Házikert
Házikert

A levendula kártevői

A levendula kártevői

Agrofórum Online

A levendula kiváló növény, mivel nem igazán igényel különleges gondozást, sőt valójában kártevői sincsenek. Azonban ahhoz, hogy mindig szép dús és virágokban gazdag bokrot kapjunk, néhány alapvető dolgot meg kell tennünk cserjénkért.

A levendula kertünkben való jelenléte nemcsak esztétikai értékkel bír, hanem hasznos is lehet, mivel kevés törődést igényel és nincsenek jelentős kártevői. Ez a növény különösen jó választás, mert természetes módon riasztja el a szúnyogokat, molylepkéket és házilegyeket.

Amennyiben a kertünkben vannak olyan növények, amelyeket ezek a kártevők kedvelnek, növényvédelmi szempontból akár a levendula telepítésé előnyös lehet.

Mindezek mellett a levendula szárazságtűrő képessége és alacsony gondozási igénye miatt ideális választás a kertünkbe, amelynek nagyobb kihasználhatósága érdekében néhány fontos szempontot figyelembe kell venni.

Metszés

Ahhoz, hogy minél tovább élvezhessük virágait, az első elvirágzása után a virágok levágásával ősszel másodvirágzásra számíthatunk. Mivel a levendula évelőcserje, így metszése nem csupán esztétikai okokból fontos, hanem mert a régi, elhalt ágak káros hatással bírhatnak.

A megfelelő metszés elősegíti a növény szellőzését, csökkentve ezzel a nedvességtől való elhalás kockázatát. Mivel szereti a napos, jól szellőző, száraz környezetet, így a metszés során figyeljünk arra, hogy ne hagyjunk túl sűrű bokrot. A növény töve ne legyen takart a metszés végeztével, tehát egyúttal ellenőrizzük az aljnövényztet is.

A megfelelő időzítés nagyon fontos: optimális metszési időpontja kora tavasz vagy kora nyár. Azonban a növény igényeit figyelembe véve a nedves időben való metszés elősegítheti a betegségek terjedésének kockázatát, így ilyen időjárási feltételek mellett szintén ajánlott kerülni a ritkítást.

Tápanyag-utánpótlás

Amennyiben azt vesszük észre, hogy pár év után a levendulánk mégis elkezd elpusztulni, annak egyik oka a megfelelő tápanyag-utánpótlás hiánya lehet. A metszés mellett a kalcium utánpótlása is fontos szerepet játszik a növény egészségének és optimális növekedésének fenntartásában.

Erre azért van szükség, mert az évek múlásával a növény gyökérzónájából elfogy a kalcium, így mindenképpen szükséges az utánpótlás. Jó hír lehet tehát, hogy nem kórokozó támadta meg, hanem csupán nem tud elegendő tápanyagot felvenni a környezetéből, így a növény még könnyen megmenthető némi tápanyag-utánpótlással.

Ennek legegyszerűbb módja, ha beszerzünk némi takarmánymeszet, és a vegetációs ideje elején (tavasszal, március-április környékén) a növény körül elszórjuk.

Ezt a csapadékvíz bemossa, illetve szárazabb időszakban egy kis öntözővízzel erre rásegíthetünk. Azonban nagyon figyeljünk oda, hogy a növény szárazságkedvelő, így a minimálisnál több vizet ne használjunk erre a célra! Ezután a tápanyag lejut a gyökérzónába, és ezzel a kalciumellátásáról gondoskodtunk is.

Meszes talaj biztosítása alternatív módon

Takarmánymész helyett akár otthon is alkalmazhatunk alternatív megoldásokat a növények kalcium-utánpótlására. Bár ezek a módszerek nem olyan hatásosak, mint a kifejezetten erre a célra gyártott tápanyagpótló anyagok, azonban ártani nem ártanak, és természetes úton biztosítanak némi kalciumot a növények számára.

A tojáshéjjal való trágyázás az egyik ilyen megoldás lehet, hiszen a héj szinte teljes egészében kalciumból áll. Alkalmazása igen egyszerű, elég csak aprítani, vagy lehetőség esetén akár durvára őrleni, majd a növényünk köré szórni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ideális növények homokos talajra

2024. június 21. 16:10

Az ilyen jellegű termőföld jellemzően igen gazdag tápanyagokban, mint például káliumban, vasban, bórban és cinkben.

Így kerüljük el, hogy a nyári forróságban kiégjen a gyep

2024. június 21. 08:40

A legjobb időpont az öntözésre a kora reggel, amikor a hőmérséklet még alacsony és a párolgás normális szintű.

Veteményesek megfelelő sor- és tőtávolsága: ezért érdemes figyelembe vennie

2024. június 20. 13:10

Általuk csökkenthetjük a betegségek és kártevők előfordulásának esélyét, valamint megkönnyíti a növények gondozását és betakarítását is.

Egymást segítő növények a gyakorlatban

2024. június 15. 05:40

Egymást segítő növények rendszerét mutatjuk be az idei KertAkadémia napon is Tabdiban!

Mit ültessünk sittes talajú kertbe?

2022. augusztus 27. 13:38

A sittes talaj a kertek jó nagy százalékát érinti. Sokan a teljes talajcserében hisznek, ami valljuk be manapság már nem olyan egyszerűen kifizethető. De akkor mi lehet a jó megoldás?

Illóolajok az őszi depresszió ellen

2022. október 23. 05:37

Ilyenkor ősszel hajlamosak vagyunk keserűen látni a világot, és bár az illóolajoktól nem lesz hirtelen mindenre megoldás, de a kitisztult gondolkodás és optimistább világlátás talán segít kiutat találni az útvesztőkből.

Mit tehetek a levendulán sárga foltokat okozó levélbetegség ellen?

2024. május 19. 04:36

Levendulákat ültettem tavaly, mintegy 20 tövet egymás mellé, szőnyegszerűen. Idén tavasszal az egyik tő levelei élénk sárga foltosak, deformáltak lettek. Tavaly még mindegyik „normális” lombozatú volt. Mi lehet, mi okozhatta? Védekezni lehet ellene? Nem kapott semmi vegyszert.

Mit kezdjünk a sok levendulával?

2022. július 9. 05:36

Még azok is ellátogattak levendulamezőre levendulát szedni, akik valójában nem is szeretik nagyon az illatát, mert jó szelfizőhely, kirándulási lehetőség.