Minden kertben lehet találni valami ehetőt, főleg, ha céltudatosan erre tervezzük magát a növényösszetételt is. De nézzük sorra, milyen ehető növények, virágok vannak már a májusi kertben!
A gyepben lakó ehető virágaink májusban
Sokan a gyepre úgy gondolnak, mint egy steril, csak fűféléből álló, szabályosra nyírt alkotóelemre. De egy olyan kertésznek, mint amilyen én is vagyok, a gyep teljesen mást jelent. Bár a funkciója hasonló, a mi gyepünk tele van hasznos virágzó növényekkel.
Májusban megjelennek az első gyermekláncfüvek. Az úgynevezett kutyatej virágai sárgán virítanak a gyep fűszálai és más gyepalkotói között, és ha nem szedjük le időben a virágokat, akkor hamar bóbitákat emel a pázsit fölé. Ha viszont a sárga virágokat összegyűjtjük, akkor készülhet pitypangszörp és -szirup is belőle, tehetjük salátába is az enyhén kesernyés virágfejeket.
Kezdenek a gyepben nyílni a herefélék és a százszorszépek is. Bár a hereféléket ritkán esszük, megtehetnénk, viszont a százszorszép virágai szépen mutatnak palacsintába sütve, sütemények díszeként vagy akár nyalókába kiöntve. Sok izgalmas édességet és salátát feldobhatunk a százszorszépek virágaival.
Ehető virágok a fűszerkertben?
Bizony ám! Ebben az időszakban kezdenek nyílni a metélőhagymák lila virágai is, és még frissen, nyíláskor puhák ezek a virágok. Salátákba, fűszerolajakba rendkívül izgalmasak, ráadásul leszáríthatók is a virágfejek! A leszárított virágfejeket tehetjük sóval és más fűszerekkel fűszermalomba is, ami még izgalmasabbá teszi az adott keveréket. Elég bátrak palacsintatésztába bugyolálva ki is süthetik csemegeként. Tejfeles mártogatóssal finom vendégváró lesz.
Az ehető virágok sorát gazdagítja a májusban virágba boruló zsálya is. A zsályának nemcsak a levele az értékes, de mézelő virágai is ehetők és gyógyhatásúak. Egy részét érdemes teakeveréknek megszedni és leszárítani! Fűszerkeverékekbe is tehetünk belőle, mert feldobja a vadhúsos ételeket. Salátába dekorációnak sem utolsó, ha vendégeket várunk.
Ehető virágok a díszkertben
A díszkertben ilyenkor még annyira talán nincs is terülj-terülj asztalkám. Az árvácskák virágait szedhetjük meg talán, de ha még nyílik az ibolya, akkor az is a tányérra kerülhet.
A gyöngyvirágot mindenképp kerüljük el!
Ha tudunk, szedhetünk még kevés fenyőrügyet is egy jó fenyőrügysziruphoz.
Az orgona virága vitatott, mert egyesek szerint nem finom, keserű, mások simán bundázzák palacsintába vagy szörpként kifőzik. Tapasztalatból mondom, hogy a fehér virágú és a teltvirágú fajták nem keserűek annyira, így érdemes a lila virágzatok helyett inkább ezt keresni. Szörpként és virágcukorkaként, zseléként is elkészíthető és rendkívül finom lehet, ha jó receptünk van hozzá. Az orgona az aszkorbinsavtól fogja színét megtartani.