Házikert

Életerős kert és víztakarékosság nem zárják ki egymást

Agrofórum Online

Meleg és száraz időben a kertben elhasznált víz a teljes vízfelhasználás 50 százalékát is elérheti. Kevesebb víz felhasználásával is lehet szép a kert.

Ötleteket adunk, hogyan használható több esővíz és csökkenthető az ivóvíz-felhasználás.

Mindennapi öntözési tippek

A növények öntözésekor sok mindent tehetünk, hogy kevesebb vizet használjunk, illetve jobban hasznosuljon a kijuttatott mennyiség:

  • Használjon locsolókannát slag helyett!
  • Ha mégis slaggal juttatja ki a vizet, tegyen a végére elzárható szórófejet!
  • A locsolókanna rózsáját legfeljebb palántákhoz használja, mert az csak szétszórja a vizet, ami nem jut el a gyökerekhez!
  • Öntözzön kora reggel vagy késő este! Nappali forróságban a kijuttatott víz jelentős része elpárolog.
  • Addig ne locsolja újra a növényeket, míg a hervadás kezdeti jeleit nem mutatják! Ezzel vizet spórol és intenzívebb gyökérnövekedésre bírja őket a mélyebb, nedvesebb talajrétegek felé.
  • Gyomláljon rendszeresen! A kijuttatott víz így annak a növénynek jut, amelynek szánta.
  • Ne pazarolja a vizet – a kerti utak, teraszok nem szomjasak!

Egészséges gyep, kevesebb öntözéssel

Általában a szép gyep megőrzésére fordítjuk a legtöbb vizet. Egy öntözőberendezés egy óra alatt annyi vizet juttat ki, amennyit egy négytagú család használ el egy nap alatt. Hogyan csökkenthető tehát a gyep vízszükséglete?

  • Hagyja a füvet hosszabbra nőni! Ezzel több nedvesség marad a talajban is.
  • Öntözzön ritkábban, de alaposan! Ahogy korábban írtuk, ezzel serkenti a gyökerek növekedését.
  • Még ha a gyep barnulni is kezd a száraz időjárás miatt, az nem jelenti azt, hogy kipusztult – ha megjön a várt csapadék, a fű sok esetben regenerálódik.
  • Válasszon olyan fűkeveréket, amely jobban bírja a száraz körülményeket!

Vízgyűjtés tartályban

Egy átlagos tetőre évente több ezer liter esővíz hullik. Ha ezt a vizet összegyűjti és a kertjében használja fel, az jó a gyepnek, jó a növényeknek, valamint jó a környezetnek is. Ráadásul az esővíz lágy és klórmentes, amit külön díjazni fognak a növények.

Ha a vízgyűjtő tartályra tetőt tesz, azzal megakadályozza, hogy a levelek összegyűljenek benne, vagy hogy a kisebb állatok beleessenek és megfulladjanak, a hordó szúnyogkeltető funkciójáról nem is beszélve. Ha több vizet szeretne összegyűjteni, mint amennyit egy tartályban tárolni tud, beszerezhet egy csatlakozókészletet, amellyel kettőt vagy többet is össze lehet kötni.

A szürkevíz felhasználása a kertben

Minden olyan vizet, amelyet a háztartásban használtak, kivéve a WC-k öblítésére szolgálót, szürkevíznek nevezünk. A fürdéshez, mosogatáshoz és mosáshoz használt víz, amelynek alacsony a szervesanyag-tartalma, szárazság idején újra felhasználhatóvá tehető a kertben. Bár a szürkevízhez külön rendszert kell kiépíteni, és 24 óránál tovább nem szabad tárolni, sok esetben megéri ezzel foglalkozni – főleg ha a fenntarthatósági szempontokra gondolunk.

Egyéb lehetőségek

  • Az egészséges, komposztált, szerves anyagban gazdag talaj jobban megtartja a nedvességet és a tápanyagokat.
  • Szárazságtűrő növények ültetésével kevesebb vízre van szükség.
  • A mulcsot vagy akár az érett komposztot érdemes talaj takarására felhasználni. Lényegesen csökkenthető velük a párolgás és ritkíthatók az öntözések.
  • A gyepet általában hetente egyszer elég öntözni, és jobb, ha reggel öntözünk, amikor alacsonyabb a hőmérséklet és kisebb a párolgás.
  • A függőkosarak alá tegyen cserepes növényt, amely felhasználhatja a lecsöpögő vizet.
  • Vízmegtartó kristályokkal növelhető a talaj vízmegkötő képessége.

Autómosás

Hogy jön ez ide, kérdezhetnénk, pedig a kocsimosásra nagyon sok víz megy el. 15 perc kocsimosás közben körülbelül 135 liter vizet használunk el. Ahelyett, hogy slaggal mossuk az autót, érdemes elővenni a jó öreg vödröt és egy szivacsot.

Apró lépések a fenntarthatóbb jövőért

Ahogy az éghajlat melegszik, a jó minőségű víz iránti igény nő. Pedig a víz sem korlátlanul rendelkezésre álló erőforrás. A kerti víztakarékosság pont egy lépés a fenntarthatóság felé, és hozzájárulhat az élővilág megőrzéséhez.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mi legyen a be nem érett zöldségekkel a kertben?

2024. november 9. 05:40

Mit tehetünk az ősszel még éretlen termésekkel, és mi a megoldás, ha gyorsítanánk az érést?

Hogyan óvjuk meg a balkonnövényeket a poloskáktól?

2024. november 8. 16:10

A poloskák sokféle táplálékforrást kedvelnek. A zöldségeken és a gyümölcsökön kívül a balkonnövényeket is szívesen fogyasztják.

A tiszafa sikeres átültetésének titka

2024. november 8. 13:10

Ha a növények az átültetés után barnulnak, de nem száradnak, akkor nincs ok aggodalomra. A tiszafák gyakran így reagálnak az átültetésre.

Ezekről a kerti tennivalókról ne feledkezzen meg novemberben!

2024. november 8. 11:10

Még nem késett le semmiről, ha csak a hétvégén tud nekiállni a téliesítés utolsó lépéseinek, hiszen az évszakhoz képest kellemes idő várható.

A válság nemcsak kihívást, lehetőséget is hoz a magyar termelőknek

2022. szeptember 12. 09:45

Ahogy a teljes magyar agrárszektor, úgy a paprikatermesztők számára is komoly kihívásokat hozott az elmúlt egy év.

Milyen károsító támadhatta meg a díszalmafákat?

2023. március 9. 04:37

Kertünk előtt az utcai járdán van 2 db 15-20 éves díszalmafa. Csodálatos rózsaszínű virágaikat tavasszal sokan megcsodálják. Valami történt a fákkal, az összes apró termés megfeketedett, összeaszalódott, és rajta lógnak az ágakon, nem hullottak le. A fatörzseken, sok helyen sebeket, kéregleválásokat is látok. Mi történhetett velük? Mit tehetek, hogy ez ne ismétlődjön meg?

Mit tehetünk az uborka kesernyés íze ellen?

2023. augusztus 14. 13:10

Bár hazánkban talán a paradicsom és a paprika a legnépszerűbb zöldségféleség, nem sokkal mögöttük, dobogós helyen áll az uborka is. Néha azonban megesik, hogy a saját termesztésű uborkánk kesernyés. Miért van ez, és mit tehetünk ellene?

Miért nyúlik meg a korallvirág és miért nem virágzik?

2022. november 28. 04:39

Kérem szakértő tanácsukat: miért nyúlik meg a korallvirág és miért nem virágzik?