyag használható!) triazol típusú fungicidekkel soha ne juttassuk ki tankkeverékben, mivel ez a mézelő és vad méhekre egy halálos kombináció, és a beporzó szervezetek populációinak súlyos visszaesését fogja eredményezni. Bőven van sok olyan fungicid készítmény, amely alkalmas a monília elleni védekezésre és nem triazol származék.

A moníliás múmiák jelenléte a virágok közt súlyos fertőzési forrás

Sajnos ebben az időszakban, főképp a virágzás vége felé szükség lehet a rovarok elleni védekezésre is. Mind csonthéjasokban, mind pedig almatermésű kultúrákban ilyenkor kell az évente egy nemzedéket nevelő poloskaszagú darazsak ellen védekezni. E kártevők monofágok ugyan, de minden fontosabb gyümölcsünknek (a barackok és a cseresznye, meggy kivételével) megvan a maga poloskaszagú darazsa.

E kártevők ellen felszívódó hatású rovarölő szerrel lehet eredményesen védekezni. A már említett acetamiprid hatóanyagú készítmények erre kiválóan alkalmasak, csak ne triazol típusú fungiciddel kombináltan alkalmazzuk.

Különböző vadméhek a szilvadarázs előrejelző csapdában. Nem épp szelektív eszköz.

A védekezés minél jobb időzítéséhez nagy segítségünkre lehetnek a darazsak csapdázásában a fehér színcsapdák, ragasztós lapok. Ugyanakkor ne feledjük, hogy ezek előrejelző eszközök, így a kártevők irtására ne használjuk őket. Szelektivitásuk gyakorlatilag nulla és hatalmas pusztítást végezhetnek egy adott terület rovarfaunájában, ha nyakló nélkül használjuk őket.

Hertelendy Péter
Her-Ba Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mitől lesz hosszúkás az alma?

2024. december 16. 14:40

A szűkebb értelemben vett bioregulátorok olyan növényi hormonok, amelyeket a növények maguk is készítenek, a mindennapi működésükhöz nélkülözhetetlenek.

Felértékelődik a bodza, mert alacsony tőke- és munkaerőigénnyel termeszthető

2024. december 11. 14:40

Az utóbbi évtizedekben az élelmiszeripar ismét felfedezte a bodza gyümölcsének nagy mértékű antocianin-tartalmát.

Megsokszorozódott a birstermesztés Magyarországon

2024. december 5. 13:50

Egyre nagyobb lendületet vesz a hazai birstermesztés. Legnagyobb termőterülettel Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye rendelkezik.

A naspolya betakarítása: ezért érdemes megvárni az első fagyokat

2024. november 29. 08:10

A naspolya áltermései, amelyek akár 5 magot is tartalmazhatnak, október végétől érnek be. Az érés során zöld színük barnára vált.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: készítsük elő a növényeket a téli tárolásra!

2022. november 2. 09:24

A lakásból nyárra kihelyezett mediterrán növényeinket fel kell készíteni a téli „üzemmódra”.

Nufarm-prekonferencia Keszthelyen - A növényvédősök munkája az egészséges élelmiszer záloga

2020. január 30. 13:33

A január közepén Keszthelyen megrendezett XXX. Növényvédelmi Fórumhoz kapcsolódóan tartott a Nufarm Hungária Kft. konferenciát a növényvédelem aktuális kérdéseiről.

Készülni kell a digitális világ térhódítására a mezőgazdaságban is!

2018. november 16. 08:36

A világ egyik legnagyobb vegyipari konszernje, a Bayer nem csak a társadalmi igények miatt fejleszt bio növényvédő szereket. Betartják a szigorú regulákat, még ha azokkal sokszor nem is értenek egyet. Bár talán ezen most nincs idejük rágódni, hiszen éppen a mezőgazdasági szektor legnagyobb vállalategyesítésén dolgoznak a napi operatív feladatok mellett. Hogy mikor találkozik a termelő Bayer kukoricahibriddel, vagy meddig létezik még a Monsanto cégnév, arról Tora Péterrel, a Bayer Hungária Kft. Crop Science Divízió üzletágvezetőjével beszélgettünk.

A LEMKEN módosítja portfólióját

2020. június 6. 04:36

A LEMKEN kivonja permetezőgépeit a gyártási programból, ezzel egy időben meg akarja erősíteni és tovább bővíteni a talajművelő, a vetéstechnikai és a növényápoló gépek területén elért, innovatív piaci vezető szerepét.