Határszemle
Határszemle

A talajlakó kártevők felmérésének jelentősége

A talajlakó kártevők felmérésének jelentősége

Agrofórum Online

A tavaszi hónapokban a vetések előtt fontos tisztában lenni a talajlakó kártevők jelenlétével. Kikkel állunk szemben és hogyan szemlézhető a jelenlétük a területeinken?

Elővetemény függvényében is vannak különbségek a talajlakó kártevők jelenlétében. Szalmásabb területen mindig több kártevővel fogunk találkozni.

A főbb talajban károsítók közül kiemelendő a pattanóbogarak szerepe. Lárvájuk, a drótféreg több éves fejlődésük során igen nagy kárt képesek okozni a magokban, kikelő csíranövényekben.

Másik polifág kártevőnk a vetési bagolylepke mocskospajorja, mely ugyanúgy a fejlődő gyökér visszarágásával tud kárt okozni.

A cserebogár pajorok is sokfélék lehetnek, szintén évekig a talajban károsítva nehezítik meg a gazdálkodó mindennapjait.

Kártételük mértéke a talajfertőtlenítő és csávázószerek kivonása óta egyre nagyobb gazdasági szintet is képes elérni. Különösen a tág térállású kapásnövényekben igen komoly ritkulást tudnak okozni, ahol minden tőnek külön jelentősége van. Fontos beszélni a másodlagos kártételükről is, ugyanis nem csak közvetlenül okoznak kárt ezek a kártevők. Rágásuk nyomán baktériumos, gombás megbetegedéseknek nyílik út a sebzett gyökéren át, de a területen a kiritkulás után keletkezett üres helyeket könnyen betöltik a gyomok is.

A talajlakó kártevők közös jellemzője, hogy a telet a mélyebb rétegekbe húzódva töltik, majd a tavaszi felmelegedéssel mozognak a felsőbb rétegekbe, a gyökerek zónájába, ekkor kezdik meg táplálkozásukat. Ilyenkor tudjuk alkalmazni a talajcsapdákat, hiszen az „ébredő” lárvák a friss csírázási „illatok” hatására rögtön a csapda köré gyűlnek.

Fontos az előrejelzés, a táblán elszórt jelzőpontok alatt csapdázva megállapíthatjuk, hogy az adott területen mekkora kártétellel kell számolnunk.

A talajba helyezett gabona- és kukorica-vetőmagvak a csírázásuk során odavonzzák a közelben lévő kártevőket. Az előrejelző csapdák adatait a vetés előtt értékes információvá tudjuk formálni. Ha sok fogásunk van, a sikeres kelés érdekében mindent be kell vetni, hogy ne károsodjon a kultúra. Fontos lehet a csapdázott fajok alapján meghatározni az alkalmazni kívánt talajfertőtlenítő és/vagy csávázószerek dózisát is. Ha pedig nincs a területen veszélyt jelentő talajlakó, akkor ezek alkalmazása csökkenthető, elkerülhető.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A hódok is gyéríthetők, de nem vadászhatók

2024. április 23. 13:40

A hódok a csemetékkel és több méter átmérőjű fákkal is megbirkóznak. Nem kerülik ki a védett fajokat sem, így az őshonos fűzfák és a nyárfák is a fogaik közé kerülnek.

Különleges áttelelő madárfajok jelentek meg a Dél-Alföldön

2024. március 9. 16:10

Hazánk melegedő éghajlata következtében egyre több olyan madárfaj telel át az ország déli részének vizes élőhelyein, amelyek eddig egyáltalán nem vagy a jelenlegi egyedszámban nem voltak jellemzőek a környéken.

Túl meleg az idő, ez odacsaphat a vetéseknek

2024. január 21. 08:10

Az optimálisnál enyhébb az idő, és a jövő héten még éjszaka sem várhatók fagyok. A kórokozók és kártevők egyelőre nem gyérültek számottevően, ami tavasztól visszaüthet a vetésekre.

A tél madarai – szántóföldi élőhelyek

2024. január 10. 10:10

A téli hónapok zordságát, a hideget a szántóföldeken és azok környezetében minden jelen levő élőlény megérzi. A kultúrnövények, valamint a rajtuk élő, táplálkozó kártevők és kórokozók is. Ez alól a madárvilág sem kivétel, így a tél átvészelése ezeknek az állandó testhőmérsékletű állatoknak meglehetősen komoly kihívást jelent.

Aggodalomra adhat okot a repcefénybogár tömeges jelenléte

2020. március 30. 16:47

A kártevők közül most a repcefénybogár tömeges jelenléte ad okot az aggodalomra. A lehűlés okozta fejlődéslassulás miatt elhúzódik a repce virágzása, emiatt sok a megrágott bimbó.

Force Evo – Starter hatású talajfertőtlenítő – talajfertőtlenítő hatású starter

2021. április 8. 10:39

Gyakran jelentkezik a termelők részéről az az igény, miszerint szükség lenne talajfertőtlenítésre és szeretnének mikrogranulátum formában starter tápanyagokat kijuttatni kukoricában.

Facsemeték ültetése előtt még lehet védekezni a drótférgek ellen?

2024. február 20. 04:39

Amikor ástuk a facsemeték ültetéséhez a gödröket, 2-nél több drótférget találtunk azokban, sajnos mindegyikben. Veszélyesek lehetnek a fákra? Ültetés előtt még lehet védekezni?

Létezik környezetkímélő rovarölő szer talajlakó kártevők ellen?

2022. április 25. 04:36

Sokat vesződöm a kertben drótférgek károsításával. Létezik-e környezetkímélő rovarölő szer, ami azok ellen, és esetleg más talajban élő lárvák ellen is hatásos?