A legtöbb nyári vitát a csendháborítás váltja ki a közösségi oldalakon is. Sokan a vidékre leköltözött városiakat szidják, sokan a vasárnapi favágókat, mások a traktorokat, vagy akár a házibulikat tartókat. De hogy is van a valódi csendháborítás szabálya, és mit mutat az illemtan?
Ha van egy olyan szomszédunk, aki állandóan zajt kelt és figyelmeztetésünkre sem tesz lépéseket ennek megoldására, akkor ott már érdemes elgondolkodni a miérteken és más megoldási módokon. De először is, mielőtt rögtön a közeli ügyvéd ismerőst vagy a jegyzőt nekilátnánk zaklatni, nézzük sorra, milyen zajok vannak egy kertben!
Kukorékol a gonosz kakas, flexel a szomszéd
Ex-városi lányként tudtam mivel jár a vidékre költözés, és bár még “csak” 10 éve élünk lent egy vidéki faluban, nem mondom, hogy megszoktam minden zajt, ami néha a legrosszabbkor érkezik. De messze ne gondoljuk azt, hogy nem fogadom el!
Hol van viszont az a határ, hogy hőbörögjön az ember?
Aki olyan helyen él, ahol állattartás van, ott egy adott szintig még a trágyaszaggal is meg kell barátkozni. Nem keverendő össze a természetes mértékű trágyaszag a már állatjóléti kérdéseket súroló higiénia hiányából adódó szagokkal. Ezt, ha valaki frissen egy faluba költözve még nem ismeri, akkor inkább járjon utána, mint mérgelődjön, mert bizony az állattartás nem a parfümillatról híres.
Éppen a napokban kaptam több olvasói levelet is arról, hogy “kiabálnak hajnalban a kakasok”. Hát a rossz hírem az, hogy ez tény és ez nem minősül csendháborításnak, mert bizony a liba, a kacsa, a kakas igencsak a hangosabb jószágok közé sorolható, és ez hozzátartozik a vidéki idillhez is. Ahogyan a hajnalban pöfögő traktorok zaja is. És a fűnyíró zaja is.
Évek óta, ha csak egyedileg nincs másképp meghatározva, este 10 után van csendidőszak, ahonnan oda kell mindenkinek figyelnie arra, hogy szomszédait ne háborítsa. Ez vonatkozik a hangos zenére (kivétel esküvőknél, mert ott viszont emberi empátia kérdése, hogy értesítsük a környezetünket, hogy itt lagzi lesz bizony), a flexelésre, a kiabálásra, a rendszeres házibuliktól kezdve a sövényvágáson át minden olyan zajkeltésre, mely nem indokolt.
Délben is nyírhatunk füvet, de miért pont akkor?
Sokan, sokfélék vagyunk. Mindenki más időbeosztásban és lehetőség szerint él, ha valaki délben áll neki a vasárnapi ebéd alatt füvet nyírni, akkor joggal feltételezhető, hogy nem szándékosan mások bosszantásából teszi, hanem mert akkor lett ideje. Sok ilyen eset van, gondoljunk bele a kétműszakban dolgozóktól kezdve, akár az összes olyan munkarendre, ahol hétközben is éjjel van valaki otthon és hétvégén is jó esetben a vasárnap délutánja a szabad. Ilyenkor akármennyire is pihenne ő is, a ház körüli teendők bizony arra a pár órányi időre szorulnak. És ekkor lehet, hogy pont más pihenne.
Mivel csendháborítás fogalma alá tartozik minden olyan zajkeltés, amivel a környezetünket zavarjuk, így nehéz megfogni azt a határt, hogy vajon ez szándékosan történik-e vagy sem.
Hogyan oldjuk meg a nehéz eseteket?
Mielőtt ügyvédért és jegyzőért kiáltunk, érdemes a környezetünket megkérdezni, hogy megoldható-e a tevékenység más időszakban történő végzése?
Gondoljunk mindig emberként a másikra, hiszen lehetünk mi is olyan helyzetben, hogy a szomszéd átnyargal, hogy lebetegedett, szeretne kicsit lepihenni, és megoldható-e, hogy máskor vágjuk láncfűrésszel a fát? Természetesen embere válogatja, de ilyenkor egyik féllel sincs baj, pusztán emberi tényezők miatt keletkezik a zavaró tényezőnek vélés.
De ha minden este 8-11 között valaki bömbölteti a zenét és recsegnek az ablakaink, ott már vélhetően kicsit más együttélési szabályok áthágásáról van szó, de még mindig megér egy ártatlan kérdést a szomszédhoz, ahol akár el is mondhatjuk az okozott kellemetlenséget (végre lefektettük a gyereket aludni és nem szeretnénk, ha utána hiszti miatt egész estés újabb kör kezdődne; este kell dolgozzunk és zavar a zaj stb.)
Érdekesség:
Miért tilos a fűnyírás vasárnap, már ha egyáltalán tilos? Nos, ez nem mindenhol érvényes szabály, de sok helyen, így Magyarországon is azért van érvényben ez a rendelet, hogy védje a vasárnapi pihenőnap szentélyét.
Ezt a napot legtöbben általában a családra, pihenésre és kikapcsolódásra fordítják, a fűnyírás zaja pedig könnyen megzavarhatja ezt a békés légkört.
Egyébként ez a tilalom az ünnepnapokra is vonatkozik.
– írja egy szakmai portál.