A csicsóka elődeink régen ismert növénye, mégis most éli újra reneszánszát. Számos jótékony hatással rendelkezik, kiváltható vele a burgonya és más köretféle, viszonylag könnyen termeszthető és különleges ízvilágú.
A csicsóka (Helianthus tuberosus) egy fészkesvirágzatú gumós évelő gyógynövény, mely Észak-Amerikából származik, és csak a 17. század elején érkezett el Európába.
Nagyon közeli rokonságban áll a díszcsicsókával és a mindenki számára ismert napraforgóval. Tavasszal, a kezdeti időszakban akár össze is lehet a napraforgóval keverni, de onnantól, hogy a virágfejek elkezdenek fejlődni, már egyértelmű eltéréseket mutatnak.
A csicsóka virágai jóval kisebbek és augusztus felé nyílnak, a napraforgónál vékonyabbak a virágszárak és maga a hajtás is, ráadásul akár 3 méter magasra is megnőhet.
Mi a fontos része a csicsókának?
Rögtön sokan rávágnák, hogy a gumója csak, pedig a csicsóka más részei is fontosak. Ha hagyjuk a nagy lombtömeget leszáradni, akkor kiváló gyújtós lehet kandallóba, kemencébe is.
Friss levelei és hajtásai a házinyulaknak jó eleség, ráadásul több kutatás kimutatta, hogy gyógyászati célra is lehet a házinyúllal csicsókahajtásokat etetni, mert segíti az immunrendszerüket a mixomatózis ellen.
SAJÁT TAPASZTALAT: Pár évvel ezelőtt elkéstünk a vakcinázással a nyúlállományunkban és komoly mixomatózisos probléma lett a szúnyogcsípések miatt. Akkor az állatorvos azt mondta fél szóban, hogy ha gondoljuk, engedjük el a nyuszikat és meg fogják találni a nekik gyógyhatású növényeket, és talán megmaradnak. Így is tettünk és a házinyulak elindultak a kertben csicsókalevelet, akáclevelet és diólevelet enni. Az amúgy 100% mortalitást mutató mixomatózis ellenére ez az állomány sok egyede megmenekült és felgyógyult a betegségből, így a mai napig megelőzésképpen is etetünk velük kis mennyiségben ezekből a növényekből.
A csicsóka gumói is nagyon értékesek. A gumók megvastagodott szárképletek, melyek nem közvetlen a tövön nőnek, hanem az 5-20 cm hosszú gyökérrészen találhatók.
Beltartalma is figyelemre méltó (100 grammra):
Fehérje 2,4 g
Víz 79,0 g
A-vitamin ekviv. 12 μg – 2%
Tiamin (B1-vitamin) 0,2 mg – 17%
Riboflavin (B2-vitamin) 0,06 mg – 5%
Niacin (B3-vitamin) 1,3 mg – 9%
C-vitamin 4,0 mg – 5%
E-vitamin 0,2 mg – 1%
Kalcium 10,0 mg – 1%
Vas 0,6 mg – 5%
Magnézium 20,0 mg – 6%
Foszfor 78,0 mg – 11%
Kálium 478,0 mg – 10%
Nátrium 3,0 mg – 0%
Cink 0,1 mg – 1%
A százalékos értékek az amerikai, felnőttek számára javasolt napi mennyiségre (RDA) vonatkoznak.
A csicsóka dietetikai oldalon is hasznos. Ízre édesebb a burgonyánál, 16%-a inulin és polifruktozán, és a belőle keletkező fruktóz lassan emeli meg a vércukorszintet.
Az inulintartalma miatt viszont a bélrendszernek hozzá kell szokni a fogyasztásához, különben meglepő puffadásokat tud okozni.
A burgonyához képest 6-szor magasabb a rosttartalma, ami miatt a fogyókúrákban is előszeretettel alkalmazzák.