A hasznos rovarok egyike a zengőlégy, melyről sokan megfeledkeznek. A biokert egyik hasznos élőlénye, ami sokszor inkább bosszantó, minthogy úgy jusson eszünkbe, hogy segítőnk valójában. Nézzük, mit is érdemes tudni róluk!
A zengőlegyek (Syrphidae család) mérete fajtól függően a 7-15 mm között mozog. Fürge repülésük gyakorlatilag zajtalan, így nem az a klasszikus „légy” zaj, mint azt már ismerjük. Német nevüket is mozgásukról kapták: lebegő legyek vagyis Schwebfliegen. A lebegéskor képesek percekig egy helyben maradva repülni.
Miért is szeretjük a zengőlegyet?
A zengőlégy egyik legjobb tulajdonsága, hogy az imágók a petéket közvetlenül a levéltetűtelepek közepébe szeretik lerakni. Ezek a peték alig 1-2 mm nagyok, hosszúkás formájúak és fehérek. A kis nyüvekből 10 mm nagyságú bábok fejlődnek, melyek cseppszerűen függenek a növényi részeken vagy hevernek a talajban.
Míg az imágók ártalmatlanok és mézharmatot vagy virágport fogyasztanak, addig a lérvák az igazi ragadozók. Bebábozódásukig akár 900 levéltetűt is elfogyaszt egy lárva.
Napközben ezek a lárvák a levéltetvek között mozognak. Amikor elcsípnek egy levéltetűt, akkor felemelik a levélről és egyszerűen kiszívják.
A legtöbb zengőlégynek több nemzedéke van egy évben. Néhány fajuk délre vonul, ahogy a költözőmadarak, mások itt maradnak télen is. A fajtól függően telel át vagy a megtermékenyített nőstény vagy a lárva.
Hogyan védjük a zengő legyeket?
Ha már megismertük, hogy egy hasznos rovarról van szó, akkor szót kell ejteni a védelmükről is.
Az imágók az ernyősvirágzatóakat kedvelik, mint a turbolya, kapor, petrezselyem. A másik fontos dolog, hogy a fennmaradásuk érdekében szükség is van a kertben az első levéltetvekre, így azokat ne távolítsuk el, hanem hagyjuk a természetre a munkát! Majd a zengőlégy lárvái megoldják a korai levéltetűproblémánkat!
Természetes összeültetéseknél
Ha a kertünkről rendszerben gondolkodunk, akkor az előző információk alapján elkezdhetjük összeállítani a veteményesben a tervet. Ha levéltetű által gyakran károsított zöldségeket ültetünk (pl. rebarbara, sárgarépa…), akkor érdemes kaprot, mezei turbolyát vagy épp petrezselymet is ültetni mellé, hogy a zengőlégy imágók tápnövényei közel essenek a levéltetű által kedvelt helyeknek és máris gondoskodtunk a probléma megoldásáról is!
Ugyanígy a bodza virágát szeretik a zengőlégy imágók és természetesen a levéltetvek is, így a természet itt is gondoskodik a megoldásról!