Gyümölcs

Növényvédelmi teendők a gyümölcsösökben virágzáskor

Agrofórum Online

Az április hónap a gyümölcstermesztő gazdák számára leginkább a virágzásról szól, valamint a hozzá kapcsolódó különböző teendőkről. Elsősorban védekezni kell a még meglehetősen gyakori fagyok ellen. Ugyanakkor a kultúrnövények fejlődésének megindulásával egyes kártevők és kórokozók életfolyamatai is megindulnak, és ha nem figyelünk rájuk, akkor szélsőséges esetekben az elszabaduló károsítók akár a gyümölcsfák létét is veszélyeztethetik.

Ha virágzás, akkor a különböző csonthéjas kultúrák esetében a csonthéjasok moníliája elleni védekezés fontosságára kell felhívni a figyelmet. A betegség kórokozója a Monilia laxa nevű gomba részben a már megfertőzött fás részekben, részben pedig az általa az előző évben elpusztított gyümölcsök fán maradt maradványaiban, a „múmiákban” telel át. Tavasz folyamán tömegesen juttatja ezekből a forrásokból fertőző konídiumait a levegőbe. Ezek vagy sebzéseken, vagy pedig a virágzó csonthéjas fajok virágaiban a bibéken találnak maguknak fertőzési kaput.

Csonthéjasok moníliája szilván

A fertőzés sikerét nagyban befolyásolja a felületi vízborítás. Ködös, párás reggeleken kiválóak a feltételek a fertőzéshez, de egy tartósabb hajnali harmat is bőségesen elegendő lehet a fertőzések kialakulásához. Április hónapban a hatalmas napi hőingadozás gyakran vezet intenzív harmatképződéshez, amely jó lehetőséget teremt a parazita gomba számára a fertőzésre.

Csonthéjas monília fertőzéstől elpusztult meggyvirágok

A virágok belsejébe történő permetezéssel hatékonyan lehet védekezni a kórokozó ellen. Később már hiába juttatnánk ki fungicideket, a virágokon át a fás részekbe eljutott gombát utólag már nem lehet elpusztítani. Fontos, hogy a kezelések során ügyeljünk arra, hogy a termés kialakulásához elengedhetetlenül szükséges beporzó rovarokat minden lehetséges módon kíméljük. Ez nemcsak azt jelenti, hogy lehetőség szerint méhekre nem jelölésköteles készítményekkel végezzük el a kezelést, hanem azt is, hogy lehetőség szerint a méhek tevékenysége során egyáltalán ne juttassunk ki peszticideket a gyümölcsösben.

Csonthéjas monília kártétele kajszibarack hajtásán

Amennyiben nemcsak a monília, hanem pl. rovarkártevők ellen is szükséges védekezni, úgy ügyeljünk arra, hogy neonikotinoidokat (már csak az acetamiprid hatóanyag használható!) triazol típusú fungicidekkel soha ne juttassuk ki tankkeverékben, mivel ez a mézelő és vad méhekre egy halálos kombináció, és a beporzó szervezetek populációinak súlyos visszaesését fogja eredményezni. Bőven van sok olyan fungicid készítmény, amely alkalmas a monília elleni védekezésre és nem triazol származék.

A moníliás múmiák jelenléte a virágok közt súlyos fertőzési forrás

Sajnos ebben az időszakban, főképp a virágzás vége felé szükség lehet a rovarok elleni védekezésre is. Mind csonthéjasokban, mind pedig almatermésű kultúrákban ilyenkor kell az évente egy nemzedéket nevelő poloskaszagú darazsak ellen védekezni. E kártevők monofágok ugyan, de minden fontosabb gyümölcsünknek (a barackok és a cseresznye, meggy kivételével) megvan a maga poloskaszagú darazsa.

E kártevők ellen felszívódó hatású rovarölő szerrel lehet eredményesen védekezni. A már említett acetamiprid hatóanyagú készítmények erre kiválóan alkalmasak, csak ne triazol típusú fungiciddel kombináltan alkalmazzuk.

Különböző vadméhek a szilvadarázs előrejelző csapdában. Nem épp szelektív eszköz.

A védekezés minél jobb időzítéséhez nagy segítségünkre lehetnek a darazsak csapdázásában a fehér színcsapdák, ragasztós lapok. Ugyanakkor ne feledjük, hogy ezek előrejelző eszközök, így a kártevők irtására ne használjuk őket. Szelektivitásuk gyakorlatilag nulla és hatalmas pusztítást végezhetnek egy adott terület rovarfaunájában, ha nyakló nélkül használjuk őket.

Hertelendy Péter
Her-Ba Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tafrina utáni regenerálódás természetes megoldással: a Trichoderma és a Tricho Immun szerepe

2025. április 29. 05:40

A Tricho Immun egy magyar szabadalom alapján készült biostimulátor, amely koncentráltan tartalmaz Trichoderma gombát.

Mi jön a fagyok után? – Így gondozzuk a károsodott gyümölcsfákat!

2025. április 23. 08:10

Az elmúlt hetek faggyal kapcsolatos történéseit összegezve, több tíz milliárdos kár érte a hazai kertészeteket, de hiba lenne magára hagyni a gyümölcsfákat.

A szamócaszezon itt van, de a termesztés kihívásokkal teli + videó

2025. április 22. 15:10

A szamóca az egyik legkeresettebb korai gyümölcsünk. A termesztés kihívásairól készítettünk interjút.

Áprilisi fagyok: drasztikus terméskiesés várható

2025. április 21. 16:10

Az április eleji fagyok akár 100%-os termésveszteséget is okozhatnak, jelentős áremelkedésre számíthatunk a gyümölcspiacon.

Beszámoló a Növényvédelmi Klub „Fás részeket károsító kártevők előrejelzése csapdázással” témájú előadásáról

2019. szeptember 12. 04:36

A Magyar Növényvédelmi Társaság Növényvédelmi Klubja által szervezett 397. előadáson vettünk részt szeptember 2-án, a NÉBIH Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatóságának Budaörsi úti telephelyén.

Egy különleges évjáratot követ egy másik… - Milyen volt a szőlő növényvédelme 2019-ben eddig?

2019. augusztus 12. 04:36

A növényvédelmi szezon a „célegyenesbe” fordult. A szürkepenész elleni védekezések már fürtzáródás előtt elkezdődtek, de az időjárás előrejelzés alapján fontos a megfelelő fürthigiénia fenntartása és a megfelelő zöldmunka elvégzése.

A gyümölcskártevők országos csapdahálózatának fogási adatai október második hetében

2023. október 14. 08:30

A cikkben szereplő táblázatokban, valamint grafikonokon a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szakmai irányításával működő országos előrejelző csapdahálózatok adatait láthatják, melyek segítségével az ország több pontján is nyomon követhetők a legjelentősebb gyümölcskártevők.

A gabonavírusok szerepe a gyakorlatban

2019. május 25. 07:19

Hazánkban évente megközelítőleg 1 millió 250 ezer hektáron termesztünk őszi búzát. Termesztett gabonaféléinket számos vírus, baktérium és gomba kórokozó betegítheti meg. A vírusok elleni védekezésben a fő gondot az jelenti, hogy ellenük csak preventíven tudunk fellépni.