A december egy csendes hónap a kertészkedés szempontjából, mégis több dologra kell odafigyelni, mint azt gondolnánk. Mivel az év legrövidebb napjához közeledve a napos órák száma egyre csökken, a hónap csípős, télies időjárása egyszerre lehet lenyűgözően szép, ugyanakkor keservesen hideg is.
A hónap ültetési tanácsai között sorra vesszük, mit vethet és termeszthet decemberben.
Aktuális tanácsok
- Ássa fel az üres ágyásokat, és készítse elő a talajt a jövő évi ültetéshez.
- Helyezze át a cserepes növényeket a kert egy védett pontjára, hogy megóvja őket a zordabb téli időjárástól.
- Vágja vissza a növényeket! A lilaakác, néhány gyümölcsfa, a rózsa és a japán juhar olyan növények, amelyeknek jót tesz a téli metszés.
- Gondoskodjon a madarakról – tisztítsa meg az etetőket, vásároljon madáreledelt, és ügyeljen arra, hogy a madarak friss vízhez jussanak.
A virágoskertben
- Álljon neki a téli metszésnek, és vágja vissza a nyári oldalhajtásokat 2-3 hajtásig. Az olyan kedvencek, mint a lilaakác, egy alapos metszés után sokkal rendezettebbnek tűnnek és szebben virágoznak majd.
- A kúszórózsákat már most metssze meg, távolítsa el a beteg vagy sérült hajtásokat, és minden új hajtást kössön a támasztékhoz. A régebbi virágos oldalhajtásokat a hosszuk kétharmadára vágja vissza.
- Ültesse el most a lombhullató, kúszó loncot, de ügyeljen arra, hogy ne legyen fagyott vagy vizes a talaj.
- Szükség esetén metssze meg a japán juhart (Acer palmatum), mivel a később elvégzett visszametszés esetén a fák nedvet eresztenek.
- Hagyja meg tavaszig a hortenziák megfakult virágfejeit, mivel ezek fagyvédelmet nyújtanak a száron lejjebb lévő duzzadó rügyeknek.
- Ha valamelyik rózsabokor a nyár folyamán fekete levélfoltosságtól vagy rozsdától szenvedett, gyűjtse össze és távolítsa el a még a földön lévő lehullott leveleket, hogy csökkentse a jövő évi fertőzés terjedésének esélyét.
- Folyamatosan ellenőrizze a dália elraktározott gumóit, és tartsa szemmel az esetleges rothadást.
- A cserjéket vagy ágyáspalántákat tartalmazó konténereket helyezze át védett helyre; az egymás mellé helyezett tárolóedények segítenek megvédeni a gyökérzetet a fagykároktól.
- Ellenőrizze, hogy a kúszónövények és -cserjék biztonságosan rögzítve vannak-e a tartószerkezetükhöz.
- Szedjen bogyós magyalt karácsonyi füzérek és koszorúk készítéséhez. A bogyókkal borított gallyakat a felhasználásig állítsa egy vödör vízbe.
- A Keleti Mák tőosztással vagy dugványozással szaporítható akár hidegágyban is, de ha évről évre hagyja, hogy a növény magjai beérjenek, magától is elszórja azokat.
- Vágjon dugványokat megfelelő fákról és cserjékről.
- Szórjon friss kavicsot vagy sódert az alpesi és sziklakerti növények köré.
A zöldségeskertben
- Emelje ki az utolsó hagymákat és pasztinákokat, mielőtt a talaj megfagyna, és tegye őket egy frissen ásott árokba, a veteményes mellé. Így több hónapig elállnak, és szükség esetén könnyen behozhatók a házba.
- Távolítsa el a sárguló leveleket a téli káposztafélékről – ezek nem használnak a növénynek, ráadásul kártevők és betegségek hordozói lehetnek.
- Ha még nem tette meg, vágja le a spárga elhalt leveleit és a csicsóka felső leveleit. Rendelje meg most a spárga gyöktörzseket a tavaszi ültetéshez.
- Ássa fel az üres ágyásokat, és halmozzon rá jól rothadt trágyát – hagyja, hogy a giliszták és a fagyok széttördeljék a talajrögöket.
- Ásson egy árkot a jövő évi bab számára, töltse fel komposztálható konyhai hulladékkal (nem főtt étellel), és fedje be újra földdel. Ez elrothad, és látványosan megjavítja a termesztési feltételeket.
- A téli káposztaféléket takarja le védőhálóval, hogy megvédje őket a galamboktól.
- Tartson kéznél gyapjút, hogy a hideg éjszakákon megvédje a télálló salátanövényeket, például a „Winter Gem” salátát, a téli zsázsát, a porcsint és a galambbegysalátát.
- A talajban maradt maradék zellert szalmával vagy gyapjúval takarja le.
- A nehezen megmunkálható agyagos talajt fedje le polietilénnel, hogy szárazabb állapotban tartsa, és lehetővé tegye a téli ásást.
- Amíg a kert és a kiskert jelentős részét rendbe teszik, használja ki az alkalmat arra, hogy maradandó, strapabíró útvonalakat alakítson ki.
A gyümölcsöskertben
- Most van itt az ideje a gyümölcsfák metszésének, hogy megőrizzük azok nyitott, harmonikus szerkezetét, és elősegítsük a minőségi gyümölcstermést. Kivételt képez ez alól a szilva, a cseresznye és más csonthéjas gyümölcsök, amelyeket nyárig nem szabad megmetszeni a Lilás réteggomba kialakulásának megelőzése érdekében. Mindig tiszta, éles metszőollót használjon, hogy elkerülje a fák sérülését.
- Metssze meg a szőlőtőkéket.
- Építsen egy átlátszó polietilénből készült árnyékolót a falon nevelt őszibarack és nektarin fölé, hogy megvédje őket a csapadékos téli időjárástól, amely az őszibarack levélfodrosodását okozó gombát terjesztheti.
- Emelje ki és ossza szét a rebarbara gyökértörzsét a növény vitalitásának megújítása érdekében. A gyökértörzs külső oldalából vett részek általában életképesebbek, mint a közepéből vett darabok.
- Vigyázzon a fügefa ágainak csúcsaira. A következő évi terméseket a növény ezeken a hajtásokon hozza majd, és ezek a leginkább fagyérzékenyek. Fedje le gyapjúval vagy fóliával, hogy megvédje a növényt a kemény hidegtől.
- Helyezzen a gyümölcsfák törzsére ragasztó- vagy zsírszalagokat, hogy megakadályozza, hogy a téli időszakban a szárny nélküli nőstény molyok felmásszanak a törzsre és az ágakra rakják tojásaikat.
- Ha kedveli a szamócát, de a növényei már több mint 3 évesek, rendeljen új fajtákat a helyükre. Az öreg szamócák betegségeket hordozhatnak, és hajlamosak veszíteni életerejükből és termőképességükből.
Az üvegházban
- Ha még nem tette meg, alaposan takarítsa ki az üvegházat. Az üvegeket, a padlót és a tálcákat mossa le növényvédő szerrel, hogy elpusztítsa a télen áttelelő kártevőket és betegségeket.
- Tárolás előtt mossa ki és fertőtlenítse a vízáteresztő szövetet.
- Söpörje le az üvegház és a hűtőház tetejéről a ráhullott ágakat, leveleket és egyéb szennyeződéseket (télen pedig, ha úgy adódik, a havat), hogy megakadályozza az üveg sérülését.
- Gondoskodjon a kültéri csapok szigeteléséről, vagy zárja el azokat a fővezetéknél. Tegye el azokat a slagokat és gumicsöveket, amelyekre nincs már szüksége.
- A melegebb napokon a páratartalom és a betegségek kockázatának csökkentése érdekében szellőztesse át az üvegházat.
- Dolgozzon be némi trágyát az üvegházban lévő termőföld-sávokba, hogy előkészítse azokat a következő tavaszra. Hagyjon elegendő helyet a későbbi komposzt hozzáadásához.
- Szaporítsa dugványokról az évelő növényeket, beleértve a Lángvirágot, a Keleti mákot és a Mentát.
- Öntözze a növényeket takarékosan, hogy minél szárazabb maradjon a környezet.
- Figyeljen a növényeken telelő levéltetvekre, távolítsa el őket kézzel, vagy használjon növényvédőszereket.
- Óvja a mikulásvirágokat a hideg huzattól, és hagyja, hogy az öntözések közötti időszakban kissé kiszáradjanak, hogy egészen januárig eléldegéljenek.
A gyep gondozása
- Lehetőleg ne sétáljon a gyepen, ha azt vastag fagy vagy hó borítja, mert ez károsíthatja a füvet.
- Ha enyhe tél van, folytassa a gyep nyírását a gyep növekedése ütemében, de emelje meg a fűnyírópengék magasságát.
- A vízelvezetés és a levegőztetés elősegítése érdekében szurkálja meg a gyepet kerti villával.
- Folyamatosan takarítsa el a leveleket a gyepről, hogy bejuthasson a fény a talaj felső rétegeibe, és megelőzze az elhalt foltok megjelenését.
- Vigye el a fűnyíróját és a fűnyíróollóját szervizbe és éleztesse meg, amíg kevesebbet van rájuk szüksége.
Egyéb munkák a kert körül
- Mossa le az összes kerti szerszámát, és kenje be a fa- és fémfelületeket lenolajjal, hogy megelőzze a rozsdásodást.
- Válasszon egy száraz, napsütéses napot a kerti fészer kiürítésére, hogy ezzel is felkészüljön a tavaszra.
- Ültessen különböző sövényeket – most, amíg a növények nyugalmi állapotban vannak.
- Ellenőrizze a fészer biztonságát (zárakat, ablakokat). Ez különösen fontos télen, amikor ritkábban használja ezt a helyiséget.
- Javítsa ki a kerítést, és használjon kültéri védőpácot, hogy megakadályozza az idő előtti korhadást.
- Még van ideje arra, hogy kitakarítsa a víztartályokat, mielőtt azok a tél folyamán friss esővízzel töltődnének fel.
- A teraszon és a burkolaton lévő nyálkás foltoktól szabaduljon meg: erős szálú kefével súrolja le a foltokat, vagy magasnyomású mosóval veresse le a szennyeződéseket a kövekről. Egyszerű alternatívaként próbáljon ki egy újfajta teraszra való felmosószert vagy súrolószert.
- Ellenőrizze a zsinegeket és karókat, hogy az erős őszi szelek után biztosítsa a fák stabilitását. Szükség szerint húzza meg vagy lazítsa meg a köteleket.
- Mossa le, takarítsa ki és fertőtlenítse a madáretetőket. Mossa ki a madárfürdetőket is és töltsön mindegyikbe friss vizet.
- Akasszon fel magos zsírgolyókat, és töltse fel a madáretetőket vadon élő madaraknak való madáreleséggel, hogy oda vonzza a madarakat, amelyek cserébe megeszik a kertjében élő kártevőket.
- Építsen vagy vásároljon komposztálót. Folytassa a lehullott levelek összegyűjtését, és tegye a lombtárolókba vagy a komposztkupacba őket, hogy ott rothadjanak el.
- A gyümölcsfák megmetszése után a gallyakat használja fel karónak, vagy aprítsa fel őket a komposztálótárolóba.
- Forgassa meg a komposztkupacot, hogy ezáltal összekeverje a benne lévő anyagokat és elősegítse a bomlás folyamatát.
- Fedje le a komposztládákat egy régi szőnyeggel vagy műanyag fóliával, hogy a komposzt ne legyen túl hideg és nedves ahhoz, hogy elrohadjon.
- Rakjon halomba néhány régi rönkfát a kert egy háborítatlan sarkában, hogy menedéket nyújtson a varangyoknak és más vadon élő állatoknak.
- Gyűjtsön élénk színű vesszőket és bogyókat a karácsonyi dekorációkhoz.
A karosszékből
- Gondosan tervezze meg a zöldségeskertje vetésforgóját a következő évre, hogy elkerülje a kártevők és betegségek elszaporodását.
- Rendelje meg a virág- és zöldségmagokat a következő évre; gondolja át, mi működött jól és mi nem. Ne féljen új ötleteket kipróbálni!
- Végezzen leltárt a jövő évben szükséges eszközökről és felszerelésekről. Írja fel őket a karácsonyi kívánságlistájára!
- Rendeljen már most almafákat a kora tavaszi ültetéshez. Ha kevés a hely, próbálkozzon törpe növésű gyümölcsfák nevelésével.
A cikket fordította: Ordódy Eszter