Ahogy terjed az illóolajhasználat kishazánkban is, annál több olyan illóolaj-elnevezéssel találkozunk, melyről semmit nem tudunk, de még besorolni sem, hogy melyik hova tartozik. Most a citrusfélékről lesz szó, hogy melyik elnevezés milyen növényt is takar, és honnan ismerhetjük fel?
Főleg az MLM-es fantázianevek tudják megkeverni az embereket, amikor tiszta 100%-os illóolajra azt írják rá: Lime-petitgrain, citrum-eukaliptusz és hasonló finomságok. De ezek valójában léteznek? Vagy keverékek? Nézzünk kicsit utána!
Most itt semmiképp nem mennék bele, hogy mit jelent a 100%-ban tiszta illóolaj, és hogy mennyire megtévesztő az esszenciális illóolaj, mint fogalom, mert erről is ódákat lehetne zengeni, hogy maga az esszenciális szó mit jelent valójában. Ez talán egy másik cikk témája lenne. De nézzük a dolgot botanikailag, elvégre agrár-kertész oldalon vagyunk.
Citrusfélék világa, kicsit áttekinthetően
A citrusok, mint összefoglaló elnevezés botanikai értelemben a rutafélékhez tartozó nemzetség. Délkelet-Ázsia trópusi-szubtrópusi területeiről származnak eredetileg.
2-25 méteres magasságra is megnövő, tövises, cserje- vagy faforma, örökzöld növények, melyek nagy százalékban itthon teleltetést igényelnek. Vannak vad alapfajok, mint a vadcitrom, és vannak az úgynevezett nemesek, melyek a legkülönfélébb formákat mutatják, ha a termésformákra gondolunk. Ezeket általában már oltják vagy szemzik a vad alanyba.
A citrustermés egy különleges bogyótermés (hesperidium), ami zöld, citromsárga vagy narancssárga lesz éréskor. De hogy még izgalmasabbá tegyem, ezen a három színen belül rengeteg gyümölcsforma és árnyalat létezik, akár csak a héjon, akár a gyümölcshúson belül is.
Rengeteg nemesített alfaj is van a citrusfélék világában, így ez a melyik-melyik kérdés sokkal összetettebb.
Citrusok sokfélesége botanikailag:
- Citrus aurantium (syn. C. vulgaris, Citrus x aurantium) – keserűnarancs, szevillai narancs, narancscitrom. Illóolajoknál a keserűnarancs elnevezés helyett sokkal gyakoribb a petitgrain megnevezés.
- C. aurantium ssp. aurantium (syn. C. a. ssp. amara) – bigarade, „pomeranze”.
- C. aurantium ssp. bergamia (syn. Citrus bergamia) – bergamottcitrom, bergamottnarancs, bergamia, ez illóolajos körökben fut bergamottként, gyümölcse egy dudorosabb citromhoz hasonlít, többnyire zölden szedik le, de be tud érni sárgás foltosra.
- C. aurantium var. melitensis – vérnarancs vagyis a piros belű narancs botanikai elnevezése.
- Citrus aurantiifolia – savanyú citrom, trópusi citrom, zöld citrom, Ez az igazi lime, és azon olajoknál, ahol ez a latin név szerepel az INCI-nél, ott lime-ból készül valójában.
- Citrus hystrix – hosszútövisű narancs, vadnarancs, papeda. A vadnarancs feliratú illóolajoknál általában ebből kellene készüljön az igazi vadnarancs illóolaj, de sok esetben a keserűnarancs és a narancs keverékéből áll az illóolaj és nem az igazi vadnarancsból, mert olcsóbb az előállítása.
- Citrus japonica (syn. Fortunella japonica, Citrus madurensis) – japán kumkvat, a kertészetekben kapható kumkvat, hosszúkás és élénk narancssárga termésekkel. Általában vad alanyra oltva kapható, így metszésnél figyelni kell, nehogy a nemest levágjuk.
- Citrus limetta (syn. Citrus limettioides) – édes citrom, limetta, ami nem keverendő össze a lime-mal, ami a fentebb említett C. aurantiifolia.
- Citrus limon (syn. C. x limon, Citrus medica ssp. limonum) – citrom, közönséges citrom, valódi citrom, európai citrom, limónia, tehát az a klasszikus citrom, amit a boltok polcain rendszerint meg lehet találni.
- Citrus margarita (syn. Fortunella margarita) – törpemandarin.
- Citrus maxima (syn. Citrus grandis, C. aurantium var. grandis) – óriás narancs, pomeló, óriáscitrancs.
- Citrus medica (syn. Citrus cedra) – keserű citrom, citronátcitrom, cédrátcitrom, Lima-citrom, citronád, varancsos citrom.
- Citrus medica var. sarcodactylis – ujjas citrom, Buddha keze citrom, tehát a keserű citromon belüli változatként lehet rá tekinteni, ízében is erre hasonlít.
- Citrus nobilis (syn. C. reticulata x C. sinensis, Citrus x nobilis) – királynarancs, édes mandarin, ami a téli időszak egyik legkedveltebb déligyümölcse hazánkban. Ez a mandarin alapfaja és az édesnarancs nemesítéséből jött létre.
- Citrus paradisi (syn. Citrus decumana, Citrus x paradisi) – grépfrút, citrancs.
- Citrus sinensis – narancs, édesnarancs.
- Citrus tangerina – tangerin, mely szintén a mandarin egyik fajtája.
- Citrus trifoliata (syn. Poncirus trifoliata) − vadcitrom, melynek magja addig életképes, ameddig a termésen belül van és nem szárad ki. Ha kiszedjük a magokat és nem rögtön helyezzük az ültetőközegbe, akkor nagyon hamar elveszti csírázóképességét.
- Citrus × clementina – klementin, ami a fűzlevelű mandarin és az édesnarancs keresztezéséből jött létre.
Kiemelt kép: Pexels