Határszemle

Árpabajok egy csapadékos évjáratban

Agrofórum Online

Gyökeresen más évjáratot élünk most, mint egy évvel ezelőtt. Míg egy éve ilyenkor már a vízhiány tüneteit voltunk kénytelenek nézni a tábláinkon, most éppen ellenkezőleg, a csapadékos évjárat hatásait láthatjuk. Ilyen a gombabetegségek régen nem látott fertőzése, többek között az árpaállományokban. Ezek között gyakran jelen lévő, de ritkán megjelenő kórokozók szokatlanul erős fertőzésére egyaránt találhatunk példákat. Természetesen az egyes táblákon kialakult helyzetet nagyban befolyásolják az azon elvégzett növényvédelmi beavatkozások, lombvédelmi kezelések, valamint a termesztett fajta esetleges kórokozókkal szembeni fogékonysága is.

Lisztharmat

A gabonalisztharmatot senkinek nem kell bemutatni, ez a megbetegedés rendszeresen jelen van a gabonaállományokban. Azonban jelenlegi fertőzése szokatlanul erősnek mondható, ritka az, amikor a kórokozó a zászlósleveleken is komoly tüneteket produkál (1. kép). A történet nem most tavasszal indult, már az elmúlt év ősze során erős, sőt kifejezetten erős fertőzése alakult ki, ami különösen az árpákra volt igaz. A kedvező időjárási körülmények, amely nem túl alacsony, de nem is túl magas hőmérsékleti értékeket, gyakori csapadékot és párás körülményeket jelent, együttesen a sokszor robusztus, sűrű, nehezen kiszáradó állományokkal, ideális helyzetet teremtettek a megbetegedés számára. Több vagy kevesebb, de minden táblán van belőle, egyáltalán nem ritka az alsó levelek lisztharmatfertőzés miatti tömeges elhalása (2. kép).

1. kép – Gabonalisztharmat tünetei a zászlóslevélen (2023. május 17.).
2. kép – Lisztharmatfertőzés miatti tömeges levélelhalás (2023. május 17.).

Árpa törperozsda

Az árpa törperozsda (3. kép) rendszeresen jelen van az árpavetésekben, azonban kifejezetten ritkán fordul elő, hogy tünetei a felső levélemeletekig, netán egészen a zászlóslevélig felhúzódnának. Jelenleg ez a helyzet is előfordulhat, a megbetegedés helyenként máris jelentős levélvesztéshez vezetett (4. kép).

3. kép – Árpa törperozsda tünetei (2023. május 17.).
4. kép – Árpa törperozsda fertőzése miatti tömeges levélpusztulás (2023. május 17.).

A tavaszi időjárási körülmények e kórokozónak is kedveztek, a nem túl meleg és párás viszonyok, az erős harmatképződés egyaránt segítették felszaporodását. A fertőzés jelenlegi állapotában az árpa törperozsdával fertőzött táblákon a megbetegített leveleken tömegesen jelennek meg apró, fekete tünetek (5. kép). Ezek is a kórokozóra utalnak, ugyanis a rozsdagomba teleutotelepeit látjuk.

5. kép – Árpa törperozsda fekete teleutotelepei (2023. május 17.).

Rinhospóriumos levélfoltosság

A rinhospóriumos levélfoltosság (6. kép) a korábbi kórokozókhoz képest lényegesen ritkábban jelenik meg az árpaállományokban. Már a tavasz folyamán érzékelhető volt ennek a rendkívül nedvességkedvelő gombának a felszaporodása, elszórt tüneteivel gyakran találkozhattunk, de foltszerűen jelentkező fertőzése (7. kép) egyes helyeken tömeges levélelhaláshoz is vezetett.

6. kép – Rinhospóriumos levélfoltosság tünetei (2023. május 17.).
7. kép – Rinhospóriumos levélfoltosság foltszerű fertőzése (2023. május 17.).

Árpa valódi porüszög

Egyes árpaállományokban megjelentek és helyenként akár szokatlanul nagy számban mutatkozhatnak az árpa valódi porüszög (8. kép) megbetegedésének tünetei, a már távolról is feltűnő, fekete kalászok (9. kép). Bár az eddigiekben olyan kórokozókról volt szó, amelyek az idei évjárat sajátosságai miatt érhettek el magas fertőzési szintet, az árpa porüszög megjelenése nem függ össze ezzel. Többnyire olyan területen fordulhatnak elő, ahol még az előző évi virágzáskor megtörtént fertőzése miatt már eleve fertőzött vetőmagot vetettek el, annak csávázása elmaradt, vagy nem jó minőségben végezték el.

8. kép – Árpa valódi porüszög által megbetegített kalászok (2023. május 17.).
9. kép – Árpa valódi porüszög által megbetegített, már messziről is könnyen felismerhető kalászok (2023. május 17.).

Aknázólegyek

Bár az eddigiekben kizárólag gombabetegségekről volt szó, a teljesség kedvéért érdemes megemlíteni egy kártevőt is, amely az idei évben mintha lényegesen nagyobb számban jelent volna meg a kalászos gabonákban, főként az árpavetésekben. Ez a kártevő a búza aknázólégy, amelynek kisebb nagyobb, de gyakran igen kiterjedt foltaknáira (10. kép) kifejezetten gyakran találhatunk az idei tavaszon. Szögezzük le rögtön, a levélfelület általuk okozott elhalása, bár kártétel, azonban a gazdasági károkozás szintjét messze nem éri el, az csupán extrém erős fertőzés esetén vezethetne hozamcsökkenéshez.

10. kép – Búza aknázólégy kiterjedt foltaknája árpalevélen (2023. május 17.).

Az időjárási körülmények az idei tavaszon a növényvédelem, különösen állományok kórokozókkal szembeni védelme terén komoly kihívások elé állították a gabonatermesztőket. Mind az árpa-, mind a búzatáblákon akadt tennivaló, ez utóbbiakon kifejezetten nehéz feladatot jelentett helyenként a sárgarozsdával szembeni hatékony védekezés, de a most aktuális kalászfertőzéssel szembeni védelem is nagy odafigyelést kíván.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A hódok is gyéríthetők, de nem vadászhatók

2024. április 23. 13:40

A hódok a csemetékkel és több méter átmérőjű fákkal is megbirkóznak. Nem kerülik ki a védett fajokat sem, így az őshonos fűzfák és a nyárfák is a fogaik közé kerülnek.

Különleges áttelelő madárfajok jelentek meg a Dél-Alföldön

2024. március 9. 16:10

Hazánk melegedő éghajlata következtében egyre több olyan madárfaj telel át az ország déli részének vizes élőhelyein, amelyek eddig egyáltalán nem vagy a jelenlegi egyedszámban nem voltak jellemzőek a környéken.

Túl meleg az idő, ez odacsaphat a vetéseknek

2024. január 21. 08:10

Az optimálisnál enyhébb az idő, és a jövő héten még éjszaka sem várhatók fagyok. A kórokozók és kártevők egyelőre nem gyérültek számottevően, ami tavasztól visszaüthet a vetésekre.

A tél madarai – szántóföldi élőhelyek

2024. január 10. 10:10

A téli hónapok zordságát, a hideget a szántóföldeken és azok környezetében minden jelen levő élőlény megérzi. A kultúrnövények, valamint a rajtuk élő, táplálkozó kártevők és kórokozók is. Ez alól a madárvilág sem kivétel, így a tél átvészelése ezeknek az állandó testhőmérsékletű állatoknak meglehetősen komoly kihívást jelent.

53,3 millió tonnás ukrán betakarítás

2023. február 5. 14:12

Az ukrán gazdaságok 53,2 millió tonna tömegű gabonát takarítottak be a várt terület 97%-áról február 2-ig, miközben egy elemzőcég csökkentette a 2023-as orosz búzatermésre vonatkozó előrejelzését.

A szárazság továbbra is meghatározó - azért a vetésfehérítő bogarakra érdemes figyelni!

2019. április 29. 03:17

A növények fejlődésére és a károsító helyzetre is a szárazság nyomja rá bélyegét. Az őszi árpa kalászol, a búza 2. szárcsomós stádiumban van, a tavaszi kalászosok bokrosodnak.

Véget ért az aratás Békés megyében

2020. augusztus 4. 12:47

Az őszi repce az utóbbi évek egyik legrosszabb termését produkálta, 2,2 tonna lett a hektáronkénti átlag.

Kéthetes csúcson a párizsi búza ára

2024. szeptember 3. 06:40

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.