Házikert

DIY: kézzel készült adventi dekorációk

Agrofórum Online

Advent idején, főleg a nők, vagyis mi, nagyon szeretünk dekorálni. Szinte nincs olyan év, hogy ne várnánk a karácsonyt, még ezekben a vészterhes időkben is. A meghittséghez és hangulathoz a kézzel készült dekorációk is hozzátartoznak.

Termésekkel, gyümölcsökkel dekorálás

Az egyik nagy kedvencem a narancsba szúrkált mindenféle illatos fűszer. A narancs alját kicsit megvágom, hogy megálljon egy tányéron, oldalriányba megírdalom még pár csíkban, hogy a narancsolaj jobban illatozzon és a héjba beleszúrkálunk sok szegfűszeget, apróbbra tört fahéjat, csillagánizst. Nekünk van kandallónk, így én arra teszem, de tálkával tehető radiátorra is például. A meleg hatására az illatanyagok elkezdenek kipárologni és nem mellesleg szép is.

Ha a narancs tetejét kicsit kivájjuk és teszünk bele teamécsest, akkor az ünnepi asztal dísze is lehet.

Őszi falevelek átalakulása

Ha vannak szárított terméseink és őszi faleveleink, akkor spárgára vagy szép szalagra is felfűzhetjük őket. Felfűzés előtt a száraz faleveleket le is lehet fújni arany vagy ezüstfestékkel, miután megszáradt fűzzük fel.

Zerowaste karácsonyfadíszeket is készíthetünk falevelekből. A legjobb erre a keményebb szövetűek közül a juharfélék, platánok levelei, de lehet próbálkozni más jellegzetes levélformával is, mint a magnóliák, tulipánfa, már ha ilyenkor lehet még gyűjteni ilyet. A faleveleket szárítsuk meg újságpapírok között rétegezve, majd fessük le fűjósfestékkel és tű segítségével fűzzük fel.

Illatos adventi összeültetések

Ha nem akarunk feltétlen adventi koszorút a lakásba, mert ilyen is van ám, akkor a téli, ünnepi hangulatú összeültetések is jó ötletek lesznek.

Nekem a vintage hangulatú, koptatott kőedények ilyenkor a kedvenceim. Megtöltöm az edényt tőzeges földkeverékkel, majd beleültetek törpe mikulásvirágot, fehér jácintot és korallvirágokat, majd a kilógó talajfelületekre gyűjtök a kertben mohát, apró kéregdarabokat, netán zuzmókat és kibélelem vele a tál maradék részét, hogy a talaj ne látszon ki. Gyertyatüskét leszúrok és arra kerül rá a tömbgyertya.

Fontos, hogy a tömbgyertyát jól rögzítsük, hogy stabil legyen és ne tudjon kiborulni az összeültetésből. Emellett ne is érjen égéskor hozzá növényi részekhez se.

Műhóval, csillámporral és akár karácsonyfagömbökkel is dekorálható.

Egy ilyen összeültetésben jól mutatnak a most is divatos Diótörő figurák is.

Az illatos virágzó hagymások azért praktikusak egy ilyen intallációba, mert vidám hangulatot kölcsönöznek az összeültetésnek és a lakást is természetes illatokkal fedik be.

A növényösszeültetéskor az adott fajok vízigényét azért nézzük meg, hogy mindegyik nagyjából ugyanakkora vízigénnyel rendelkezzen, mert így akkor a túlöntözést is könnyebb elkerülni és sokkal tovább szép marad a kompozíció.

A kevesebb több

Néha a legegyszerűbb dekoráció a legjobb, mert a túl giccses sem illik minden házba. Régi piros textilekből, fenyőgallyakkal, spárgával, termésekkel nagyon ötletes girlandokat lehet készíteni. Internetről még kivágósablont is lehet letölteni, ha netán rénszarvasformára vágyunk, de egy mézeskalács sütiforma is tökéletes sablon lehet, csak körbe kell rajzolni a kartonon, textilen és máris vágható a minta.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az őszi krókusz szakszerű gondozása

2024. október 18. 13:10

Az őszi krókusz alkalmazkodott a hideg időjárási viszonyokhoz. A virágzás időzítése lehetővé teszi számára, hogy kihasználja a tavaszi és nyári csapadékot.

Milyen káros anyagoktól véd meg minket az anyósnyelv?

2024. október 17. 12:40

Az anyósnyelv az alacsony páratartalmat és a hűvös helyeket kedveli, mindemellett nagyon szívós, hálás szobanövény.

Hogyan érzékelnek a növények?

2024. október 17. 05:40

A növények esetében is sokfelé hallani és használjuk mi magunk is ezt a fogalmat, hogy a növények is éreznek. De mit is éreznek valójában?

Fűszernövények télen: ezt tegyük, hogy tavasszal újra hajtsanak!

2024. október 16. 11:40

A nyár folyamán jó néhány cserép fűszernövény összegyűjtésére volt lehetőség. Megmutatjuk, milyen igényeik vannak, hogy túléljék a telet.

Ajándékozz kistermelői terméket karácsonyra is!

2020. november 5. 12:09

Ahogyan azt már tavaly is megírtuk, a kereskedelem legpörgősebb időszakában is számtalan lehetőségünk van arra, hogy a pénzünkkel a hazai kistermelők javára „szavazzunk”, és erősítsük a hazai termékek értékét ezáltal.

Tiszai halászléért 200 kilométerről is eljönnek

2020. december 16. 09:31

A tiszacsegei halászcsárda elődjét az 1900-as évek elején építették, mondhatnánk közkívánatára, a komppal átkelő éhes utazók részére, a helyi halászok pedig folyamatos ellátást biztosítottak a konyhának. Azóta igencsak sok víz lefolyt a Tiszán, a friss hal sem a csárda előtti folyóból kerül már az asztalra, de az egykori népszerűség mit sem változott.

Adventi készülődés – asztali és ajtódíszek

2020. november 30. 08:36

Minden évben szentelek időt egy kis alkotásra az adventi időszakban is. Az elkészült dísz- vagy használati tárgyak hol ajándékba, hol a család részére készülnek. De hogyan kezdjünk neki magunk egy ünnepi ajtódísz vagy asztali dísz elkészítéséhez?

Ami nélkül nincs karácsony

2018. december 18. 04:47

A fenyőfatermelés egy igen hosszú, 10-14 éves folyamat, és elég kockázatos a munka eredménye. A termelési, illetve értékesítési nehézségek mellett további problémát jelentenek a gazdálkodóknak a magas bérleti összegek.