A téli időszakban egy gyakori kérdés rendre előkerül, mely elsősorban a növények megfázásával és helytelen tartásával függ össze. Sokan betegségnek nézik, hol tápanyaghiánynak, mégis az a legáltalánosabb, amikor a megfázás jeleit mutatja egy növény és ez a kiinduló pont is a többi tünetet illetően.
Talphideg és huzat
Sokan nem is gondolják, hogy egy rosszul szigetelő ablaknál vagy ablakpárkánynál is lehet gond, amikor növényeket teszünk oda. Bár lehet, hogy a fényviszonyok jók, eleget öntözzük és még tápoldatozás is van, mégis sárgulnak a levelek. De akkor mi okozhatja?
A válasz a talpmelegben vagy talphidegben keresendő. A legtöbb ablakpárkány rosszul szigetelt és a hideg levegőt kívülről befelé vezetve hűti a párkányra tett növények földjét. Ennek a legnagyobb hátrányát a melegkedvelő lepkeorchideák, a diffenbachiák vagy akár alokáziák látják, de ugyanígy egy szobai fikusz sem rajon sajnos ezért és a levelek elsárgulásával és későbbi ledobálásával válaszol.
Erre kiváló megoldás az, ha vastagabb kartonlapot vagy hungarocell lapot teszünk végig a párkányon, kinek mi áll rendelkezésére és akkor alulról a gyökerek nem tudnak fázni.
Fiziológiai oka pedig ennek az, hogy a gyökerek adott hőfok alatt nem képesek megfelelően felvenni a tápanyagokat és ugyanolyan hiánytüneteket produkálnak, mintha tápanyaghiány lenne a talajban.
A huzat ugyanígy hasonló tüneteket tud produkálni és sok szobanövény érzékeny is a huzatra. A szobai fikuszok esetében ez azért is probléma amúgy, mert sok kertészetben és multiláncban a dekoratív volta miatt a bejárathoz közel teszik és még a téli hideg, huzatos hely is stresszeli a növényeket minden ajtónyitáskor. Tipikus eset, hogy hazavisszük a megvett növényt, mert csodaszép és otthon elkezdi hullatni a leveleket. Pontosan ezért, mert bár nem nálunk, de korábban megfázott.
Sárguló, barnuló levelek és a kókadás
Sok esetben nem a sárguló vagy barnuló levelek lesznek az első tünetek, hanem a levelek lekókadása. Főleg a melegkedvelő növények esetében, ha túl hideg a levegő a lakásban vagy a párkányon, akkor a növények turgornyomásában lesz zavar a hideg hatására és nem tudnak elegendő vizet felvenni. Ennek következő eleme, amikor vagy barnulni kezdenek a levelek vagy sárgulni és hamar le is hullanak vagy teljesen visszaszáradnak. Egyik tipikus példája ennek a vitorlavirág, mely először olyan tüneteket produkál, mintha kevés lenne a víz számára, majd barnulni kezdenek a levelek a végüktől a tő felé. Ilyenkor gyanakodjunk a hideg szobai levegőre is, ne csak a víz mennyiségére.
További tünetek is lesznek
Ha egy növény – és nem csak szobanövényre gondolok, nem kap elegendő tápanyagot és nem kapja meg a számára szükséges körülményeket, akár fény, akár hőmérséklet, akkor legyengül és fogékonyabb lesz a kórokozókra és a kártevőkre is. Egy életerős növényt nehezebben támadnak meg kórokozók és hamarabb is tud kinőni egy kártevő foga alól, mintha le van gyengülve. Mivel ilyenkor az új hajtások növekedése is leáll, a lesárgult leveleken nem tud fotoszintetizálni (lebomlott ugyanis a zöld színanyag, csökken a keringés a levelekben, hajtásokban), így az egész keringését befolyásolja, ha rosszul tartjuk.