Hogyan kell megmetszeni tavasszal az almafát, hogy bő termésünk legyen? Az Agrofórum metszésiskolája hasznos tippeket ad dr. Szalay László közreműködésével. A alma karcsú orsó formájának fenntartó metszése szakszerűen.
NÉZZE MEG AZ AGROFÓRUM METSZÉSISKOLA VIDEÓJÁT:
- A karcsú orsó forma esetében kisméretű fákat igyekszünk nevelni, aminek köszönhetően a különböző műveletek a földről elvégezhetők.
- Az alma és a körte vegyes rügyekből képzi a termését, amelyek a vesszők, dárdák, nyársak végén helyezkednek el. Az egyéves hosszú vesszők esetében csak azok végén találunk vegyes rügyeket, annak oldalán mindössze hajtásrügyek találhatók.
- Az egyéves vesszőket megfelelő számban kell meghagyni, mert később ezekből lesznek a két-három éves termőgallyak. A termőkorú almafákon ugyanis a termőrészekkel jól berakódott két-három éves termőgallyak a legértékesebbek.
- Az elsődleges szempont tehát, hogy két-három éves termőgallyakat és egyéves vesszőket is hagyni kell a metszés során, lehetőleg visszametszés nélkül.
- A termőkorú karcsú orsó almafák magassági növekedését úgy korlátozzák, hogy a központi tengelyen egy vízszintesen álló elágazásra metszik vissza a fát. Emiatt aztán gyakran túlságosan megerősödik a fák felső része, ami miatt célszerű a metszést mindig fentről lefelé elvégezni. Elsőként a felső részen kell eltávolítani az erős gallyakat, amikre nincsen szükség.
- A felső részen található fattyúvesszők esetében nem szabad mindegyiket eltávolítani. Ha ugyanis visszametszés nélkül hagyunk egy-két darabot, az lecsillapíthatja a fa felfelé növekedését. Amennyiben mindegyik fattyúvesszőt levágjuk, a következő évben kétszer annyit növeszt majd a fa a felső részen.
- Fontos alapelv, hogy az idős, elöregedett termőgallyakat le kell váltani fiatal vesszőkre és gallyakra a központi tengelyen és a vázszerkezeten egyaránt.
- Ha négy-öt év után egy vezérgally túlságosan megerősödött, akkor azt érdemes egy kicsit visszametszeni, mert leárnyékolja az értékes ágakat.
- A metszés során a vágásnál egy kis csonkot hagyunk, úgynevezett ággyűrűre metszünk, mert az a cél, hogy az alapi résznél lévő rejtett rügyekből kihajtson az új vessző.
- Esetenként előfordulhat, hogy nem tudjuk tőből leváltani az idős termőgallyat fiatalabbra, mert ha ezt megtennénk, akkor üres maradna az adott rész. Ilyenkor erőteljes visszametszést végzünk egy 2-3 éves termőgallyra.
- A karcsú orsó esetében karácsonyfa alakot kapunk, a fa az alsó részen szélesen, és felfelé szűkül. Ha ebből a szerkezetből a 2-3 éves termőgallyak kilógnak akkor enyhe visszametszés szükséges.
- Azon a vesszők és gallyak a leghasznosabbak, amelyek nem meredeken felfelé állnak, hanem lapos szögben vagy vízszintes alá ízelődnek. Ezek teremnek jól, és nem tudnak túlzottan erősödni.
- A korona alsó részén hagyunk csak maradandó, erős elágazásokat, ezek a vázágak. Szabályos esetben három vázág, és ezek elágazásai töltik ki a teret. A vázágakon is az a feladat, hogy megfelelő mennyiségű termőrészt hagyjunk meg.
- Vázágakat milyen hosszan, és milyen magasra engedhetjük ki? Az egyik cél, hogy a két szomszédos korona ne nőjön egymásba, a másik pedig, hogy ha művelőút van, akkor a traktor elférjen azon. Ha a vázág a kelleténél hosszabb, akkor annak végét visszavágjuk.
- A vázágakat kívülről befelé érdemes metszeni.
- Azokat az elemeket, amelyek a vázágak felett vagy alatt nőttek ki, tőből el kell távolítani.
- Minden vázág végén kell keresni egy vezérvesszőt. Ilyenkor érdemes a valódi vezérvesszőt meghagyni, mert az a legerősebb és legegészségesebb. A konkurensek eltávolítása kiemelt fontosságú.
- A vázág szerkezeten is ritkítani kell a termőrészeket kívülről befelé haladva,. Ha két gally közel van egymáshoz, vagy keresztbe nőttek, az egyiket tőből el kell távolítani. Fontos, hogy a gallyak és vesszők között térben jól elférjenek egymástól, nagyjából arasznyi távolság legyen közöttük. Ha a termőgallyak végén villás elágazást találunk, akkor azt érdemes megszüntetni, a gallyat ki kell hegyezni.
- Nem probléma, ha egy-egy termőrész a korona belseje felé néz, hiszen azoknak a terméshozás a szerepük, később tőből eltávolítjuk őket.