Advent idején, főleg a nők, vagyis mi, nagyon szeretünk dekorálni. Szinte nincs olyan év, hogy ne várnánk a karácsonyt, még ezekben a vészterhes időkben is. A meghittséghez és hangulathoz a kézzel készült dekorációk is hozzátartoznak.
Termésekkel, gyümölcsökkel dekorálás
Az egyik nagy kedvencem a narancsba szúrkált mindenféle illatos fűszer. A narancs alját kicsit megvágom, hogy megálljon egy tányéron, oldalriányba megírdalom még pár csíkban, hogy a narancsolaj jobban illatozzon és a héjba beleszúrkálunk sok szegfűszeget, apróbbra tört fahéjat, csillagánizst. Nekünk van kandallónk, így én arra teszem, de tálkával tehető radiátorra is például. A meleg hatására az illatanyagok elkezdenek kipárologni és nem mellesleg szép is.
Ha a narancs tetejét kicsit kivájjuk és teszünk bele teamécsest, akkor az ünnepi asztal dísze is lehet.
Őszi falevelek átalakulása
Ha vannak szárított terméseink és őszi faleveleink, akkor spárgára vagy szép szalagra is felfűzhetjük őket. Felfűzés előtt a száraz faleveleket le is lehet fújni arany vagy ezüstfestékkel, miután megszáradt fűzzük fel.
Zerowaste karácsonyfadíszeket is készíthetünk falevelekből. A legjobb erre a keményebb szövetűek közül a juharfélék, platánok levelei, de lehet próbálkozni más jellegzetes levélformával is, mint a magnóliák, tulipánfa, már ha ilyenkor lehet még gyűjteni ilyet. A faleveleket szárítsuk meg újságpapírok között rétegezve, majd fessük le fűjósfestékkel és tű segítségével fűzzük fel.
Illatos adventi összeültetések
Ha nem akarunk feltétlen adventi koszorút a lakásba, mert ilyen is van ám, akkor a téli, ünnepi hangulatú összeültetések is jó ötletek lesznek.
Nekem a vintage hangulatú, koptatott kőedények ilyenkor a kedvenceim. Megtöltöm az edényt tőzeges földkeverékkel, majd beleültetek törpe mikulásvirágot, fehér jácintot és korallvirágokat, majd a kilógó talajfelületekre gyűjtök a kertben mohát, apró kéregdarabokat, netán zuzmókat és kibélelem vele a tál maradék részét, hogy a talaj ne látszon ki. Gyertyatüskét leszúrok és arra kerül rá a tömbgyertya.
Fontos, hogy a tömbgyertyát jól rögzítsük, hogy stabil legyen és ne tudjon kiborulni az összeültetésből. Emellett ne is érjen égéskor hozzá növényi részekhez se.
Műhóval, csillámporral és akár karácsonyfagömbökkel is dekorálható.
Egy ilyen összeültetésben jól mutatnak a most is divatos Diótörő figurák is.
Az illatos virágzó hagymások azért praktikusak egy ilyen intallációba, mert vidám hangulatot kölcsönöznek az összeültetésnek és a lakást is természetes illatokkal fedik be.
A növényösszeültetéskor az adott fajok vízigényét azért nézzük meg, hogy mindegyik nagyjából ugyanakkora vízigénnyel rendelkezzen, mert így akkor a túlöntözést is könnyebb elkerülni és sokkal tovább szép marad a kompozíció.
A kevesebb több
Néha a legegyszerűbb dekoráció a legjobb, mert a túl giccses sem illik minden házba. Régi piros textilekből, fenyőgallyakkal, spárgával, termésekkel nagyon ötletes girlandokat lehet készíteni. Internetről még kivágósablont is lehet letölteni, ha netán rénszarvasformára vágyunk, de egy mézeskalács sütiforma is tökéletes sablon lehet, csak körbe kell rajzolni a kartonon, textilen és máris vágható a minta.